תפילה מהלב

Bookmark and Share
08 נובמבר, 2013 | tal

לפעמים אני פשוט לא רוצה להתפלל כי זה לא עושה לי כלום אבל גם כשאני כבר רוצה להתפלל אני לא מצליחה להתכוון או להתרגש מהתפילה ורק רוצה "לסיים". מה הבעיה איתי?קודם לכל דעי לך, שאת לא הראשונה ולא האחרונה הנתקלת בקשיים מעין אלו בתפילה, גדולים כקטנים מתלבטים והופכים בה. פעם נשאל הרב שלמה זלמן אויערבך זצ"ל, מה הוא מתאמץ לתקן? והוא ענה – לכוון בתפילה, והוסיף שזו משימה קשה. אין אדם מאמין וחושב שאינו מתמודד עם קשיים כאלו ואחרים בתפילה. גדולי ההוגים במהלך כל הדורות התחבטו בשאלת הכוונה בתפילה, חיוב התפילה, טעמה ותועלתה. כך שלא רק שאין איתך/לך שום בעיה, להיפך! כמה שאת נורמאלית וכמה שמה שעובר עליך הוא אפילו הפך ממה שאת חוששת שקורה איתך. שאלתך היא סוג של תפילה! כל השאלות על תפילה ומשמעותה לנו, מי אני בתפילה ומה אני ללא תפילה הן שאלות הנובעות מהנשמה, שכל הזמן מתפללת, כמאמר הראי"ה קוק זצ"ל.

אמנם הגישות השונות מאפשרות לכל אדם למצוא את המקום המתאים לו בתפילה. הרב סולובייצ'יק מציע דו-שיח  ישיר עם הקב"ה דרך הבקשות של האדם מה'. ההתחברות למילים העתיקות לפי הרב, קלה לנו יותר בעולם המודרני כאשר מבינים שהן מבטאות חוויה דתית של קשר לאל דרך בקשת הצרכים האנושיים, שהם משותפים לכל דור. לעומתו, מדבר פרופ' לייבוביץ על התפילה כחובה דתית ותו לא, ללא קשר לחויה הספציפית בה נמצא האדם בבואו להתפלל. הרב קוק מציע כיוון אחר לחלוטין. הרב קוק מגדיר את התפילה כתהליך המאפשר לאדם להוציא את עצמו מן הכוח אל הפועל, להכיר את עצמו ואת מקור חיותו שהוא מן האלוקים.

עצם ההתבוננות בחייך מתוך רצון להגיע גבוה יותר היא נפלאה ואשרייך! היא מלמדת על חיים מתוך מודעות. ולא סתם מכונה התפילה – עבודה שבלב. ליפול לתוך הרגל ואדישות זו חסימה גדולה לכל התקדמות. ובעבודה צריך להקדיש עמל רב. כל עוד התפילה היא מושג בלתי נפרד מחיינו, הרי שיש סיכוי גדול שנצליח לבנות קומה נוספת בעבודת ה'. החשוב מכל הוא לא לאבד את השיח עם ריבונו של עולם. דרך התפילה הממוסדת או חלק ממנה, פרקי תהילים, שירה או תפילה אישית במילים שלי, בזמן שלי ובמקום שלי. העיקר שלא ל"נתק את הקשר". ובכל מקרה, אל לנו לשכוח שכל התקדמות הכי קטנה היא משמעותית והמאמץ יישא פרי מעצם תהליך ההתבוננות, והחיפוש אחר משמעות וחיבור. רצוא ושוב של העלאת שאלות ובירור דרכי הם מה שיאפשר לי להכיר עצמי טוב יותר ולעמוד בתפילה זכה מול בוראי.

הירשמי עכשיו לניוזלטר שלנו, והישארי מעודכנת בכל מה שקורה בצהלי

האם את באמת מוכנה?
לפני צבא? לחצי כאן לשירות משמעותי
שו"ת
  • האם מותר לי לאכול ביום חול אוכל שנסע בשבת? מותר
  • האם המשפחה שלי מוציאה אותי בבדיקת חמץ? עלייך לבדוק חמץ בחדר שלך בצבא.
  • האם אפשר לצרף קראי למניין? הרב עובדיה פוסק שהם יהודים אז בגדול כן.
  • פספסתי מנחה, אפשר להתפלל תשלומין בערבית? תמיד אפשר תפילה נוספת כ"תפילת נדבה".
  • האם אפשר להשתתף בלו"ז הצבאי (שיעורי נשק) בט' באב? כן
  • בגלל אילוצי לו"ז לא נקבל ארוחה בשרית בפורים אפשר לקיים מצוות סעודת פורים גם בסעודה חלבית.
שלחי שאלה
סקר
פייסבוק
טוויטר
אינסטגרם
יוטיוב

צהלולם- שירת המונים לכבוד החיילות הדתיות, 'הדרך שלך'

לרגל 70 שנות עצמאותנו, התכנסנו לשיר יחד לכבודן של החיילות הדתיות להודות להן על הדרך שלהן והעשייה למען מדינת ישראל לברך אותן שיזכו לקדש שם שמים בכל מעשיהן. תודה לעידן עמדי , שנתן לנו באהבה את השיר 'בדרך שלך' תודה ל'אלומה - משרתות באמונה' על השותפות קרדטים ותודות - תופים- מיכל רהט גיטרה - לילי רוזנר קלידים- עדן ליברמן כינור- אריאלה צייטלין באס - הדס פרנקל מנצחות- מוריה מעטוף-שילה, מוריה מוזס הפקה - הדס פרנקל הגברה, תאורה, הקלטה - תמיר קול סאונד- סול סבג מוקסס באולפני גלים - הראל חדד ושרון רייז תודה מיוחדת לסתיו אליאב, ציפי ביבי, קרן גרין. צילום – יואב אליצור, דוד עצמי, יוסף שלסט הפקת ועריכת הקליפ: אליצור הפקות הפקת האירוע ויח"צ: ותקינ'ס בוטיק אחרונות חביבות חניכות וחיילות צהלי לדורותיהן בשבח והודאה לבורא עולם, צהלי, ה' באייר תשע"ח