קשה יש גם בלחם – איך מתגברים על הקושי?

Bookmark and Share
09 אוגוסט, 2014 |

אם קשה לך – זכרי שאת לא לבד! הנה כמה עצות וטלפונים לעזרה"אני דתייה, התגייסתי לצבא וזה הרבה יותר קשה ממה שחשבתי. מי יכול לעזור לי?"

ראשית, כל הכבוד לך על גיוסך לצבא. את כנראה בחורה מיוחדת, אם הלכת על המסלול הזה. לקחת על עצמך משימה קשה אך אפשרית. וזה הגיוני לגמרי שיהיה נורא קשה בהתחלה.

 

הקושי

הצעד הראשון הוא להגדיר מהו הקושי – רובינו נחווה קשיי הסתגלות, תחושת כישלון, בדידות ובלבול עמוק בכניסה לתוך חברה חדשה. בצבא זה מועצם הרבה יותר מכיוון שהסביבה כולה משתנה – החברים, השפה, הלבוש והתחומים המקצועיים שמתעסקים בהם. לחיילת דתייה צריך להוסיף גם זרות מהתרבות והשפה שבה כולם מדברים, וצורך מתמיד 'לעמוד על המשמר' בנושא של קיום מצוות, שמירת הלשון שמירת נגיעה שבת וכו'.

 

infi2 

 

כיצד מתמודדים?

אם את לפני גיוס –

תוכלי לבחור באחד משני מסלולים: או להתגייס דרך מדרשה כך שאת לא לבד בחיול ובשירות – את חלק מגרעין של בנות דתיות, קבוצת החברות שבאו יחד מהמדרשה. או, אם ברור לך שאת רוצה להתגייס לבד להתגייס דרך מכינה קדם צבאית. שם תתכונני לקראת קשיי ההסתגלות של הצבא ע"י התמודדות עם משימות דומות, ע"י מפגשים רבים עם חיילות בוגרות, בשיחה עם המדריכות והמחנכים של המכינה. היתרון הנוסף הוא שכאשר תתקלי בקשיי הצבא יהיה לך עם מי להתייעץ.

 

אם את לאחר גיוס –

זכרי שאת לא באמת לבד במערכה! הרימי טלפון למחנכת, לרב, לאמא וגם לחברות קרובות. את יכולה לבקש עזרה מצוות המכינה שלנו גם אם לא למדת אצלנו. אל תתביישי להיעזר. בשביל זה הם שם.

 

את יכולה להיעזר גם בגורמים בתוך הצבא:

 

ברבנות הצבאית יש קצינה שאחראית לסייע לחיילות דתיות. שמה עינת וזה הטלפון שלה: 0556626689. תפני אליה בכל שאלה שקשורה בפן הדתי של הקשיים שלך.

 

במיטב יש מדור הנקרא 'בת חיל' ותוכלי להתייעץ איתם: 037379904 אם הקושי קשור בתפקיד שלך. חשוב שתדעי שבסמכותו של המדור להעביר אותך לתפקיד אחר אם יתברר שהגעת למקום שלא מתאים לך מבחינת אמונתך או שאין ביכולתך לשמור מצוות בתפקיד זה.

 

כמו כן, במשרדה של היוהל"ן (יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים) יש מדור שתפקידו לסייע לך אם הבעיה היא קשורה לנשיותך.

 

בהצלחה!

הירשמי עכשיו לניוזלטר שלנו, והישארי מעודכנת בכל מה שקורה בצהלי

האם את באמת מוכנה?
לפני צבא? לחצי כאן לשירות משמעותי
שו"ת
  • האם מותר לי לאכול ביום חול אוכל שנסע בשבת? מותר
  • האם המשפחה שלי מוציאה אותי בבדיקת חמץ? עלייך לבדוק חמץ בחדר שלך בצבא.
  • האם אפשר לצרף קראי למניין? הרב עובדיה פוסק שהם יהודים אז בגדול כן.
  • פספסתי מנחה, אפשר להתפלל תשלומין בערבית? תמיד אפשר תפילה נוספת כ"תפילת נדבה".
  • האם אפשר להשתתף בלו"ז הצבאי (שיעורי נשק) בט' באב? כן
  • בגלל אילוצי לו"ז לא נקבל ארוחה בשרית בפורים אפשר לקיים מצוות סעודת פורים גם בסעודה חלבית.
שלחי שאלה
סקר
פייסבוק
טוויטר
אינסטגרם
יוטיוב

צהלולם- שירת המונים לכבוד החיילות הדתיות, 'הדרך שלך'

לרגל 70 שנות עצמאותנו, התכנסנו לשיר יחד לכבודן של החיילות הדתיות להודות להן על הדרך שלהן והעשייה למען מדינת ישראל לברך אותן שיזכו לקדש שם שמים בכל מעשיהן. תודה לעידן עמדי , שנתן לנו באהבה את השיר 'בדרך שלך' תודה ל'אלומה - משרתות באמונה' על השותפות קרדטים ותודות - תופים- מיכל רהט גיטרה - לילי רוזנר קלידים- עדן ליברמן כינור- אריאלה צייטלין באס - הדס פרנקל מנצחות- מוריה מעטוף-שילה, מוריה מוזס הפקה - הדס פרנקל הגברה, תאורה, הקלטה - תמיר קול סאונד- סול סבג מוקסס באולפני גלים - הראל חדד ושרון רייז תודה מיוחדת לסתיו אליאב, ציפי ביבי, קרן גרין. צילום – יואב אליצור, דוד עצמי, יוסף שלסט הפקת ועריכת הקליפ: אליצור הפקות הפקת האירוע ויח"צ: ותקינ'ס בוטיק אחרונות חביבות חניכות וחיילות צהלי לדורותיהן בשבח והודאה לבורא עולם, צהלי, ה' באייר תשע"ח