לקראת גיוס – תפקידם של ההורים

Bookmark and Share
13 דצמבר, 2014 |

הרצון ההורי הבסיסי הוא לגונן אולם יש לשים לב שהמסרים יהיו מעצימים ולא מחלישים. שני מאור עם כמה מחשבות על תפקידם של ההורים לקראת גיוס הבנותשני מאור, יועצת חינוכית בצהלי

(מתוך דברים שנאמרו במפגש של בנות צהלי והוריהן עם נציגי הצבא להבנת תהליך השיבוץ)

 

 

 

כהורים, כאשר אנו מלווים את התהליך עימו מתמודדות הבנות לקראת הגיוס, עלינו לשים לב לשלושה צירים של התמודדות:

 

א. הגנת יתר  ————  תמיכה

הרצון ההורי הבסיסי הוא לגונן. אולם הגנת יתר שיכולה להתבטא במסר או באמירה ש'אני אעשה במקומך' מעבירה לבת שלנו שני מסרים מחלישים:

1. את לא יכולה לעשות בעצמך, סימן שאת חלשה.

2. הדרך נורא מסוכנת.

 

במקום הגנת יתר עלינו לספק תמיכה ולומר – הדרך מאתגרת.

1. יש בה סיכוי אדיר לחויות בלתי רגילות, בצבא תוכלי לעשות דברים גדולים שספק אם תמצא להם הזדמנות נוספת.

2. יש בה סכנות כמו גם בחיים אבל החיים הם לא מסוכנים: את הבעיות נאתר, נזהה ונתמודד. וגם אם יהיה קשה – בואי נאתר את הכלים שלך להתמודד איתם.

 

 

ב. תלות בתפקיד  ————  בחירה מושכלת

הבנות נלכדות לפעמים במלכודת התלות בתפקיד. הן מבררות אין ספור בירורים ויש להן תחושה שבתפקיד, בגיוס ובקורס המסויים הזה תלויים כל יכולתה להצליח ולהיות מאושרת בצבא.

 

המסר ההורי צריך לשדר שהחיים הם לא תסריט. זה לא ה-תפקיד, ה-מסויים. על הבת לקיים בחירה מושכלת שלוקחת בחשבון את יכולותיה המרכזיות, את כישרונותיה וצרכיה וגם את חולשותיה. (עבודה עם אנשים, שטח, צוות, תוכן וידע, פיקוד וכו..).

תפקיד מושלם לא מבטיח לי סיפוק או אושר אלא הזדמנות, כמו כל דבר בחיים. כמו בן זוג, שיש חיבור אבל אחר כך זאת עבודה יום יומית לוודא שהקשר טוב ושהזוגיות זורמת. אז ככה גם תפקיד בצבא – זאת אפשרות לצמיחה, לתרומה, לסיפוק, להשפעה. וזה בידיים שלי לקחת כל תפקיד שקבלתי ולהוציא ממנו את הטוב ביותר.

 

 

ג. פגיעות ההשוואה  ————  הבנת השיקול של צרכי המערכת

ההשוואה מתבקשת ברגע שיש בנות רבות שמתמיינות לתפקיד – אחת מתקבלת והשנייה לא. ההשוואה כמעט בלתי נמנעת אבל היא מקור לצער כאב ואכזבה עמוקה.

 

 

לא תמיד אפשר לדעת מדוע אני לא והיא כן (גם אם מאותה כיתה באולפנה, למשל היא לא ואני כן…) . ההשוואה איננה הסתכלות רלוונטית לצבא, צריך לעזור לבת לנער את החשיבה. הגיוס לצבא הוא שנתיים התנדבות שבהם אני לא משרתת את צרכי אלא נענית לצרכי המערכת. במרכז ההכרעה עומדים שיקולי המיון וההכוונה של הצבא. זה מצריך שינוי של דיסקט בראש.

אף אחד מאיתנו לא אוהב לקבל 'לא' אולם הצבא איננו מדד ל'כמה אני שווה'. כדאי לעזור לבת שלא לשקוע בתוך הפגיעות שההשוואה, הציפייה והאכזבה מייצרות אלא לעבור הלאה ולהבין את צרכי המערכת שהיא חסרת סנטימנטים.

 

בהצלחה!

הירשמי עכשיו לניוזלטר שלנו, והישארי מעודכנת בכל מה שקורה בצהלי

האם את באמת מוכנה?
לפני צבא? לחצי כאן לשירות משמעותי
שו"ת
  • האם מותר לי לאכול ביום חול אוכל שנסע בשבת? מותר
  • האם המשפחה שלי מוציאה אותי בבדיקת חמץ? עלייך לבדוק חמץ בחדר שלך בצבא.
  • האם אפשר לצרף קראי למניין? הרב עובדיה פוסק שהם יהודים אז בגדול כן.
  • פספסתי מנחה, אפשר להתפלל תשלומין בערבית? תמיד אפשר תפילה נוספת כ"תפילת נדבה".
  • האם אפשר להשתתף בלו"ז הצבאי (שיעורי נשק) בט' באב? כן
  • בגלל אילוצי לו"ז לא נקבל ארוחה בשרית בפורים אפשר לקיים מצוות סעודת פורים גם בסעודה חלבית.
שלחי שאלה
סקר
פייסבוק
טוויטר
אינסטגרם
יוטיוב

צהלולם- שירת המונים לכבוד החיילות הדתיות, 'הדרך שלך'

לרגל 70 שנות עצמאותנו, התכנסנו לשיר יחד לכבודן של החיילות הדתיות להודות להן על הדרך שלהן והעשייה למען מדינת ישראל לברך אותן שיזכו לקדש שם שמים בכל מעשיהן. תודה לעידן עמדי , שנתן לנו באהבה את השיר 'בדרך שלך' תודה ל'אלומה - משרתות באמונה' על השותפות קרדטים ותודות - תופים- מיכל רהט גיטרה - לילי רוזנר קלידים- עדן ליברמן כינור- אריאלה צייטלין באס - הדס פרנקל מנצחות- מוריה מעטוף-שילה, מוריה מוזס הפקה - הדס פרנקל הגברה, תאורה, הקלטה - תמיר קול סאונד- סול סבג מוקסס באולפני גלים - הראל חדד ושרון רייז תודה מיוחדת לסתיו אליאב, ציפי ביבי, קרן גרין. צילום – יואב אליצור, דוד עצמי, יוסף שלסט הפקת ועריכת הקליפ: אליצור הפקות הפקת האירוע ויח"צ: ותקינ'ס בוטיק אחרונות חביבות חניכות וחיילות צהלי לדורותיהן בשבח והודאה לבורא עולם, צהלי, ה' באייר תשע"ח