מה סודו של לג בעומר?

Bookmark and Share
14 מאי, 2014 |

להבות ל"ג בעומר קוראות לנו ולוחשות, שבכל אדם ובכל חפץ יש הרבה יותר ממה שהעין יכולה לראות! מיכל נגן מגלה לנו את הסוד של ל"ג בעומרמיכל נגן

 

 

 

לג בעומר הוא חג חוצה גבולות בעם היהודי ובחברה הישראלית. הנוער אוסף קרשים, ההורים עוזרים בשינוע, מדורות מוצבות ברחבי העיר והכפר, מהנדסים חובבים בונים פיגומים של עץ המתרוממים לשמים, וכולם שמחים להתבונן באש ולאכול תפוחי אדמה מפוחמים. אבל – מה הסיפור האמתי של החג הזה? ומה יש בו שקשור להפסקת האבל על מות תלמידי רבי עקיבא אשר, כזכור, מתו משום שלא נהגו כבוד זה בזה?

 

הכיוון הוא למעלה

במדורת לג בעומר הזכורה לטוב שערכנו בחורשת תמר, לפני שלוש שנים בדיוק, בנוכחות מחזור א' וכל צוותו, הסביר הר' יוני את מהותה של האש. במדורה, כך אמר לנו אז, יש לנו אפשרות לראות את המהות של החיים שלנו בעולם. אנחנו צירוף של חומר ורוח, יש בנו נשמה אלוקית המגולמת בגוף בשר ודם. הגוף מקשר אותנו לעולם החומר – אבל הנפש שלנו קוראת לנו למעלה. קוראת לנו לצאת מתוך עצמנו ולשאוף תמיד הלאה – אל בורא עולם. אל המהות האמיתית של קיומנו. 

 

איזה הסבר יפה. ובאמת כאשר מתבוננים במדורה, שמתחילה מעצים וחומרי בעירה שונים והאש מעפילה מעלה מהם – עולה ויורדת מתרוממת שוב ושוב, ומחפשים את הנמשל של הר' יוני  – כיצד הלהבות מסמלות את היסוד הרוחני שבחיינו – אני מרגישה שהרעיון נהיה מובן לי יותר.

 

הכיוון הוא פנימה

ברשותכן, אוסיף עוד פרוש, שמשלים את הבנת האש מכיוון אחר: הרב דניאל ברון מסביר כי  אש היא תופעה פיזיקאלית ייחודית. יש בה כוח להמיר כל מה שבא עמה במגע, לאש. כלומר, שכאשר האש פוגשת בגזע עץ או בנייר היא משחררת אנרגיה נסתרת שאצורה בחפצים הללו, אנרגיה שפורצת אל תוך הלהבות ומעוררת כך אש עצומה יותר.

האש מגלה שבתוך כל דבר, בנוסף לתפקוד הפרקטי שלו, מונחת אנרגיה נסתרת, שכאשר היא יוצאת אל הפועל היא נותנת אור שלא התגלה אלינו עד אז. הרעיון הוא פשוט – אנרגיית בעירה קיימת בכל דבר בעולם, אולם בעיני המתבונן הפשוט, בעיניים הרגילות שלנו – אנחנו לא רואים את זה. אנחנו רואים סתם גזע עץ זקן, או נייר מלוכלך. אנחנו לא רואים את זה כי אנחנו ממוקדים בצד הפרקטי של הדברים הסובבים אותנו.

 

Bonfire_22

 

ל"ג בעומר מזמין אותנו להתבונן עמוק יותר, ולהקשיב למסרים הבלתי פוסקים שעולים מן הבריאה. להבות ל"ג בעומר קוראות לנו ולוחשות, שבכל אדם ובכל חפץ יש הרבה יותר ממה שהעין יכולה לראות. והנה גם הקשר לימי הספירה – תלמידי רבי עקיבא מתו משום שראו רק את המימד הפונקציונאלי של חבריהם. הם לא התבוננו מעבר. ולכן נכשלו: הם לא נהגו כבוד זה בזה. כי לנהוג כבוד באדם אחר זה לראות את הניצוץ של האש שבוערת בו, העוצמה החבויה בו מעבר לתפקוד היום יומי שלו.

 

לג בעומר מלמד אותנו איך להביט מעבר לפני השטח, ולגלות מישור עמוק יותר של קיום: יש בורא לעולם, יש השגחה בחיינו ויש מהות של קדושה ועוצמה בכל אחד מהאנשים הסובבים את זה.

אם נשכיל להבין ולהפנים את רוח לג בעומר – הנושבת לה חמימה, איזו שמחה נחווה בחיים שלנו, ואיזו רעות.

הירשמי עכשיו לניוזלטר שלנו, והישארי מעודכנת בכל מה שקורה בצהלי

האם את באמת מוכנה?
לפני צבא? לחצי כאן לשירות משמעותי
שו"ת
  • האם מותר לי לאכול ביום חול אוכל שנסע בשבת? מותר
  • האם המשפחה שלי מוציאה אותי בבדיקת חמץ? עלייך לבדוק חמץ בחדר שלך בצבא.
  • האם אפשר לצרף קראי למניין? הרב עובדיה פוסק שהם יהודים אז בגדול כן.
  • פספסתי מנחה, אפשר להתפלל תשלומין בערבית? תמיד אפשר תפילה נוספת כ"תפילת נדבה".
  • האם אפשר להשתתף בלו"ז הצבאי (שיעורי נשק) בט' באב? כן
  • בגלל אילוצי לו"ז לא נקבל ארוחה בשרית בפורים אפשר לקיים מצוות סעודת פורים גם בסעודה חלבית.
שלחי שאלה
סקר
פייסבוק
טוויטר
אינסטגרם
יוטיוב

צהלולם- שירת המונים לכבוד החיילות הדתיות, 'הדרך שלך'

לרגל 70 שנות עצמאותנו, התכנסנו לשיר יחד לכבודן של החיילות הדתיות להודות להן על הדרך שלהן והעשייה למען מדינת ישראל לברך אותן שיזכו לקדש שם שמים בכל מעשיהן. תודה לעידן עמדי , שנתן לנו באהבה את השיר 'בדרך שלך' תודה ל'אלומה - משרתות באמונה' על השותפות קרדטים ותודות - תופים- מיכל רהט גיטרה - לילי רוזנר קלידים- עדן ליברמן כינור- אריאלה צייטלין באס - הדס פרנקל מנצחות- מוריה מעטוף-שילה, מוריה מוזס הפקה - הדס פרנקל הגברה, תאורה, הקלטה - תמיר קול סאונד- סול סבג מוקסס באולפני גלים - הראל חדד ושרון רייז תודה מיוחדת לסתיו אליאב, ציפי ביבי, קרן גרין. צילום – יואב אליצור, דוד עצמי, יוסף שלסט הפקת ועריכת הקליפ: אליצור הפקות הפקת האירוע ויח"צ: ותקינ'ס בוטיק אחרונות חביבות חניכות וחיילות צהלי לדורותיהן בשבח והודאה לבורא עולם, צהלי, ה' באייר תשע"ח