פורים – לחגוג עם הגשמיות! מכתב ממיכל

Bookmark and Share
19 מרץ, 2016 |

פורים קרב ובא. ומן המפורסמות הוא שהעולם מתחלק לשנים – אילו שאוהבים את פורים ואילו ששונאים אותו. מכתב לפוריםבנותיי יקירותיי,

פורים קרב ובא. ומן המפורסמות הוא שהעולם מתחלק לשנים – אילו שאוהבים את פורים ואילו ששונאים אותו.

פורים הוא חג  של שמחה, ושתייה, והנאה מאוכל טוב, וסיפור טוב, ושמחת הניצחון על אויבינו.

ולעומתו   מתייצב לו – לצדן של כל אילו שלא סובלות את פורים –  יום הכיפורים, במלוא הדרו ושגיבותו – ומתבונן לו בעליונות על ההוללות הפורימית, ועל השמחה האנושית הגסה.

יום הכיפורים מהווה את הדוגמא ההפוכה: איפוק, רצינות, התנזרות מכל הנאות העולם הזה. עומק ושקט במקום מסיבות שעשועים. בגדי לבן ולא תחפושות צבעוניות.

מעניין כי האר"י ז"ל, בהתבססו על ספר הזוהר, טען כי דווקא חג הפורים ניצב מעל ליום כיפור. שהרי משמו של היום הקדוש אנו שומעים כי יום הכיפורים – הוא כמו פורים.

ולמה? ביום כיפור אנחנו מתעלים מעל לעצמנו – מעל ליסוד הארצי שבנו, ומתמקדים בהתבוננות פנימית, בחרטה. אנחנו רואים את עצמנו באור מיוחד – מתכננים איך נהיה טהורים יותר בשנה הבאה. אבל כשנגמר יום כיפור – אנחנו חוזרים לחיים. לערבוב של חומר ורוח שיש בכל רגע ורגע מחיינו. ואז מה? ואז מגיע פורים

פורים מהווה אפשרות עבורנו לחגוג עם הגשמיות שלנו – לא להתעלם ממנה – ובכל זאת להגיע גבוה. עם כל המטעמים, ויחד עם החברות והמשפחה, ועם כוסית או שתיים – ובכל זאת לא לגלוש ללשון הרע, לא להתמקד בחסרונות של אחרים ולא לאבד שליטה – אלא לכוון את כוחות החיים שלנו: לראות נכון יותר, לתת לאמת להתגלות, לראות את הניסים הגלויים של הקב"ה בחיים שלנו כעם וכפרטים. להתבונן סביב על העולם ולהרגיש שלפעמים קשה להבחין במעורבותו המתמדת של הקב"ה לטובתנו – אבל לחוות את המציאות כהתגלות ואמונה.

כך נתייחס למאורעות ההיסטוריה, וכך גם נתייחס לאהבה שלנו למזון ומשקה, למסיבה טובה עם הרבה חברים ולשמחת הניצחון על אויבינו – אלוקים ברא אותנו כך, וברצונו שנהנה מהעולם ומאוצרותיו אבל במידה, בשליטה, ומתוך הבנה מהו המקור של כל אלה, ושהאלוקים נתן לאדם הגשמי את המתנות האלה, כאמצעים נוספים להתקרב אליו יתברך, גם באמצעות העולם הגשמי שברא.

פורים שמח!!!

מיכל

מיכל נגן

 

הירשמי עכשיו לניוזלטר שלנו, והישארי מעודכנת בכל מה שקורה בצהלי

האם את באמת מוכנה?
לפני צבא? לחצי כאן לשירות משמעותי
שו"ת
  • האם מותר לי לאכול ביום חול אוכל שנסע בשבת? מותר
  • האם המשפחה שלי מוציאה אותי בבדיקת חמץ? עלייך לבדוק חמץ בחדר שלך בצבא.
  • האם אפשר לצרף קראי למניין? הרב עובדיה פוסק שהם יהודים אז בגדול כן.
  • פספסתי מנחה, אפשר להתפלל תשלומין בערבית? תמיד אפשר תפילה נוספת כ"תפילת נדבה".
  • האם אפשר להשתתף בלו"ז הצבאי (שיעורי נשק) בט' באב? כן
  • בגלל אילוצי לו"ז לא נקבל ארוחה בשרית בפורים אפשר לקיים מצוות סעודת פורים גם בסעודה חלבית.
שלחי שאלה
סקר
פייסבוק
טוויטר
אינסטגרם
יוטיוב

צהלולם- שירת המונים לכבוד החיילות הדתיות, 'הדרך שלך'

לרגל 70 שנות עצמאותנו, התכנסנו לשיר יחד לכבודן של החיילות הדתיות להודות להן על הדרך שלהן והעשייה למען מדינת ישראל לברך אותן שיזכו לקדש שם שמים בכל מעשיהן. תודה לעידן עמדי , שנתן לנו באהבה את השיר 'בדרך שלך' תודה ל'אלומה - משרתות באמונה' על השותפות קרדטים ותודות - תופים- מיכל רהט גיטרה - לילי רוזנר קלידים- עדן ליברמן כינור- אריאלה צייטלין באס - הדס פרנקל מנצחות- מוריה מעטוף-שילה, מוריה מוזס הפקה - הדס פרנקל הגברה, תאורה, הקלטה - תמיר קול סאונד- סול סבג מוקסס באולפני גלים - הראל חדד ושרון רייז תודה מיוחדת לסתיו אליאב, ציפי ביבי, קרן גרין. צילום – יואב אליצור, דוד עצמי, יוסף שלסט הפקת ועריכת הקליפ: אליצור הפקות הפקת האירוע ויח"צ: ותקינ'ס בוטיק אחרונות חביבות חניכות וחיילות צהלי לדורותיהן בשבח והודאה לבורא עולם, צהלי, ה' באייר תשע"ח