למה חץ וקשת? / ידידיה גוטליב

Bookmark and Share
23 נובמבר, 2015 |

2 תובנות על חץ וקשת ועוד סיפור אחד… ידידיה גוטליב המורה לאומנות הקשת בשלוחת משואות יצחק נותן הצצה לשיעוריוגן עדן או גיהנום?

באיזה מצב תודעתי אנו יורים – האם אנו בגן עדן או בגיהנום?

האם רק שאנו פוגעים אנו חווים טוב? או שהשאיפה והמאמץ לטוב הם בעצמם טעם גן עדן…

 

איפוק או התלהבות?

באומנות הקשת, למראית עין היורה נראה מאופק וחסר התלהבות. אם מסתכלים רק על היורה ולא רואים את המטרה לא ניתן לנחש על פי מחוות גופו אם הצליח לפגוע ואם לאו.

אין זה אומר שהקשת חסר התלהבות. להפך! ההשקעה בכל כולו וההתמסרות המוחלטת לדרך, ההקפדה על כל תנועה על כל נשימה ועל כל מחשבה, מעמידים את הפגיעה במטרה כתוצר משני ואקראי לעיתים, לחוויה והמשמעות העמוקה והאמיתית שהיא ההתמסרות לפעולה.

 

 

כעס או חמלה?

מעשיית זן על סודות גן העדן והגיהינום:  נזיר זקן ישב בצד הדרך. עיניו עצומות, רגליו משוכלות וידיו מונחות על ברכיו – הוא ישב ולא זז. הוא היה במדיטציה עמוקה.
לפתע נשמע קול מחוספס של לוחם סמוראי. "איש זקן! למד אותי על גן עדן וגיהינום", תבע הסמוראי.

בתחילה לא נראתה כל תגובה, כאילו הנזיר לא שמע. אך לאט לאט נפקחו עיניו, וחיוך רפה נגלה בזווית פיו. זאת כאשר הלוחם הסמוראי עומד מעליו, מחכה בחוסר סבלנות גלויה ובכל רגע שעובר הוא הופך לעצבני יותר ויותר.
"אתה מעוניין לדעת את סודות גן עדן וגיהינום? אתה שכולך פרוע?  כולך מכוסה בלכלוך, שערך מדובלל, הבל פיך מצחין וחרבך מעלה חלודה? אתה שכל כך מכוער הנך ובגדיך כל כך מגוחכים, אתה שואל אותי על גן עדן וגיהינום??"
הסמוראי פלט קללה עסיסית ושלף את חרבו מעל לראשו של הנזיר. פניו הפכו אדומות, עורקי צווארו תפחו וידיו רעדו מכעס. ברור היה שהוא עמד לערוף את ראשו של הזקן.
כשהחלה החרב יורדת לעבר צווארו, אמר הזקן בעדינות ובלחש "זה גיהינום".
באותו חלקיק שניה, התמלא הסמוראי בתימהון, פליאה, חמלה ואהבה לאדם העדין הזה, שסיכן את חייו רק כדי להעביר לו את השיעור הזה. הוא עצר את תנופת חרבו ועיניו נתמלאו בדמעות תודה והוקרה…

"וזה," אמר הנזיר, "זה גן עדן".

 

 

חץ וקשת

לחצו לתמונות משיעור בניית החיצים

הירשמי עכשיו לניוזלטר שלנו, והישארי מעודכנת בכל מה שקורה בצהלי

האם את באמת מוכנה?
לפני צבא? לחצי כאן לשירות משמעותי
שו"ת
  • האם מותר לי לאכול ביום חול אוכל שנסע בשבת? מותר
  • האם המשפחה שלי מוציאה אותי בבדיקת חמץ? עלייך לבדוק חמץ בחדר שלך בצבא.
  • האם אפשר לצרף קראי למניין? הרב עובדיה פוסק שהם יהודים אז בגדול כן.
  • פספסתי מנחה, אפשר להתפלל תשלומין בערבית? תמיד אפשר תפילה נוספת כ"תפילת נדבה".
  • האם אפשר להשתתף בלו"ז הצבאי (שיעורי נשק) בט' באב? כן
  • בגלל אילוצי לו"ז לא נקבל ארוחה בשרית בפורים אפשר לקיים מצוות סעודת פורים גם בסעודה חלבית.
שלחי שאלה
סקר
פייסבוק
טוויטר
אינסטגרם
יוטיוב

צהלולם- שירת המונים לכבוד החיילות הדתיות, 'הדרך שלך'

לרגל 70 שנות עצמאותנו, התכנסנו לשיר יחד לכבודן של החיילות הדתיות להודות להן על הדרך שלהן והעשייה למען מדינת ישראל לברך אותן שיזכו לקדש שם שמים בכל מעשיהן. תודה לעידן עמדי , שנתן לנו באהבה את השיר 'בדרך שלך' תודה ל'אלומה - משרתות באמונה' על השותפות קרדטים ותודות - תופים- מיכל רהט גיטרה - לילי רוזנר קלידים- עדן ליברמן כינור- אריאלה צייטלין באס - הדס פרנקל מנצחות- מוריה מעטוף-שילה, מוריה מוזס הפקה - הדס פרנקל הגברה, תאורה, הקלטה - תמיר קול סאונד- סול סבג מוקסס באולפני גלים - הראל חדד ושרון רייז תודה מיוחדת לסתיו אליאב, ציפי ביבי, קרן גרין. צילום – יואב אליצור, דוד עצמי, יוסף שלסט הפקת ועריכת הקליפ: אליצור הפקות הפקת האירוע ויח"צ: ותקינ'ס בוטיק אחרונות חביבות חניכות וחיילות צהלי לדורותיהן בשבח והודאה לבורא עולם, צהלי, ה' באייר תשע"ח