מנקים לפסח ב-15 צעדים

Bookmark and Share
06 אפריל, 2014 |

הרב אלי רייף היה נותן בהם סימנים… קבלו 15 צעדים לניקיון פסח מושלם!מאת: הרב אלי רייף

 

 

כולם מכירים את האמירה: 'אבק זה לא חמץ, והילדים הם לא קרבן פסח'. אבל ישראל קדושים – מהדרים בניקיונות וחוגגים את 'חג ניקיון האביב'. ובכל זאת, חשוב לשמור על פרופורציות.

יש לעשות את הניקיון בנחת ובשלום בבית, ובפרט להקדיש זמן להכנה הרוחנית

 

1. מוצרי טיפוח

תמרוקים כולל אלו שמושחים בהם את הגוף אינם ראויים להנאת כלב ואין צריך כשרות לפסח.

משחת שיניים – נהגו לקנות כשר לפסח, וכן לגבי שפתון שיש לו טעם. שפתונים שאין להם טעם – אינם צריכים כשרות לפסח, יש שנהגו להחמיר לקנות כשר לפסח.

 

2. ספרים

מן הדין אין צורך לנקותם. אולם ספרים שלעתים משתמשים בהם על שולחן שאוכלים עליו חמץ, ורוצים להניחם על השולחן שאוכלים עליו בפסח טוב לנקותם. 

 

3. מכונת קפה

בהנחה שהקפסולות שמשתמשים בכל השנה כשרות לפסח – ניקוי מבחוץ, מילוי מים והפעלת המכונה על מצב ניקוי עצמי.

 

4.  פלטת שבת

ניקוי היטב ולהפעיל אותה למשך כשעה.  רבים נוהגים גם לכסות אותה בנייר אלומיניום.

 

5. קומקום / טרמוס / מיחם של שבת

ניקוי היטב מבחוץ, וכן מבפנים בחומרים המיועדים לכך.

 

6.  כיורים, שיש וברזים 

מנקים בחומרי ניקוי ומערים עליהם מים רותחים. רבים נוהגים גם לכסות את השיש. שיש שאי אפשר לערות עליו מים רותחים יש לכסותו. יש שנהגו להשתמש בקערות מיוחדות בתוך הכיורים. ברזים וידיות – מספיק ניקוי יסודי בחומר ניקוי.

מסננת ומשולש אשפה – ניקוי יסודי בחומר ניקוי ועירוי מים חמים. יש המחמירים להחליפם.

מייבשי כלים – ניקוי יסודי בחומר ניקוי.

 

7.  כיריים

חצובות (הברזלים ששמים עליהם את הסירים) – ניקוי והדלקת המבער כעשר דקות ובכך נשרף מה שעליהם. ויש הנוהגים גם לצפותם בניר אלומיניום. (יש הנוהגים לערות עליהם מים רותחים מכלי ראשון, ויש הנוהגים להגעילם).

מגשי הכיריים –  ניקוי היטב. ויש נוהגים לצפותם בנייר אלומיניום.

המבערים  –  ניקוי היטב ולהדליקם לכעשר דקות שיתחממו.

כיריים קרמיות – ניקוי היטב של המשטח, חימום בחום הגבוה ביותר.

כיריים אינדוקציה- ניקוי היטב של משטח הזכוכית, ומן הראוי להמתין 24 שעות ללא שימוש.

 

Cleaning bottles

 

8.  תנור  –  תא אפיה

א. ניקוי עם חומרי ניקוי כולל דלת תא האפייה. יש לשים לב שחומרי הניקוי יכנסו גם לתוך החריצים כדי לפגום את החמץ ששם. יש לנקות היטב גם באזור מאוורר הטורבו.

ב. המתנה 24 שעות ללא שימוש.

ג. הבערת התנור כחצי שעה בחום המקסימאלי (יש הממליצים לצפות את דלת תא האפייה מצידה הפנימי בנייר אלומיניום הואיל וקשה לנקות בתוכה).

ד. תבניות התנור – אין להכשיר אלא לנקות ולהצניע.

ה. הרשת שבתנור – ניתן להכשיר. ניקוי, והכנסתה לתנור בזמן שמכשירים את התנור (-סעיף ג לעיל), ומומלץ לצפותה לאחר מכן בנייר אלומיניום.

ו. תנור פירוליטי – הבערה על החום הגבוה ביותר. אם אי אפשר להכשיר את הרשת בתוך התנור, לכתחילה ראוי לקנות רשת נוספת, ואם אין אפשרות כזו יש לנקות אותה היטב וחובה לכסותה היטב בנייר אלומיניום. (בתבניות אין להשתמש).

 

9. טוסטר אובן

אין להכשירו אלא לנקותו ולהצניעו.

 

10. מדיח כלים

ניקוי יסודי, פירוק המסננים, המתנה 24 שעות לאחר הניקוי. הפעלת המדיח עם המגשים שבתוכו בתוכנית הארוכה ביותר ובחום הגבוה ביותר עם טבלית ניקוי. (יש המחמירים לחזור ולהפעילו שתי פעמים). יש המחמירים שלא להכשיר מדיח כלים לפסח הואיל וקשה מאוד לנקותו, והמחמיר תבוא עליו ברכה, והמיקל יש לו על מי לסמוך.

 

11.  מיקרוגל

א) כשאין בו גוף חימום/צליה – ניקוי יסודי, המתנה 24 שעות. יש מכשירים את צלחת הזכוכית עליה מניחים לחימום בהגעלה; ויש מקלים להכשירה ע"י עירוי מכלי ראשון. ראוי שבמשך הפסח יונח דבר החוצץ כגון ניר סופג או מפית בין הצלחת המסתובבת למה שמניחים על גבה. (יש שנהגו להכניס לתוך המיקרוגל כוס עם מים שיש בה מעט נוזל כלים ולהפעיל את המיקרוגל כך שהמים יגיעו לידי רתיחה -יש להיזהר שהכוס לא תתפוצץ בתוך המיקרוגל).

ב) כשיש בו גוף חימום/צליה כמו בתנור – כנ"ל, יש לשים לב לניקוי יסודי מאוד, ואח"כ הדלקת גוף החימום לחצי שעה. את החלקים הנשלפים יש להכשיר לפי החומר מהם עשויים (סיליקון –הגעלה; במידה ויש תבניות מתכת/רשת שאופים בהן דינם כלעיל בדין תנור).

 

12. מקרר מקפיא

ניקוי יסודי בפרט בדלתות ובחריצים (אין צורך בשימוש במים רותחים).

 

13. מיקסר

קשה מאוד לנקות מחמץ, ומומלץ לרכוש אחד לפסח ובפרט שאין מחירו גבוה.

 

14.  שולחן מטבח או פינת אוכל

שולחן עץ – ניקוי ונהגו לכסותו. (אמנם ניתן לאכול גם על שלחן שאינו מכוסה – כף החיים סי' תנא ס"ק רלג, ובפרט כיום שאין מניחים קדרות חמות ישירות על השלחן, ולרוב גם בשאר ימות השנה אוכלים על שלחן מכוסה).

שולחן פורמייקה –  ניקוי יסודי ונהגו לכסותו.

שולחן פלסטיק – ניקוי יסודי. אם מערים מים עליו רותחים אין הכרח לצפותו, והמחמיר לצפותו תבוא עליו ברכה / אם מצפים אין צורך בעירוי מים רותחים.

מפות שלחן – כיבוס במכונה ומותר להשתמש בהן בפסח, ויש המחמירים לייחד מפות לפסח.

 

 15. גביע של יין

רבים נהגו להגעיל. יש שהסתפקו בשטיפה והדחה בצונן לאחר המתנה של 24 שעות.

 

1_161153505 

 

כשאנו בודקים את החמץ לאור הנר, אנו בודקים גם כן את חדרי הלב, לבער אחרי חומצת העבדות שנדבקה בנפשותינו. למען נוכל להכנס אל חוג האורה של חג חירותינו ברוממות נפש, נקיים מכל כתם של העבדות. (הראי"ה קוק, מאמרי ראי"ה עמ' 164)

 

חג פסח כשר ושמח!

הירשמי עכשיו לניוזלטר שלנו, והישארי מעודכנת בכל מה שקורה בצהלי

האם את באמת מוכנה?
לפני צבא? לחצי כאן לשירות משמעותי
שו"ת
  • האם מותר לי לאכול ביום חול אוכל שנסע בשבת? מותר
  • האם המשפחה שלי מוציאה אותי בבדיקת חמץ? עלייך לבדוק חמץ בחדר שלך בצבא.
  • האם אפשר לצרף קראי למניין? הרב עובדיה פוסק שהם יהודים אז בגדול כן.
  • פספסתי מנחה, אפשר להתפלל תשלומין בערבית? תמיד אפשר תפילה נוספת כ"תפילת נדבה".
  • האם אפשר להשתתף בלו"ז הצבאי (שיעורי נשק) בט' באב? כן
  • בגלל אילוצי לו"ז לא נקבל ארוחה בשרית בפורים אפשר לקיים מצוות סעודת פורים גם בסעודה חלבית.
שלחי שאלה
סקר
פייסבוק
טוויטר
אינסטגרם
יוטיוב

צהלולם- שירת המונים לכבוד החיילות הדתיות, 'הדרך שלך'

לרגל 70 שנות עצמאותנו, התכנסנו לשיר יחד לכבודן של החיילות הדתיות להודות להן על הדרך שלהן והעשייה למען מדינת ישראל לברך אותן שיזכו לקדש שם שמים בכל מעשיהן. תודה לעידן עמדי , שנתן לנו באהבה את השיר 'בדרך שלך' תודה ל'אלומה - משרתות באמונה' על השותפות קרדטים ותודות - תופים- מיכל רהט גיטרה - לילי רוזנר קלידים- עדן ליברמן כינור- אריאלה צייטלין באס - הדס פרנקל מנצחות- מוריה מעטוף-שילה, מוריה מוזס הפקה - הדס פרנקל הגברה, תאורה, הקלטה - תמיר קול סאונד- סול סבג מוקסס באולפני גלים - הראל חדד ושרון רייז תודה מיוחדת לסתיו אליאב, ציפי ביבי, קרן גרין. צילום – יואב אליצור, דוד עצמי, יוסף שלסט הפקת ועריכת הקליפ: אליצור הפקות הפקת האירוע ויח"צ: ותקינ'ס בוטיק אחרונות חביבות חניכות וחיילות צהלי לדורותיהן בשבח והודאה לבורא עולם, צהלי, ה' באייר תשע"ח