שו”ת - שאלות ותשובות

Bookmark and Share
פתחי תשובה סגרי תשובה
מי שמרגישה שיש דברים בעניינים שבין 'אדם לחברו' שקשה לה מאוד לתקן, האם אין תשובתה רמייה?
ברור שהדרך הראויה היא לתקן בפועל, ובוודאי שמי שפגעה בחברתה עליה לפייסה וכך אמרו: "עבירות שבין אדם לחברו אין יום הכפורים מכפר עד שירצה את חברו" (יומא פה,ב). אמנם עתים שיש לאדם כשלים וקשיים בהתנהלות בין אישית. עתים שאנו מרגישים קלים לכעוס וקשים לרצות, ועננה של ייאוש עוטפת את האדם. האם ח"ו נסתמה הדרך לפנינו?! כבר האיר לנו הראי"ה קוק והסביר שאסור לאדם לעזוב את השאיפה לתיקון במה שיש ביכולתו ואת פעולתו לטובה ולעילוי, ואפילו אם בעניינים מסוימים עדיין יהיה מנוע: "ואפילו כשהוא יודע בדעתו שאינו יוצא ידי חובתו ומתוך איזו רפיונות אינו יכול עדיין לתקן עניינים שבינו לבין חבריו, אל יניח בלבבו שום חלישות דעת הגורמת להקטין ערכה של התשובה, ואין ספק שמתוך ההשלמה בכל מה שאין לו מניעות יזכהו השם יתברך לתקן בכי טוב גם את כל הדברים שיש לו עליהן מניעות גדולות" (אורות התשובה יג,ט). זכרי כי יסוד התשובה צריך להיות לעולם מונח על תיקון של להבא. השמירה על הרצון להתקדם זו תחילת ההתקדמות, וגדולה תשובה שמגיעה עד כסא הכבוד! ( הרב אלי רייף)
פתחי תשובה סגרי תשובה
נוכחתי לכשל מבחינת הכשרות בחדר האוכל בצבא. האם בכל זאת מותר לי לאכול בו?
ככלל בהחלט יש לסמוך על הכשרות בצבא. אמנם דרכו של עולם שגם יש תקלות נקודתיות. עצתי לפנות בצורה מסודרת ומנומסת למשגיח הכשרות או לרב הצבאי האחראי במקום וליידע אותו על הבעיה ששמת לב אליה ולברר איתו. הואיל ומסתבר שהתקלה היא נקודתית, יש לסמוך על החזקה הכללית בצבא שהמטבח מושגח וכשר וניתן לאכול בחדר האוכל. (הרב אלי רייף)
פתחי תשובה סגרי תשובה
מדוע מותר לאכול אוכל שנסע בשבת, הרי זו הנאה מחילול שבת?
אכן, אסור להנות מחילול שבת ולכן ראוי שלא לאכול מאוכל שהובא בשבת, אלא רק במוצאי שבת. הפוסקים חילקו בין מאכל שבושל בשבת, לבין מאכל שנעשה בו איסור, אך האיסור לא נעשה "בגוף המאכל", כמו מאכל שנסע בשבת. באפשרות זו הקלו יותר. אם חילול השבת נעשה באופן ספציפי עבור השואל/ת, הדבר חמור יותר. (הרב אילעאי עופרן)
פתחי תשובה סגרי תשובה
שאלה: האם מותר ליהנות מחילול שבת שנעשה בכל מקרה ובלי קשר אליי? למשל: אם בנות בחדר שלי מדליקות אור בשבת, מותר לי להשתמש בזה ולקרוא? ומה לגבי מזגן?
יש להבחין בין מקרים שונים. לגבי אור שהודלק - מותר. ולגבי מזגן - גם מותר. דברים שנעשים במקום שגם את גרה בו (או היכן שאת אוכלת כגון חדר אוכל) אינך צריכה לצאת או לא לנהוג כדרכך הטבעית בשל העובדה שמישהו אחר חילל שבת, גם אם נהנית ממה שהוא עשה. (הרב אלי רייף)
הכניסי שאלה (טקסט חופשי)

פתחי תשובה סגרי תשובה
המשגיח כשרות בבסיס טען שאני לא חייבת לשמוע קריאת זכור אבל אני טענתי הפוך. מי צודק?
רוב הפוסקים מחייבים. יש פוטרים נשים משום שאין דרכן לצאת להילחם בעמלק. אי אפשר לומר כך על חיילת. מה גם שמלחמת עמלק זו מלחמת מצווה וגם נשים חייבות בה. (הרב אילעאי עופרן)
פתחי תשובה סגרי תשובה
אנחנו בהגנ"שים ואין לנו סכו"ם כשר. אפשר לשפוך עליהם מים חמים כדי להכשירם? אין לנו גז ללבן אותם.
הרתיחו קומקום חשמלי וכשהמים מבעבעים נתקו אותו מהחשמל והכניסו את הסכו"ם לתוכו. בהצלחה רבה (הרב אילעאי עופרן)
פתחי תשובה סגרי תשובה
יש לנו ע"י הבסיס דוכן אוכל שיש לו רק הכשר של הבד"ץ. מותר לאכול בו?
לפי החוק בישראל, אסור לכתוב על עסק שהוא כשר אם אין לו הכשר של הרבנות. זו עבירה פלילית. מי שמחזיק רק הכשר בד"ץ חשוד בעיני. בגדול, יש הבדלים גדולים בין הבד"צים, חלקם הכשרים מצוינים וחלקם גופים קיקיוניים לגמרי. לכן, באופן עקרוני הייתי נמנע מלאכול שם. (הרב אילעאי עופרן)
פתחי תשובה סגרי תשובה
כששומרים בש"ג בשבת, יש אפשרות לבקש מהנהגים להתקשר ולפתוח בעצמם אבל ככה אני גורמת להם לחלל שבת. לא עדיף שאפתח בעצמי?
זו שאלה מאד מורכבת ומסובכת ולבי איתך שנקלעת לשאלה כזו. נראה לי שישנן הנחיות ברורות של הרבנות הצבאית למקרה כזה. פני לרב היחידה. אם את לא תופסת אותו או שתשובתו לא מספקת אותך, תתקשרי אלי ונפתור את הבעיה ביחד. עדכני אותי מה קורה. שבת שלום. (הרב אילעאי עופרן)
פתחי תשובה סגרי תשובה
מה מצופה ממני אם אני בפעילות בלילה ואמורה לישון בכל הזמן של תפילת שחרית? אני אמורה לקום באמצע או שזה נקרא אנוס?
במציאות של צבא ייתכן שזה בגדר אונס. את יכולה לסמוך על הדעות המתירות במקרה שכזה תפילת תשלומין ולהתפלל פעמיים עמידה של מנחה. בהצלחה. (הרב אילעאי עופרן)
פתחי תשובה סגרי תשובה
מה עדיף - להצהיר או להישבע לצה"ל?
נושא לשיחה חשובה. אני מאד בעד הצהרה. המחויבות לתורה גדולה מזו שלצבא. אשמח לפרט יותר כשיהיה לך זמן. (הרב אילעאי עופרן)
פתחי תשובה סגרי תשובה
האם אפשר לצרף קראי למניין?
הרב עובדיה פוסק שהם יהודים אז בגדול כן.
פתחי תשובה סגרי תשובה
אנחנו יוצאים מהבסיס בפורים וכנראה שזה יהיה מוקדם בבוקר ואני לא אספיק לקריאת מגילה בבסיס... מה אפשר לעשות?
שלום... עיקר חיוב המגילה הוא ביום. בקיצור, חייבים לשמוע מגילה פעמיים. הרבנות הצבאית חייבת לדאוג לך לזה. בשביל זה היא קיימת! פני היום לרב היחידה שלך. אם הוא לא מציע פתרון, דברי אתי! לגבי משלוח מנות, פשוט נותנים למישהו את הצלחת של ארוחת בוקר או צהריים. עדכני אותי שהכל מסתדר. חג שמח ומבדח. (הרב אילעאי עופרן)
פתחי תשובה סגרי תשובה
בגלל אילוצי לו"ז לא נקבל ארוחה בשרית בפורים
אפשר לקיים מצוות סעודת פורים גם בסעודה חלבית.
הירשמי עכשיו לניוזלטר שלנו, והישארי מעודכנת בכל מה שקורה בצהלי

האם את באמת מוכנה?
לפני צבא? לחצי כאן לשירות משמעותי
 • בעת נעילת שער, הולכות לים...
 • מסיבת חנוכה במכינה
 • ימי מנחה תשע"ה - פנים אל פנים
 • שבת זכור התשע"ה
 • "רק בגלל הרוח" סדרת יו"ש מחזור ט' 2015
לגלריה
שו"ת
 • האם מותר לי לאכול ביום חול אוכל שנסע בשבת? מותר
 • האם המשפחה שלי מוציאה אותי בבדיקת חמץ? עלייך לבדוק חמץ בחדר שלך בצבא.
 • האם אפשר לצרף קראי למניין? הרב עובדיה פוסק שהם יהודים אז בגדול כן.
 • פספסתי מנחה, אפשר להתפלל תשלומין בערבית? תמיד אפשר תפילה נוספת כ"תפילת נדבה".
 • האם אפשר להשתתף בלו"ז הצבאי (שיעורי נשק) בט' באב? כן
 • בגלל אילוצי לו"ז לא נקבל ארוחה בשרית בפורים אפשר לקיים מצוות סעודת פורים גם בסעודה חלבית.
שלחי שאלה
סקר
פייסבוק
טוויטר
אינסטגרם
[simply_instagram endpoints="users" type="recent-media" size="82" display="5"]
יוטיוב

צהלולם- שירת המונים לכבוד החיילות הדתיות, 'הדרך שלך'

לרגל 70 שנות עצמאותנו, התכנסנו לשיר יחד לכבודן של החיילות הדתיות להודות להן על הדרך שלהן והעשייה למען מדינת ישראל לברך אותן שיזכו לקדש שם שמים בכל מעשיהן. תודה לעידן עמדי , שנתן לנו באהבה את השיר 'בדרך שלך' תודה ל'אלומה - משרתות באמונה' על השותפות קרדטים ותודות - תופים- מיכל רהט גיטרה - לילי רוזנר קלידים- עדן ליברמן כינור- אריאלה צייטלין באס - הדס פרנקל מנצחות- מוריה מעטוף-שילה, מוריה מוזס הפקה - הדס פרנקל הגברה, תאורה, הקלטה - תמיר קול סאונד- סול סבג מוקסס באולפני גלים - הראל חדד ושרון רייז תודה מיוחדת לסתיו אליאב, ציפי ביבי, קרן גרין. צילום – יואב אליצור, דוד עצמי, יוסף שלסט הפקת ועריכת הקליפ: אליצור הפקות הפקת האירוע ויח"צ: ותקינ'ס בוטיק אחרונות חביבות חניכות וחיילות צהלי לדורותיהן בשבח והודאה לבורא עולם, צהלי, ה' באייר תשע"ח