חיי מכינה

ב'צהלי' לומדים לא רק בבית המדרש אלא גם מהחיים החברתיים המשותפים.

החיים המשותפים של הקבוצה יוצרים לצהלי שפה ומורשת ייחודית  – לפניכן מילון קצר בעזרתו תוכלו להכיר אותנו קצת יותר.

 

חיי היום יום:

 

קראוונים – מה עושות 11 בנות עם קראוון אחד, מיטות קומותיים, שני שרותים ומקלחת אחת? חיות בצוותא. איך מסתדרים עם זה? בהרבה אהבה, סבלנות והכלה. אגב,  מתי בפעם האחרונה יצא לך להתגנב למטבח בלילה ולאפות עוגיות לכל החברות שלך?

מדריכות אם בנט זה אח, המדריכות הן אחיות. המדריכות הן הדמויות החשובות ביותר במכינה. הן נמצאות בשבילכן כל הזמן, מפנקות, מכווינות, מקשיבות ומשח"נשות. אל תוך הלילה.

שבתות – פעמיים בחודש נשארות שבת ביחד. מבשלות, אופות, מפרישות חלה, מנקות ואז – שבת מנוחה: תפילות, שיעורים, שירים, משחקים ולמידה משותפת.

שֵבֵת אחיות – כל שבוע אנחנו מקיימות שיחות בקבוצות קטנות, לבירור פנים, בלב פתוח, לקרבה, לצמיחה ולחברות.

שיחת קבוצה – בכל שבוע מתקיימת שיחה לכל המכינה. זו הבימה להתלבטות, התארגנות ושיחה נעימה. נו, טוב, יש גם צעקות… בסוף מתקבלות כמה החלטות. האם נצליח לעמוד בהן?  נדבר על זה בשיחה הבאה.

חברותות ומשמר – בלילות חמישי לומדים בחברותא אל תוך הלילה. חוויה מיוחדת.

 

פעימות לאורך השנה:

 

שחרית – החודש הראשון במכינה הקדם צבאית, כשאתן רק מגיעות ועוד לא מכירות. יחד אנחנו משקיעות זמן לגיבוש, להכרות עם נהלים וכללים, עם המורים והשיעורים. חודש של התרגלות חימום מנועים והתנעה. זה גם הזמן להציב מטרות לשנה הקרובה.  

זמן מנחה – באמצע השנה אנחנו עוצרות לבדוק את עצמנו מול המטרות שהצבנו בתחילת השנה וגם מחליפות חדרים ומתערבבות מחדש עם המכינה. זמן לחשבון נפש אישי וקבוצתי.

בעת נעילת שער – כחודש לפני הסוף אנחנו מתחילות להתבונן במה שהיה לנו השנה. הרבה סדנאות והרבה מחשבה ובדיקה. לסיום, מכינה כל אחת פרויקט אומנותי מסכם למזכרת.

פרויקט סיום, טקסיום – כל מחזור בוחר כיצד לסיים ולהיפרד – בשיר, בבנייה, בחוברת לימוד יומית – ובכל מקרה: בהרבה התרגשות ותקווה.

 

התנסויות:

       

תורנות 'לעבדה ולשומרה' – לומדים דרך הידיים. לוקחים חלק בטיפוח ושימור המכינה – ניקיון שטחים ציבוריים, הכנת ארוחת ערב, כביסה, כלים ופינת קפה.

לוזרית– הווינרית שזוכה לתפעל את הלו"ז במכינה. מה זה אומר? שהשבוע את אחראית על החברות שלך – נוכחות, תפקוד זמנים ושיחת קבוצה.

משימות קראוון – גיבוש קראוונים בתקופת השחרית שלנו. המשימות הן לכל הקראוון – יום שפ"ה (שיפר פני המכינה), יום התנדבות, טקס פתיחה ושבת ראשונה.

ועדות – ועדת בוגרות, ועדת גיוסים, ועדת קשרי חוץ, קודש, ידידות, ירוק ויפה. יש הרבה עבודה. אם פספסת את ועדת קישוט ביסודי – הגיע זמן תיקון.

צוותי משימה צוות לארגון חודש אדר, צוות לארגון פרויקט התנדבות מכינתי וצוות לארגון סוף שנה – הצוותים אחראיים על זמן על תקציב ועל ביצוע. היו חלק מהרשות המבצעת!

שיעור חניכהשיעור שמעבירה חניכה לחברותיה. התנסות חשובה בדרך לתפקידי הוראה והדרכה בצה"ל.

 

סדרות:

 

הסדרות נחשבות על ידי רבות לגולת הכותרת של הלימודים בצהלי.

מה הן הסדרות? 3 פעמים בשנה אנחנו יוצאות לפגוש את עם ישראל. מבפנים. הכי בפנים שאפשר: מתיישבים בנגב? חפ"ק של צה"ל בחרמון? בדואים? פלסטינים? אנשי שמאל? אנשי מחאה חברתית? חרדים? עובדים זרים? אתן קובעות – אנחנו רק מכווינות. מה הכוונה שאתן קובעות? זה מתחיל בארגון – להחליט איפה ועם מי אתן רוצות להיפגש, לארגן את הלו"ז ולדאוג לפרטים הקטנים והגדולים: מקומות לינה, הסעדה, דרכי תחבורה והכל תוך שמירה על התקציב שבידיכן. זה ממשיך ביישום: עמידה בזמנים, לדאוג שהכל "מתקתק". אבל למה לדבר תיאורטית? הנה מה שכתבה לנו לאה, חניכת מחזור ה':

 

  • "אחד הדברים שמשכו אותי לבוא וללמוד במכינה, היו הסדרות. באיזה עוד מקום יצא לי להיפגש עם אנשים מכלל החברה הישראלית המגוונת, ולשמוע על אמונתם ועל פועלם? ובמיוחד לפני הגיוס לצה"ל.. קצת לרכך את ההלם התרבותי הצפוי… ובאמת, הגיע הרגע והסדרה הראשונה- נגב- עמדה לצאת לדרך… היתה חוויה גדולה לארגן אותה- לדאוג לכל הפרטים-הגדולים והקטנים כאחד: להחליט איפה לבקר ועם מי להיפגש, לדאוג שהשעות יהיו מתואמות- שנספיק להיפגש עם כולם, לוודא שהאוטובוס יגיע בזמן… איזה אוכל יהיה ואיפה נישן.. איזה צ'ופרים להכין… והכל הכל אנחנו עשינו!! עוד לא התנסיתי בדבר כזה לפני- האחריות לדאוג שהסדרה תצא לפועל ושתצא טובה-בידיים שלי ושל חברות שלי. ישבנו שעות ארוכות… (ימים ולילות!) ולבסוף זה הגיע… הסדרה עצמה היתה מעולה. הספקנו לראות ולהיפגש עם כל כך הרבה- בדויים, עבריים מדימונה. ביקרנו בחווה חקלאית ובכפר סטודנטים, בשדה בוקר ובחוות בודדים. שמענו פאנל מרתק בירוחם, וביקרנו בקהילה אקולוגית ובחמ"ל תצפיתניות… וכמובן שאי אפשר בלי טיול על אדמת הנגב..!  מדהים כמה אפשר לראות וללמוד בשלושה ימים… בסדרות יש אווירה מיוחדת. כולן באות במטרה ללמוד עוד ועוד. הכבוד והפרגון שנותנים אחת לשניה הוא יפה ונדיר. כולן משתפות פעולה ועוזרות במה שאפשר. זו הזדמנות להסתכל על הקבוצה ממקום אחר… לא שגרתי. במבט לאחור אני יכולה לומר שהסדרות באמת לימדו אותי המון ופתחו לי כיווני חשיבה שונים. והארגון של הסדרה תרם לי לא פחות… זו היתה חוויה מיוחדת מאין כמוה…"

 

הכנה לצה"ל:

 

תוכנית מכינות בכושר – שיעור ספורט קבוע – לפי סרגל מאמצים צהלי: הבנות נבחנות בבוחן בר-אור שלוש פעמים במהלך השנה, חוגי ריקוד וקרב מגע וגם 'יום מכינה' במכון וינגייט הכולל מסלול מכשולים, משיכת חבל וטיפוס על קיר. יש לנו גם שיעור של חץ וקשת. אבל זה כבר עניין קצת אחר.

להסבר על 'תכנית מכינות קדם צבאיות בכושר' לחצי כאן 

סימולציית טירונות – גדנע  – שלושה ימים בגדנע ימחישו לך, יותר מאלף מילים, מהי חווית הטירונות: משמעת, דיסטאנס, עמידה בזמנים, שיעורי נשק ומטווחים.

תני כתף –  מסע אלונקה – "חזקות מקדימה, היותר חזקות מאחור עוזרות לחלשות, וקדימה!" מתנסים גם בזה במכינה, ולומדים על סיבולת, על היכולת לרוץ קדימה ולהתגבר, על ריכוז ומיקוד ועזרה לזולת ויכולות שלא ידעת שקיימים בך.

ביקורי מפקדים בכירים – מי כבר היה אצלנו? ראש אכ"א אלוף אורנה ברביבאי, יוהל"ן (יועצת הרמטכ"ל לענייני נשים) תת אלוף רחלי טבת ויזל, מפקד מיטב אל"מ גיל בן שאול, ראש להק ציוד בחיל אויר אל"מ רן לוי, ומפקדים בכירים מחיל המודיעין. אנחנו רואות חשיבות רבה בחשיפה ובהיכרות עם המערכת ומפקדיה.

בחירת תפקיד לצבא – צוות המכינה מלווה את הבנות בבחירת התפקיד המתאים להן. המפגש עם בוגרות המכינה מאפשר לך לשמוע בפרטי פרטים מה כולל כל תפקיד, ומהם האתגרים המיוחדים שיעמדו בפנייך. הלימודים במכינה יעזרו לך להכיר את עצמך ואת יכולותייך. השילוב הזה מוביל לבחירה מיטבית של תפקיד שימצה את יכולותייך ושאיפותייך.

שיעורים יעודיים – בשערי בקום  – ככל שמועד הגיוס קרב נעשים השיעורים במכינה ייעודיים יותר – שיעורי ההלכה דנים בסוגיות רלוונטיות, שיחות ודיונים הנוגעים להתמודדות עם שבת בצבא, חצאית או מכנסיים בשירות, שמירת נגיעה, פאנלים עם מורים לגבי מיקומן של הבנות בצה"ל, ושל הבנות הדתיות בפרט.

 

השאירי פרטים ונחזור אלייך בהקדם

האם את באמת מוכנה?
לפני צבא? לחצי כאן לשירות משמעותי
החיים המשותפים של הקבוצה יוצרים שפה ומורשת ייחודית
פייסבוק
יוטיוב

אם צהליות היו כנות