תפילה אישית

Bookmark and Share
01 דצמבר, 2013 |

ת' שואלת – תפילה אף פעם לא הסתדרה לי, ובצבא עוד יותר קשה. האם זה בסדר שאני אתפלל רק תפילה אישית שלי, בכלל בלי להגיד תפילה מהסידור?ת' יקרה השאלה שאת שואלת על החיבור האישי שלך לתפילה העומד מול המחויבות ההלכתית, מקורה ברצון לקשר עמוק ומשמעותי יותר עם בורא עולם.  את כאדם מאמין, שואפת  לקשר זורם של  שבח בקשה ותודה ללא תיווך וללא צורך במילים הבאות לכאורה מהאחר-  אדם אחר, זמן אחר וכו'… את וודאי מרגישה כי תנועות נפשך והמאורעות העוברים עליך הם המכתיבים את דיבורך עם ה', הגבלת התפילה לזמנים לתכנים ולמקום מעוררת אצלך ואצל רבים אחרים -התנגדות פנימית  וזאת בשל המרחק בין פנימיות הנפש , לביטוי החיצוני בדרך התפילה המסודרת על ידי חכמים.

הספונטניות המתפרצת המביאה לתפילה אישית נראית כסותרת את התפילה ההלכתית המובנית. ישנו ויכוח תלמודי – האם מצוות צריכות כוונה אם לאו , הויכוח הזה- נוגע בעצם בשורש מצוות התפילה:  האם יש לדיבור התפילה משמעות ללא כוונה? הרי לכאורה אין כאן מעשה. כל אלה ועוד מחלישים את הרצון לתפילה מן הסידור ומעוררים שאלות לגבי האותנטיות והעומק של תפילה זו. ואכן לימוד על התפתחותה ההיסטורית של התפילה המוכרת לנו היום מעיד על כך שהתהוותה העיקרית התרחשה לאחר החורבן , לפני חורבן הבית, התפילה הייתה ברובה אישית, הטקסים הציבוריים התנהלו בבית המקדש על ידי הכוהנים והלווים, כאשר- רוב הציבור  ביטא את תפילתו האישית על פי דרכו.   הצורך בתפילה בנוסח אחיד ובזמנים מוגדרים, נבע מצורך השעה- יצירת מרכזים משותפים לציבור,  שמירה על מנהגים אחידים ומשותפים לכל קהילות ישראל בגלויות השונות.  ומתן אפשרות לחיבור משמעותי בין היהודי לבוראו גם כאשר אין מרכז רוחני בירושלים המאפשר זאת.

אני רוצה להציע לך ת' יקרה-  נקודת מבט על התפילה היום , לפיה- התפילה היא מסגרת המהווה בסיס ומקור לחיבור עמוק יותר, לבורא:

לימוד התפילה, העמקה בתכניה , מאפשרים  חיבור אל המילים,   המסגרת הבסיסית המובנית והמנוסחת בידי חכמים – בקשת צרכים לצד שבח ותודה מאפשרת מעין התנעה ראשונית של הכוונה בתפילה .   הנוסח המסודר, מזכיר לי את הערוצים השונים , בהם אוכל לפנות ולשוחח עם ה'.

אני מאמינה כי ניתן ואף הכרחי , לצאת מתוך התפילה המובנית אל התפילה האישית!

אם על ידי היכולת שלך להביא לידי ביטוי  מתוך המילים הכתובות , את הלך נפשך, את רגשותיך,מחשבותיך ובקשותיך האישיים, המושפעים מתנודות עולמך הפנימי, ואם בהוספת מילים שלך, ההופכות ליצירה של שיח מיוחד בינך לבין ה' ויוצרות מרחב שהוא מעבר לזמן ולמקום ההלכתי הכללי.

לפני זמן מה ביקרה חיילת בוגרת צהלי אצלנו במכינה, שוחחנו על השיעורים אותם אני מלמדת ובתוך השיחה הבעתי תסכול קל, על כי שלושה שיעורים בנושא תפילה, הקדשתי רק לתפילת "מודה אני" ועדיין לא סיימתי… " הלוואי ואני הייתי משתתפת בשיעורים האלה" אמרה לי ולתמיהתי המשיכה-  " לפעמים בצבא אני נמצאת בתנאים שלא מאפשרים לי תפילה בבוקר, אילו יכולתי לחוש בכל מילה בתפילת "מודה אני" את משמעות המילים הייתי יכולה להרגיש דרך התפילה הזו את החיבור הכל כך נחוץ לי לבורא עולם וממנו לשאוב כוחות לכל היום כולו"  

הירשמי עכשיו לניוזלטר שלנו, והישארי מעודכנת בכל מה שקורה בצהלי

האם את באמת מוכנה?
לפני צבא? לחצי כאן לשירות משמעותי
שו"ת
  • האם מותר לי לאכול ביום חול אוכל שנסע בשבת? מותר
  • האם המשפחה שלי מוציאה אותי בבדיקת חמץ? עלייך לבדוק חמץ בחדר שלך בצבא.
  • האם אפשר לצרף קראי למניין? הרב עובדיה פוסק שהם יהודים אז בגדול כן.
  • פספסתי מנחה, אפשר להתפלל תשלומין בערבית? תמיד אפשר תפילה נוספת כ"תפילת נדבה".
  • האם אפשר להשתתף בלו"ז הצבאי (שיעורי נשק) בט' באב? כן
  • בגלל אילוצי לו"ז לא נקבל ארוחה בשרית בפורים אפשר לקיים מצוות סעודת פורים גם בסעודה חלבית.
שלחי שאלה
סקר
פייסבוק
טוויטר
אינסטגרם
יוטיוב

צהלולם- שירת המונים לכבוד החיילות הדתיות, 'הדרך שלך'

לרגל 70 שנות עצמאותנו, התכנסנו לשיר יחד לכבודן של החיילות הדתיות להודות להן על הדרך שלהן והעשייה למען מדינת ישראל לברך אותן שיזכו לקדש שם שמים בכל מעשיהן. תודה לעידן עמדי , שנתן לנו באהבה את השיר 'בדרך שלך' תודה ל'אלומה - משרתות באמונה' על השותפות קרדטים ותודות - תופים- מיכל רהט גיטרה - לילי רוזנר קלידים- עדן ליברמן כינור- אריאלה צייטלין באס - הדס פרנקל מנצחות- מוריה מעטוף-שילה, מוריה מוזס הפקה - הדס פרנקל הגברה, תאורה, הקלטה - תמיר קול סאונד- סול סבג מוקסס באולפני גלים - הראל חדד ושרון רייז תודה מיוחדת לסתיו אליאב, ציפי ביבי, קרן גרין. צילום – יואב אליצור, דוד עצמי, יוסף שלסט הפקת ועריכת הקליפ: אליצור הפקות הפקת האירוע ויח"צ: ותקינ'ס בוטיק אחרונות חביבות חניכות וחיילות צהלי לדורותיהן בשבח והודאה לבורא עולם, צהלי, ה' באייר תשע"ח