שאלות נפוצות

האם צהלי בעד גיוס בנות לצה"ל?

צהלי היא בעד הבנות. מי שמתגייסת צריכה עזרה בהכנה, בהבנת המערכת ובגיוס כל כוחותיה למען המטרה אליה היא מכוונת את עצמה. בשביל זה קמה צהלי. לא מתאים לכל אחת להתגייס לצבא, וכל אחת צריכה לבחור את המסלול בתוך הצבא שמתאים לה. אז אם את כבר בדרך לגיוס – תתכונני! ההכנה הזו תלווה אותך לא רק בצבא – אלא לאורך כל החיים.

 האם אתם עוזרים בקבלת תפקידים בצבא?

אנחנו לא משיגים תפקידים בפרוטקציה. אנחנו עובדים עם מיטב (מנהל גיוס של צה"ל) על מנת למקסם את היכולות שלך, אבל את תצטרכי להוכיח את עצמך במיונים ובצבא. בכל זאת צריך לדעת שהצבא אוהב מאוד את בוגרי המכינות בכלל ו'מכיניסטיות' דתיות בפרט, משום שאנשי הצבא מבינים שמדובר בכוח אדם איכותי ובוגר. הבוגרות שלנו מוכיחות זאת שוב ושוב.

 איזה ליווי אתם נותנים לבנות בצבא?

במסלול המכינה – צוות המכינה ידאג שאף פעם לא תהיי לבד. הצוות שומר על קשר עם הבנות, מסייע בפתרון בעיות ומהווה אוזן קשבת. בנוסף, החיילות שלנו מגיעות למכינה לימי עיון ולשבתות, על מנת להתרענן מאפרוריות החולין של השירות בצבא, ללמוד תורה ולמלא מצברים.
במסלול המדרשה – הצוות ילווה את חניכות הגרעין בביקורים סדירים בבסיסים.

האם יש תפקידים בצבא שאתם מכוונים אליהם?

יש תפקידים בצבא שאנחנו לא מכוונים אליהם. בצהלי כן תיחשפי לתפקידים הקיימים בצה"ל ולמאפיינים הנדרשים ממי שממלאת תפקידים אלו. ישנם תפקידים שלטעמנו פחות מתאימים לבנות דתיות ובמהלך השנה תוכלי ללמוד ולהבין את עמדתנו. צוות המכינה ילווה אותך בבחירת התפקיד המתאים לך כדי שתוכלי להגיע הכי רחוק שאת יכולה.

 יש הכנה פיזית לצבא?

יש לנו שיעורי ספורט, יש לנו חוגי זומבה וקבוצות ריצה.
בסופו של דבר, אם את מתאמצת – תראי תוצאות בעיניים, ואם תוותרי לעצמך.. אז לא.

יש בוגרות שהולכות לשירות לאומי בסוף שנת הלימוד בצהלי?

כן, בנות שהבינו שמסלול הגיוס לא מתאים להן פנו לשירות לאומי, ושרתו במשך שנתיים.אבל מי שכבר יודעת שהיא הולכת לשירות לאומי, לא תוכל להתחיל לימודיה בצהלי.

אופי בית המדרש בצהלי

מה ההבדל בין מכינה לבין מדרשה?

במכינה תלמדי תורה בהרבה מובנים. גם מהספרים, גם בלימוד עצמי, גם ממורות ומורים גדולים. חלק גדול מהלימוד כאן נעשה מתוך התנסויות, מתוך חיי קבוצה, מתוך עשייה והתנדבות ומתוך רכישת כלים לצמיחה ולהתמודדות עם החיים. דגשים אילו של התנסויות ושל חיי קבוצה מייחדים אתנו כמכינה.

האם אתם מכינה לחיים או לצבא?

השירות הצבאי הוא  התמודדות אחת מתוך חיים שלמים. אנחנו מתכוננות לקראתו ובאותו הזמן רוכשות כלים אמוניים, מחשבתיים ואישיים שהם כלים לחיים. צהלי מספקת להרבה מהבנות חוויה משנה חיים, שאולי נועדה מלכתחילה להתכונן לשירות צבאי, אך בפועל נותנת הרבה יותר.

מה אופי בית המדרש שלכם?

"מה אהבתי תורתך, כל היום היא שיחתי". החיפוש אחר קשר עם הקב"ה הופך בבית המדרש שלנו ללימוד יומיומי, למחויבות לקיום מצוות ולעבודת המידות. הלימוד בצהלי יאפשר לך לגבש את זהותך מתוך חיפוש, חקירה והיכרות עם "ארון הספרים היהודי". לימוד שנעשה מתוך הרחבת דעת, שאילת שאלות והעמקה יוצר התמודדות עם סוגיות אישיות מוסריות וערכיות. לימוד זה איננו אינטלקטואלי בלבד, זהו לימוד קיומי. בבית המדרש שלנו קולות רבים – נשים וגברים, תלמידות חכמים ורבנים, וגם אנשי אקדמיה. בצהלי תלמדי לחשוב, ולחשוב לעומק.

יש לכם גם לימודי חול או רק קודש?

כן בהחלט! הבחירה להתגייס לצה"ל משמעה לקיחת אחריות על החברה הישראלית, ולכן יש לנו מטרה שתכירי את צמתי ההתמודדות העיקריים של החברה הישראלית. במכינה יש שיעורים שבועיים קבועים על החברה הישראלית, שיעורים על ציונות, דתות ותרבויות. ארבע פעמים בשנה אנחנו יוצאות לסדרות להכרות עם החברה הישראלית ב'שטח'. ובנוסף על כל אלו ישנם חוגי יצירה מגוונים.

האם למכינה יש קוד לבוש?
כן. יש קוד לבוש והוא מחייב אותך כבת מכינה.
קוד הלבוש שלנו נאמן להלכה המדגישה את החובה להצניע את הגוף ולהבחין בין הפרטי לציבורי, והוא נסמך גם על תפיסתנו את הנשיות ואת הגוף הנשי שאינם אובייקט מיני עבור אחרים.
אנו מקפידים על לבוש רחב וצנוע (כן, גם מכנסיים רחבים).

מיהן הבנות שמגיעות למכינה?

בנות דתיות רציניות מכל הארץ, מאולפנות ומתיכונים דתיים שהחליטו להתגייס לצה"ל ורוצות להתכונן לקראת גיוס. להעמיק זהות דתית, להתבגר ולהתנסות, ולבחור תפקיד שמתאים להן בצבא.

החיים בצהלי

האם 'צהלי' היא מכינה בניהול עצמי?

לא. החלטות הקשורות למחויבות כלפי המסגרת מתקבלות ע"י הצוות. אנו מעודדים את החניכות לעצב את חיי הקבוצה ולקחת עליה אחריות, בהכוונה ובסיוע של הצוות.

האם המסגרת מחייבת?

כן, להיות בת צהלי זה מחייב! אנו מגדירים שלושה תחומי מחויבות: נוכחות והשתתפות בלו"ז מכינתי, כבוד לקוד הלבוש של המכינה, והתמודדות בהתנסויות ובמשימות.

איזה התנסויות ומשימות אני אקבל כחניכה במכינה?

במהלך השנה תקבלי מגוון של משימות: תורניות ניקיון, אחריות על נוכחות והנעת הקבוצה, ניהול סדרה/פרויקט לרבות ניהול תקציב. הליווי שלנו יאפשר למשימות האלה להפוך להיות כלים לצמיחה אישית שלך, במסגרתה תלמדי יותר על עומק כישורייך.

איך נראה סדר יום בצהלי?

שיעור ראשון מתחיל בדרך כלל ב8:30, והאחרון נגמר ב22:30. יש זמן חופשי במהלך היום למנוחה או לתחביבים, יש פעילויות חברתיות ויש סדנאות וחוגים. תוכלי לבחור את מידת האינטנסיביות של הלימוד – אבל בסה"כ לומדים, ולומדים חזק.

כמה שבתות בחודש נשארים? ומה לגבי חגים?

פעם- פעמיים בחודש כל המכינה נשארת לחגוג במשותף את השבת. בנוסף, אחת לחודש ישנה 'שבת עונג' – בה בנות נשארות לפי רצונן.  בפורים ובשבועות אנחנו חוגגים יחד במכינה. בשאר החגים – חוגגים בבית.

שאלות ארגוניות

האם אפשר לבוא אליכם אם אני מתכוונת לעשות שירות לאומי?

צהלי היא מכינה קדם צבאית ומיועדת לבנות המתגייסות לצבא. אם ברור לך שאת הולכת לשירות לאומי, בחרי לך מקום אחר להתכונן לקראת השירות, לעומת זאת אם את מתלבטת – בואי. אנחנו נלווה אותך בהתלבטות ובבחירה.


אם כבר הצהרתי, האם צהלי מתאימה לי?

אם את לא שלמה עם ההצהרה וחושבת שאולי הצבא עדיף לך, 'צהלי' יכולה לעזור לך מאוד. תוכלי 'לבטל הצהרה' במהלך הלימודים במכינה.


אני מתגייסת רק בדצמבר, אפשר ללמוד אצלכן עד הגיוס?

לא. לימודים בצהלי הם לשנת לימודים שלמה – מאלול ועד תמוז. והם מותנים בדחיית גיוסך לקיץ הבא.


מה קורה אם אני עוזבת את צהלי באמצע השנה?

אם סיימת לימודייך בצהלי לפני מועד דחיית השירות, אנו מבטלים אותו, ומרגע זה הצבא יכול לגייס אותך. אם את ממוינת לקורס, מועד הגיוס שלך יהיה תחילת הקורס הבא.


האם אפשר לעשות קורס פסיכומטרי תוך כדי לימודים במכינה?

לא.

האם אפשר לצאת לחופשה (לדוגמא טיול לחו"ל) בזמן הלימודים במכינה?

 לא.  למעט מקרים חריגים של אירוע משפחתי בקרבה ראשונה (ואחרי בקשה מסודרת ואישור נקודתי), חניכות צהלי מחוייבות ללו"ז המכינה, והמשמעות היא שלא נוכל לאשר היעדרויות.  חשוב לנו להבהיר זאת מראש ולמנוע ציפיות אחרות ועגמת נפש בנושא.

האם אפשר לקבל עזרה בשכר הלימוד?

כן. יש לנו קרן מלגות, את והורייך תוכלו להגיש בקשה מסודרת.

השאירי פרטים ונחזור אלייך בהקדם [contact-form-7 404 "Not Found"]
האם את באמת מוכנה?
לפני צבא? לחצי כאן לשירות משמעותי
רציתי לדעת האם מכינת צהלי מכינה לחיים או לצבא? מה ההבדל בין מכינה לבין מדרשה? יש הכנה פיזית לצבא? האם אתם עוזרים בקבלת תפקידים בצבא? ...
פייסבוק
יוטיוב

צהלולם- שירת המונים לכבוד החיילות הדתיות, 'הדרך שלך'

לרגל 70 שנות עצמאותנו, התכנסנו לשיר יחד לכבודן של החיילות הדתיות להודות להן על הדרך שלהן והעשייה למען מדינת ישראל לברך אותן שיזכו לקדש שם שמים בכל מעשיהן. תודה לעידן עמדי , שנתן לנו באהבה את השיר 'בדרך שלך' תודה ל'אלומה - משרתות באמונה' על השותפות קרדטים ותודות - תופים- מיכל רהט גיטרה - לילי רוזנר קלידים- עדן ליברמן כינור- אריאלה צייטלין באס - הדס פרנקל מנצחות- מוריה מעטוף-שילה, מוריה מוזס הפקה - הדס פרנקל הגברה, תאורה, הקלטה - תמיר קול סאונד- סול סבג מוקסס באולפני גלים - הראל חדד ושרון רייז תודה מיוחדת לסתיו אליאב, ציפי ביבי, קרן גרין. צילום – יואב אליצור, דוד עצמי, יוסף שלסט הפקת ועריכת הקליפ: אליצור הפקות הפקת האירוע ויח"צ: ותקינ'ס בוטיק אחרונות חביבות חניכות וחיילות צהלי לדורותיהן בשבח והודאה לבורא עולם, צהלי, ה' באייר תשע"ח