העולם הוא גדול ופתוח

Bookmark and Share
02 פברואר, 2014 |

בעולם קטן התפרסם מכתב הקורא לבנות שלא להתגייס. מיכל נגן, ראש המכינה, משיבה: העולם הוא גדול ופתוחבנותי יקירותי –

כן, גם אני קוראת "עולם קטן". והנה, בעמוד האחרון של גליון שבת זו, התפרסם מכתב למערכת תחת הכותרת "השטח קורא לכן שלא להתגייס". הכותב, המציג את עצמו כאיש חיל אויר בקבע, מציג את הבעייתיות במפגש החברתי – תרבותי של העולם התורני עם העולם החילוני בכל עוצמתו. המפגש מועצם בשירות הצבאי כיוון שהחיילת הדתייה היא בודדה בין החיילים החילוניים. הכותב טוען שבמהלך השירות תשתנה התנהגותה של הבת. הוא מדבר מתוך ניסיונו כאיש קבע בחיל האוויר שראה את הבנות מסתחבקות עם החיילים ועוד כהנה וכהנה. מסקנתו היא חד משמעית: לא לגיוס כללי וגורף לצה"ל, למעט יחידות סגולה.  

לחצו להגדלה

לחצו להגדלה

אני רוצה לפרוס בפניכן את התייחסותי לאותו מכתב:

  • גם אני נגד גיוס בנות כללי וגורף לצה"ל. אני מסכימה, לפחות חלקית, עם המסקנה. לעולם לא אקרא לכל הבנות להתגייס. להיפך – אני קוראת בקול גדול למדינה לשפר את מערך השירות הלאומי כדי להציע פתרון ראוי והולם לכל מי שלא בוחרת בשירות הצבאי.
  • למה בכל זאת אני עומדת בראש מוסד המכין בנות דתיות לשירות צבאי משמעותי? כי כמחנכת, וגם כאם, אינני מוכנה להיות מונעת מפחד. אני מציבה לי ערכים חיוביים לחנך עליהם את ילדי ואת תלמידותיי. בעוד בני משפחתי החרדים בוחרים לחיות בתוך מנזר בהקימם חומות תרבות אדירות המקיפות אותם, חומות המייצרות חיץ בינם לבין העולם וגודעות את חיי התורה שלהם ממקור התחדשות וחיות, הרי שאני בחרתי לחיות חיי תורה משולבים בעולם. חיים של יצירה, חיים של השתאות, חיים של צמיחה ושל התחדשות.
  • לְמה זה מחייב אותי? לאפשר גם לילדי ולתלמידותיי להתהלך בעולם. לתפיסתי, אין בעולם האמונה מסגרת מגוננת שיכולה למנוע  נפילות רוחניות. אין לי גם אמון בסטריליות בחינוך לאמונה – המאמין ייפול ויקום. ואני לא מוכרת לתלמידות שלי מקסם שווא של עולם מוגן. העולם מזמן פיתויים והתנסויות, קשיים חברתיים והתגברות על היצר – אני מציעה להן להיות שותפות שלי במאבקי לבנות את העולם ולתקנו במלכות שד-י.
  •  לְמה זה מחייב אותן? לצמוח וללמוד, לקחת אחריות על עולמן הרוחני, על הבחירות המוסריות והערכיות שלהן ועל החברה שבה אנחנו חיים. ולהבין שהבחירה שלהן מייצרת התחייבות. וההתחייבות הפרטית היא טבעת בשרשרת המקשרת את עם ישראל בברית עם ריבונו של עולם.

אסיים במילותיו של אוריאל אופק:

העולם הוא גדול ופתוח 
בו כל כך מעניין לבלות 
לא כדאי בו לנוח, אך כדאי בו לנוע 
ודברים נפלאים לגלות. 

והכל, כמובן, מתוך אמונה עמוקה בהשם יתברך.

הירשמי עכשיו לניוזלטר שלנו, והישארי מעודכנת בכל מה שקורה בצהלי

האם את באמת מוכנה?
לפני צבא? לחצי כאן לשירות משמעותי
שו"ת
  • האם מותר לי לאכול ביום חול אוכל שנסע בשבת? מותר
  • האם המשפחה שלי מוציאה אותי בבדיקת חמץ? עלייך לבדוק חמץ בחדר שלך בצבא.
  • האם אפשר לצרף קראי למניין? הרב עובדיה פוסק שהם יהודים אז בגדול כן.
  • פספסתי מנחה, אפשר להתפלל תשלומין בערבית? תמיד אפשר תפילה נוספת כ"תפילת נדבה".
  • האם אפשר להשתתף בלו"ז הצבאי (שיעורי נשק) בט' באב? כן
  • בגלל אילוצי לו"ז לא נקבל ארוחה בשרית בפורים אפשר לקיים מצוות סעודת פורים גם בסעודה חלבית.
שלחי שאלה
סקר
פייסבוק
טוויטר
אינסטגרם
יוטיוב

צהלולם- שירת המונים לכבוד החיילות הדתיות, 'הדרך שלך'

לרגל 70 שנות עצמאותנו, התכנסנו לשיר יחד לכבודן של החיילות הדתיות להודות להן על הדרך שלהן והעשייה למען מדינת ישראל לברך אותן שיזכו לקדש שם שמים בכל מעשיהן. תודה לעידן עמדי , שנתן לנו באהבה את השיר 'בדרך שלך' תודה ל'אלומה - משרתות באמונה' על השותפות קרדטים ותודות - תופים- מיכל רהט גיטרה - לילי רוזנר קלידים- עדן ליברמן כינור- אריאלה צייטלין באס - הדס פרנקל מנצחות- מוריה מעטוף-שילה, מוריה מוזס הפקה - הדס פרנקל הגברה, תאורה, הקלטה - תמיר קול סאונד- סול סבג מוקסס באולפני גלים - הראל חדד ושרון רייז תודה מיוחדת לסתיו אליאב, ציפי ביבי, קרן גרין. צילום – יואב אליצור, דוד עצמי, יוסף שלסט הפקת ועריכת הקליפ: אליצור הפקות הפקת האירוע ויח"צ: ותקינ'ס בוטיק אחרונות חביבות חניכות וחיילות צהלי לדורותיהן בשבח והודאה לבורא עולם, צהלי, ה' באייר תשע"ח