שאלות נפוצות

האם המכינה בעד גיוס בנות לצה"ל?

המכינה היא בעד הבנות. מי שמתגייסת צריכה עזרה בהכנה, בהבנת המערכת ובגיוס כל כוחותיה למען המטרה אליה היא מכוונת את עצמה. בשביל זה קמה המכינה. לא מתאים לכל אחת להתגייס לצבא, וכל אחת צריכה לבחור את המסלול בתוך הצבא שמתאים לה. אז אם את כבר בדרך לגיוס – תתכונני! ההכנה הזו תלווה אותך לא רק בצבא – אלא לאורך כל החיים.

 

האם אתם עוזרים בקבלת תפקידים בצבא?

אנחנו לא משיגים תפקידים בפרוטקציה. אנחנו עובדים עם מיט"ב (מנהל גיוס של צה"ל) על מנת למקסם את היכולות שלך, אבל את תצטרכי להוכיח את עצמך במיונים ובצבא. בכל זאת צריך לדעת שהצבא אוהב מאוד את בוגרי המכינות בכלל ו'מכיניסטיות' דתיות בפרט, משום שאנשי הצבא מבינים שמדובר בכוח אדם איכותי ובוגר. הבוגרות שלנו מוכיחות זאת שוב ושוב.

 

איזה ליווי אתם נותנים לבנות בצבא?

צוות המכינה ידאג שאף פעם לא תהיי לבד. הצוות שומר על קשר עם הבנות, מסייע בפתרון בעיות ומהווה אוזן קשבת. בנוסף, החיילות שלנו מגיעות למכינה ליום לימוד או לשבת אחת לחודש על מנת להתרענן מאפרוריות החולין של השירות בצבא, ללמוד תורה ולמלא מצברים.

 

האם יש תפקידים בצבא שאתם מכוונים אליהם?

יש תפקידים בצבא שאנחנו לא מכוונים אליהם. בצהלי כן תיחשפי לתפקידים הקיימים בצה"ל ולמאפיינים הנדרשים ממי שממלאת תפקידים אלו. ישנם תפקידים שלטעמנו פחות מתאימים לבנות דתיות ובמהלך השנה תוכלי ללמוד ולהבין את עמדתנו. צוות המכינה ילווה אותך בבחירת התפקיד המתאים לך כדי שתוכלי להגיע הכי רחוק שאת יכולה.

 

יש הכנה פיזית לצבא?

יש לנו שיעורי ספורט המועברים ע"י חיילת (מדס"ית). שיעורי הכושר מתואמים עם סרגל המאמצים הצבאי. בנוסף אנו מתרגלות בוחן מסלול ומדי פעם –  מסע אלונקות. התנסות עם חיי הצבא נעשית בהדמיית טירונות ע"י הגדנ"ע.

 

יש בוגרות שהולכות לשירות לאומי בסוף שנת הלימוד בצהלי?

כן, בנות שהבינו שמסלול הגיוס לא מתאים להן פנו לשירות לאומי, ושרתו במשך שנתיים.

 

אופי המכינה

מה ההבדל בין מכינה לבין מדרשה?

במכינה תלמדי תורה בהרבה מובנים. גם מהספרים, גם בלימוד עצמי, גם ממורות ומורים גדולים. חלק גדול מהלימוד כאן נעשה מתוך התנסויות, מתוך חיי קבוצה, מתוך עשייה והתנדבות ומתוך רכישת כלים לצמיחה ולהתמודדות עם החיים. דגשים אילו של התנסויות ושל חיי קבוצה מייחדים אתנו כמכינה. לחצי כאן למאמר תשובה מפורט יותר >

 

האם אתם מכינה לחיים או לצבא?

השירות הצבאי הוא  התמודדות אחת מתוך חיים שלמים. אנחנו מתכוננות לקראתו ובאותו הזמן רוכשות כלים אמוניים, מחשבתיים ואישיים שהם כלים לחיים. צהלי מספקת להרבה מהבנות חוויה משנה חיים, שאולי נועדה מלכתחילה להתכונן לשירות צבאי, אך בפועל נותנת הרבה יותר.

 

מה אופי בית המדרש שלכם?

"מה אהבתי תורתך, כל היום היא שיחתי". החיפוש אחר קשר עם הקב"ה הופך בבית המדרש שלנו ללימוד יומיומי, למחויבות לקיום מצוות ולעבודת המידות. הלימוד בצהלי יאפשר לך לגבש את זהותך מתוך חיפוש, חקירה והיכרות עם "ארון הספרים היהודי". לימוד שנעשה מתוך הרחבת דעת, שאילת שאלות והעמקה יוצר התמודדות עם סוגיות אישיות מוסריות וערכיות. לימוד זה איננו אינטלקטואלי בלבד, זהו לימוד קיומי. בבית המדרש שלנו קולות רבים – נשים וגברים, תלמידות חכמים ורבנים, וגם אנשי אקדמיה. בצהלי תלמדי לחשוב, ולחשוב לעומק.

 

יש לכם גם לימודי חול או רק קודש?

כן בהחלט! הבחירה להתגייס לצה"ל משמעה לקיחת אחריות על החברה הישראלית, ולכן יש לנו מטרה שתכירי את צמתי ההתמודדות העיקריים של החברה הישראלית. במכינה יש שיעורים שבועיים קבועים על החברה הישראלית, שיעורים על ציונות, דתות ותרבויות. ארבע פעמים בשנה אנחנו יוצאות לסדרות להכרות עם החברה הישראלית ב'שטח'. ובנוסף על כל אלו ישנם חוגי יצירה מגוונים.

 

האם למכינה יש קוד לבוש?
כן. יש קוד לבוש והוא מחייב אותך כבת מכינה.
קוד הלבוש שלנו נאמן להלכה המדגישה את החובה להצניע את הגוף ולהבחין בין הפרטי לציבורי, והוא נסמך גם על תפיסתנו את הנשיות ואת הגוף הנשי שאינם אובייקט מיני עבור אחרים. 
אנו מקפידים על לבוש רחב וצנוע (כן, גם מכנסיים רחבים).

 

מיהן הבנות שמגיעות למכינה?

בנות דתיות רציניות מכל הארץ, מאולפנות ומתיכונים דתיים שהחליטו להתגייס לצה"ל ורוצות להתכונן לקראת גיוס. להעמיק זהות דתית, להתבגר ולהתנסות, ולבחור תפקיד שמתאים להן בצבא.

 

החיים במכינה

האם 'צהלי' היא מכינה בניהול עצמי?

לא. החלטות הקשורות למחויבות כלפי המסגרת מתקבלות ע"י הצוות. אנו מעודדים את הבנות לעצב את חיי הקבוצה ולקחת עליה אחריות, בהכוונה ובסיוע של הצוות.

 

האם המסגרת מחייבת?

כן, להיות בת מכינה זה מחייב! אנו מגדירים שלושה תחומי מחויבות: נוכחות והשתתפות בלו"ז מכינתי, כבוד לקוד הלבוש של המכינה, והתמודדות בהתנסויות ובמשימות.

 

איזה התנסויות ומשימות אני אקבל כחניכה במכינה?

במהלך השנה תקבלי מגוון של משימות: שימור וטיפוח מרחב המחייה (מזון וניקיון),  אחריות על נוכחות והנעת הקבוצה, ניהול סדרה/פרויקט לרבות ניהול תקציב. הליווי שלנו יאפשר למשימות האלה להפוך להיות כלים לצמיחה אישית שלך, במסגרתה תלמדי יותר על עומק כישורייך.

 

איך נראה סדר יום בצהלי?

שיעור ראשון מתחיל בדרך כלל ב8:30, והאחרון נגמר ב22:30. יש זמן חופשי במהלך היום למנוחה או לתחביבים, יש פעילויות חברתיות ויש סדנאות וחוגים. תוכלי לבחור את מידת האינטנסיביות של הלימוד – אבל בסה"כ לומדים, ולומדים חזק.

 

כמה שבתות בחודש נשארים? ומה לגבי חגים?

פעמיים בחודש כל המכינה נשארת לחגוג במשותף את השבת. בנוסף, אחת לחודש ישנה 'שבת עונג' – בה בנות נשארות לפי רצונן. ישנן שבתות שבהן סועדים את ארוחת הבוקר אצל משפחות מאמצות במשק. בפורים ובשבועות אנחנו חוגגים יחד במכינה. בשאר החגים – חוגגים בבית. 

 

האם יש לכם מסגרות לאחרי צבא?

כן. תוכנית אלול מיועדת לבוגרות שלנו. אנחנו קוראים לה – 'ורוני'.  זוכרת את המקור לשם שלנו? "צַהלִי וָרֹנִּי, יוֹשֶׁבֶת צִיּוֹן, כִּי גָדוֹל בְּקִרְבֵּךְ קְדוֹשׁ יִשְׂרָאֵל" (ישעיהו יב ו) צהלי זו המכינה הקדם צבאית, ורוני – זה הדבר הבא.

 

שאלות ארגוניות

האם אפשר לבוא אליכם אם אני מתכוונת לעשות שירות לאומי?

צהלי היא מכינה קדם צבאית ומיועדת לבנות המתגייסות לצבא. אם ברור לך שאת הולכת לשירות לאומי, בחרי לך מקום אחר להתכונן לקראת השירות, לעומת זאת אם את מתלבטת – בואי. אנחנו נלווה אותך בהתלבטות ובבחירה.


אם כבר הצהרתי, האם צהלי מתאימה לי?

אם את לא שלמה עם ההצהרה וחושבת שאולי הצבא עדיף לך, 'צהלי' יכולה לעזור לך מאוד. תוכלי 'לבטל הצהרה' במהלך הלימודים במכינה.


אני מתגייסת רק בדצמבר, אפשר ללמוד אצלכן עד הגיוס?

לא. לימודים בצהלי הם לשנת לימודים שלמה – מאלול ועד תמוז. והם מותנים בדחיית גיוסך לקיץ הבא.


מה קורה אם אני עוזבת את המכינה באמצע השנה?

אם סיימת לימודייך במכינה לפני מועד דחיית השירות, אנו מבטלים אותו, ומרגע זה הצבא יכול לגייס אותך. אם את ממוינת לקורס, מועד הגיוס שלך יהיה תחילת הקורס הבא.


האם אפשר לעשות קורס פסיכומטרי תוך כדי לימודים במכינה?

לא.

 

האם אפשר לקבל עזרה בשכר הלימוד?

כן. יש לנו קרן מלגות, את והורייך תוכלו להגיש בקשה מסודרת.

 

השאירי פרטים ונחזור אלייך בהקדם

האם את באמת מוכנה?
לפני צבא? לחצי כאן לשירות משמעותי
רציתי לדעת האם מכינת צהלי מכינה לחיים או לצבא? מה ההבדל בין מכינה לבין מדרשה? יש הכנה פיזית לצבא? האם אתם עוזרים בקבלת תפקידים בצבא? ...
פייסבוק
יוטיוב

אם צהליות היו כנות