4 מי יודעת?

Bookmark and Share
19 אפריל, 2016 | tal

4 הכוסות היא לא רק שלב טכני בהגדה אלא גם עדות לתוכן המרכזי של ליל הסדר. אליכין בן נון מתכונן לליל הסדרמאת: אליכין בן נון

 

משחקי המספרים בהגדה של פסח מוכרים ויודעים לכל – החל מאחד מי יודע עד עשרת המכות, ההגדה כולה שזורה במספרים.

נראה לי שכל מי שיישאל מהו המספר המוביל בהגדה – יענה את המספר 4, המספר המוביל של כוסות ליל הסדר – מצווה שדרכה עיצבו חז"ל את מבנה ליל הסדר ואף הדגישו לחייב את העני בישראל לשתות 4 כוסות של יין. הלכה זו מדגישה ששתיית 4 הכוסות היא לא רק שלב טכני בהגדה אלא גם עדות לתוכן המרכזי של ליל הסדר.

 

 

ואלו הן:

כוס ראשונה –קידוש

כוס שנייה –והגדת לבנך

כוס שלישית –ברכת המזון

כוס רביעית –ההלל והשיר

 

 

עיון נוסף במצוות שיוצרות את 4 הכוסות מעלה לנו נקודה נוספת כפולה במהותה – המצוות הללו הן מצוות של הגדה = אמירה בפה שמשולבת בהן שתיה לאחר מכן, ובכולן בנוסח ההגדה האמירה בפה אנחנו מציינים בפירוש את יציאת מצרים כחלק ואף כמוקד מרכזי בנוסח הברכה:

 

 

בקידוש אנחנו אומרים "מקרא קודש זכר ליציאת מצרים".

במגיד של ההגדה הסיפור כמובן הוא על יציאת מצרים. וגם בברכת הגאולה שחותמת את מצוות ההגדה, ומהווה את הברכה של הכוס השנייה, אנחנו מזכרים את הצלתנו ממצרים: "אֲשֶׁר גְּאָלָנוּ וְגָאַל אֶת אֲבוֹתֵינוּ מִמִּצְרַיִם".

בברכת המזון אנחנו מציינים כחלק  מהברכה השלישית "ועל שהוצאתנו מארץ מצרים"

בברכת השיר – נשמת כל חי וישתבח –הבאה כברכה המסיימת את ההלל המצרי וההלל הגדול אנחנו אומרים: "מִמִּצְרַיִם גְּאַלְתָּנוּ, יְיָ אֱלֹהֵינוּ, וּמִבֵּית עֲבָדִים פְּדִיתָנוּ".

 

מתוך דברים אלו נוכל נסכם את הרעיון של 4 כוסות של ליל הסדר, תחת האמירה למעשה "שקודם אנחנו אומרים את זה ואחרי כן אנחנו שותים על זה".

 

 

4 מצוות ההגדה בליל הסדר כוללת 4 ברכות, שבכל אחת מהן אנחנו מקדימים לשתיית כוס היין, אמירה הצהרה ברכה והודיה שבמרכזה יציאת מצרים ורק לאחר מכן ולסיום שלב המצווה, הברכה והעשייה אנחנו שותים על כך, ומסבים כדרכם של בני חורין בעת שתיית כוס יין.

 

 

פסח כשר ושמח!

הירשמי עכשיו לניוזלטר שלנו, והישארי מעודכנת בכל מה שקורה בצהלי

האם את באמת מוכנה?
לפני צבא? לחצי כאן לשירות משמעותי
שו"ת
  • האם מותר לי לאכול ביום חול אוכל שנסע בשבת? מותר
  • האם המשפחה שלי מוציאה אותי בבדיקת חמץ? עלייך לבדוק חמץ בחדר שלך בצבא.
  • האם אפשר לצרף קראי למניין? הרב עובדיה פוסק שהם יהודים אז בגדול כן.
  • פספסתי מנחה, אפשר להתפלל תשלומין בערבית? תמיד אפשר תפילה נוספת כ"תפילת נדבה".
  • האם אפשר להשתתף בלו"ז הצבאי (שיעורי נשק) בט' באב? כן
  • בגלל אילוצי לו"ז לא נקבל ארוחה בשרית בפורים אפשר לקיים מצוות סעודת פורים גם בסעודה חלבית.
שלחי שאלה
סקר
פייסבוק
טוויטר
אינסטגרם
יוטיוב

צהלולם- שירת המונים לכבוד החיילות הדתיות, 'הדרך שלך'

לרגל 70 שנות עצמאותנו, התכנסנו לשיר יחד לכבודן של החיילות הדתיות להודות להן על הדרך שלהן והעשייה למען מדינת ישראל לברך אותן שיזכו לקדש שם שמים בכל מעשיהן. תודה לעידן עמדי , שנתן לנו באהבה את השיר 'בדרך שלך' תודה ל'אלומה - משרתות באמונה' על השותפות קרדטים ותודות - תופים- מיכל רהט גיטרה - לילי רוזנר קלידים- עדן ליברמן כינור- אריאלה צייטלין באס - הדס פרנקל מנצחות- מוריה מעטוף-שילה, מוריה מוזס הפקה - הדס פרנקל הגברה, תאורה, הקלטה - תמיר קול סאונד- סול סבג מוקסס באולפני גלים - הראל חדד ושרון רייז תודה מיוחדת לסתיו אליאב, ציפי ביבי, קרן גרין. צילום – יואב אליצור, דוד עצמי, יוסף שלסט הפקת ועריכת הקליפ: אליצור הפקות הפקת האירוע ויח"צ: ותקינ'ס בוטיק אחרונות חביבות חניכות וחיילות צהלי לדורותיהן בשבח והודאה לבורא עולם, צהלי, ה' באייר תשע"ח