צבא או שירות לאומי?

את מתכוננת לקראת החלטה גדולה וחשובה בחייך – 'צבא או שירות לאומי?' – איך בוחרים?

 

בואי נתחיל עם נקודות הדמיון: בשתי המסגרות את עושה למען הכלל מתוך רצון גדול לנתינה. בשתי המסגרות את חלק מהחברה הישראלית, לוקחת חלק במשימות לאומיות, ומקבלת אחריות בה סומכים עלייך שתבצעי בצורה הטובה ביותר מה שהוטל עלייך.

 

1527794_652205941484998_1468204707_n 

 

מה שונה?

 

1.

הצבא הוא ארגון בו תפגשי את כלל האוכלוסייה הישראלית, תבצעי את השירות שלך לבושת מדים, כשאת חולקת את חויותייך עם אלפי חיילים וחיילות הדומים לך. בעוד שהשירות הלאומי הוא מגזרי, קטן, וכולל בעיקר את הבנות הדתיות (אם כי כמובן יש בו גם בנים וגם בני מגזרים אחרים).
מכך נובע גם עוצמתה של החשיפה לחברה הישראלית ולתרבות החילונית השלטת בה – השירות בצבא מפגיש אותך עם זה בעוצמה גדולה ועלייך לשקול אם בכוחותייך וברצונך להתמודד עם זה.

 

2.

אופי העבודה שונה בדרך כלל משום שהשירות הלאומי מפגיש אותך עם משימות אזרחיות: חינוך ילדים, עבודה בקהילה, עבודת קודש עם חולים, נכים, פגועי נפש או להבדיל עולים חדשים או תנועת נוער. בעוד שהשירות בצבא מפגיש אותך עם עשייה בטחונית-צבאית כגון תפקידים במודיעין, תומכות לחימה, תקשוב וטכנולוגיה שאין בשירות לאומי (יש כמובן גם יוצאים מהכלל בשני הצדדים – השירות בשב"כ דרך השירות הלאומי, והשירות כמורה חיילת של התרבות התורנית דרך הצבא).

 

3.

צורת ההתנהלות הצבאית היא משמעתית ומחייבת. צריך להתייצב לתפקיד שנקבע לך – ולא תמיד ע"פ בחירתך, ואינך יכולה להחליט פתאום שאת מתחרטת. השירות הלאומי הוא ארגון אזרחי וע"כ לא יכול לכפות עלייך תפקיד או שיבוץ. יש בזה יתרון וחיסרון – מצד אחד את יכולה למקסם את ההתאמה שלך לתפקיד ולבחור מה שנראה לך שהכי מתאים לך, מצד שני כיוון שאת גם יכולה לקום ולעזוב בכל רגע נתון – יש עלייך פחות אחריות מערכתית. בצבא את מחוייבת וגם זה כמובן מצמיח בך כוחות התמודדות ובגרות. (חשוב לציין, שאם התפקיד לא מתאים מבחינה דתית  – יש מערכת טיפול בחיילות – מתכנסת ועדת דת אחת לכמה שבועות ומעבירה לתפקיד חיילות שמסיבות דתיות לא מתאימות לתפקיד לשם שובצו).

  

 

אז מה עדיף?

האם בכלל יש תשובה אחת נכונה? לא ממש לא. שירות לאומי הוא אתגר מופלא ממדרגה ראשונה שאשרי כל מי שזוכה לעשותו, וחווית השירות בצבא היא דבר שיש בנות שלא מוכנות להפסיד.

 

מה שיותר חשוב בעיננו מאיזה תפקיד תעשי היא השאלה – איך תעשי את זה הכי טוב שאפשר, ואיך תשמרי הכי חזק שאפשר על ערכייך ועל אמונתך, תוך שמירה על קיום מצוות ועל ייחודך. ולכן משמעותית מאוד מאוד היא שנת הכנה לקראת שירות. שנת ההכנה תאפשר לך בכל מקרה להגיע בוגרת ומנוסה יותר לשירות בו תבחרי.

 

בהצלחה!

 

________________________________

 

* למידע נוסף על 'שנת ההכנה' – לחצי כאן! 

 

השאירי פרטים ונחזור אלייך בהקדם [contact-form-7 404 "Not Found"]
האם את באמת מוכנה?
לפני צבא? לחצי כאן לשירות משמעותי
שירות לאומי הוא אתגר מופלא ממדרגה ראשונה שאשרי כל מי שזוכה לעשותו, וחווית השירות בצבא היא דבר שיש בנות שלא מוכנות להפסיד!
פייסבוק
יוטיוב

צהלולם- שירת המונים לכבוד החיילות הדתיות, 'הדרך שלך'

לרגל 70 שנות עצמאותנו, התכנסנו לשיר יחד לכבודן של החיילות הדתיות להודות להן על הדרך שלהן והעשייה למען מדינת ישראל לברך אותן שיזכו לקדש שם שמים בכל מעשיהן. תודה לעידן עמדי , שנתן לנו באהבה את השיר 'בדרך שלך' תודה ל'אלומה - משרתות באמונה' על השותפות קרדטים ותודות - תופים- מיכל רהט גיטרה - לילי רוזנר קלידים- עדן ליברמן כינור- אריאלה צייטלין באס - הדס פרנקל מנצחות- מוריה מעטוף-שילה, מוריה מוזס הפקה - הדס פרנקל הגברה, תאורה, הקלטה - תמיר קול סאונד- סול סבג מוקסס באולפני גלים - הראל חדד ושרון רייז תודה מיוחדת לסתיו אליאב, ציפי ביבי, קרן גרין. צילום – יואב אליצור, דוד עצמי, יוסף שלסט הפקת ועריכת הקליפ: אליצור הפקות הפקת האירוע ויח"צ: ותקינ'ס בוטיק אחרונות חביבות חניכות וחיילות צהלי לדורותיהן בשבח והודאה לבורא עולם, צהלי, ה' באייר תשע"ח