חיי קבוצה

ב'צהלי' לומדים לא רק בבית המדרש אלא גם מהחיים החברתיים המשותפים.

החיים המשותפים של הקבוצה יוצרים לצהלי שפה ומורשת ייחודית  – לפניכן מילון קצר בעזרתו תוכלו להכיר אותנו קצת יותר.

חיי היום יום:

 מה עושות 11 בנות עם קראוון אחד (במשואות יצחק) או 3-4 חניכות בחדר (בעין צורים), מיטות קומותיים,  שרותים ומקלחת אחת? חיות בצוותא!. איך מסתדרים עם זה? בהרבה אהבה, סבלנות והכלה. אגב,  מתי בפעם האחרונה יצא לך להתגנב למטבח בלילה ולאפות עוגיות לכל החברות שלך?

מדריכות המדריכות הן אחיות. המדריכות הן הדמויות החשובות ביותר במכינה. הן נמצאות בשבילכן כל הזמן, מפנקות, מכווינות, מקשיבות ומשח"נשות אל תוך הלילה.

שבתות – פעם עד פעמיים בחודש נשארות שבת ביחד. מבשלות, אופות, מפרישות חלה, מנקות ואז – שבת מנוחה: תפילות, שיעורים, שירים, משחקים ולמידה משותפת.

שֵבֵת אחיות – כל שבוע אנחנו מקיימות שיחות בקבוצות קטנות, לבירור פנים, בלב פתוח, לקרבה, לצמיחה ולחברות.

שיחת קבוצה – בכל שבוע מתקיימת שיחה לכל הקבוצה. זו הבימה להתלבטות, התארגנות ושיחה נעימה. נו, טוב, יש גם צעקות… בסוף מתקבלות כמה החלטות. האם נצליח לעמוד בהן?  נדבר על זה בשיחה הבאה.

חברותות ומשמר – בלילות חמישי לומדים בחברותא אל תוך הלילה. חוויה מיוחדת.

פעימות לאורך השנה:

שחרית – החודשיים הראשונים בצהלי, כשאתן רק מגיעות ועוד לא מכירות. יחד אנחנו משקיעות זמן לגיבוש, להכרות עם נהלים וכללים, עם המורים והשיעורים. תקופה של התרגלות חימום מנועים והתנעה. זה גם הזמן להציב מטרות לשנה הקרובה.  

זמן מנחה – באמצע השנה אנחנו עוצרות לבדוק את עצמנו מול המטרות שהצבנו בתחילת השנה וגם מחליפות חדרים ומתערבבות מחדש עם הקבוצה. זמן לחשבון נפש אישי וקבוצתי.

בעת נעילת שער – כחודש לפני הסוף אנחנו מתחילות להתבונן במה שהיה לנו השנה. הרבה סדנאות והרבה מחשבה ובדיקה. לסיום, מכינה כל אחת פרויקט אומנותי מסכם למזכרת.

פרויקט סיום, טקסיום – כל מחזור בוחר כיצד לסיים ולהיפרד – בשיר, בבנייה, בחוברת לימוד יומית – ובכל מקרה: בהרבה התרגשות ותקווה.

התנסויות:

תורנות 'לעבדה ולשומרה' – לומדים דרך הידיים. לוקחים חלק בטיפוח ושימור המכינה – ניקיון שטחים ציבוריים, הכנת ארוחת ערב, כביסה, כלים ופינת קפה.

לו"זרית– הווינרית שזוכה לתפעל את הלו"ז בקבוצה. מה זה אומר? שהשבוע את אחראית על החברות שלך – נוכחות, תפקוד זמנים ושיחת קבוצה.

ועדות – ועדת בוגרות, ועדת גיוסים, ועדת קשרי חוץ, קודש, ידידות, ירוק ויפה. יש הרבה עבודה. אם פספסת את ועדת קישוט ביסודי – הגיע זמן תיקון.

צוותי משימה צוות CO (קודש) מתפעל תפילות שבתות וחגים, צוות T (תפעול) מנהל את המטבח, ניקיון ציוד ומבנים ואירועי שיא, צוות K (קהילה) מגיב לצרכי הקהילה שאנו חיים בתוכה ומחולל ימי התנדבויות וצוות G (גיבוש) מוודא שאין מתיחויות בלתי מטופלות, מייצר אירועי גיובש והווי. את מוזמנת כבר להתחיל לחשוב מה מתאים לך!

שיעור חניכהשיעור שמעבירה חניכה לחברותיה. התנסות חשובה בדרך לתפקידי הוראה והדרכה בצה"ל.

מפגשי לימוד עם מכינה חילונית מתקיימות במכינה מספר פעמים בשנה. פעילויות אלו הן ליבת ההכנה לקראת מפגש בצבא.

סדרות:

הסדרות נחשבות על ידי רבות לגולת הכותרת של הלימודים במכינה.

מה הן הסדרות? 3 פעמים בשנה אנחנו יוצאות לפגוש את עם ישראל. מבפנים. הכי בפנים שאפשר: מתיישבים בנגב? חפ"ק של צה"ל בחרמון? בדואים? פלסטינים? אנשי שמאל? אנשי מחאה חברתית? חרדים? עובדים זרים? אתן קובעות – אנחנו רק מכווינות. מה הכוונה שאתן קובעות? זה מתחיל בארגון – להחליט איפה ועם מי אתן רוצות להיפגש, לארגן את הלו"ז ולדאוג לפרטים הקטנים והגדולים: מקומות לינה, הסעדה, דרכי תחבורה והכל תוך שמירה על התקציב שבידיכן. זה ממשיך ביישום: עמידה בזמנים, לדאוג שהכל "מתקתק". אבל למה לדבר תיאורטית? הנה מה שכתבה לנו לאה, חניכת מחזור ה':

ומהן פרקי המשימה?

זוהי יחודה של המדרשה המכינתית שנפתחת השנה בקמפוס משואות יצחק. פרקי משימה היא אפשרות להתנסות בעשיה ציונית בתחומים של חקלאות, קליטת עליה, נוער שוליים ועוד. כל פרק משימה מובל עי צוות חניכות שקובע יעדין, מארגן ומפעיל את הקבוצה. הלימוד בבית המדרש ילווה את העשיה החברתית.

הכנה לצה"ל:

בחירת תפקיד לצבא
במסלול מדרשה – יתגייסו החניכות לתפקידים מוגדרים כגרעין . לנו יש העדפה שהחניכות יגיעו למקומות שבהן מתקיים צורך לאומי מיוחד
צוות המכינה ילווה את חיילות הגרעין בביקורים בבסיסים וכו.
במסלול מכינה – יתגייסו החניכות לכלל תפקידי הצבא. במכינה תיערך חשיפה מסודרת לתפקידים המגוונים לחיילות בכלל זרועות הצבא.

שיעורים יעודיים – בשערי בקום  – ככל שמועד הגיוס קרב נעשים השיעורים במכינה ייעודיים יותר – שיעורי ההלכה דנים בסוגיות רלוונטיות, שיחות ודיונים הנוגעים להתמודדות עם שבת בצבא, חצאית או מכנסיים בשירות, שמירת נגיעה, פאנלים עם מורים לגבי מיקומן של הבנות בצה"ל, ושל הבנות הדתיות בפרט.

השאירי פרטים ונחזור אלייך בהקדם [contact-form-7 404 "Not Found"]
האם את באמת מוכנה?
לפני צבא? לחצי כאן לשירות משמעותי
החיים המשותפים של הקבוצה יוצרים שפה ומורשת ייחודית
פייסבוק
יוטיוב

צהלולם- שירת המונים לכבוד החיילות הדתיות, 'הדרך שלך'

לרגל 70 שנות עצמאותנו, התכנסנו לשיר יחד לכבודן של החיילות הדתיות להודות להן על הדרך שלהן והעשייה למען מדינת ישראל לברך אותן שיזכו לקדש שם שמים בכל מעשיהן. תודה לעידן עמדי , שנתן לנו באהבה את השיר 'בדרך שלך' תודה ל'אלומה - משרתות באמונה' על השותפות קרדטים ותודות - תופים- מיכל רהט גיטרה - לילי רוזנר קלידים- עדן ליברמן כינור- אריאלה צייטלין באס - הדס פרנקל מנצחות- מוריה מעטוף-שילה, מוריה מוזס הפקה - הדס פרנקל הגברה, תאורה, הקלטה - תמיר קול סאונד- סול סבג מוקסס באולפני גלים - הראל חדד ושרון רייז תודה מיוחדת לסתיו אליאב, ציפי ביבי, קרן גרין. צילום – יואב אליצור, דוד עצמי, יוסף שלסט הפקת ועריכת הקליפ: אליצור הפקות הפקת האירוע ויח"צ: ותקינ'ס בוטיק אחרונות חביבות חניכות וחיילות צהלי לדורותיהן בשבח והודאה לבורא עולם, צהלי, ה' באייר תשע"ח