שירות בנות דתיות בצבא – מותר או אסור?

Bookmark and Share
20 אוקטובר, 2013 | tal

שאלה מהשטח – מה נסגר לגבי הפסק של הרבנות הראשית לגבי שירות בנות דתיות בצבא? מותר או אסור? מיכל נגן עונה…מיכל נגן

 

אכן, הרבנות הראשית, בפסק משנות החמישים, אסרה על שירות הבנות הדתיות בצבא. האיסור נועד להבטיח כי כלל הבנות הדתיות תמצאנה לעצמן מסלול ההולם יותר את עולמן הרעיוני ואורח חייהן הדתי. אולם אותם רבנים ראשיים עצמם, נתנו היתרים פרטיים לבנות שפנו אליהם. הרבנים התרשמו שבת מסוגלת להתמודד עם מורכבותה של המשימה 'להיות חיילת דתייה', ואם עולמה הרוחני מובנה ומבורר, וכי התפקיד שאליה היא מייעדת את עצמה בצבא, הולם את אורח חייה, ועל בסיס זה התירו לה לשרת. ספרה לי מישהי על עצמה – שכאשר התלבטה אם להתגייס  פנתה אל הרב גורן, שהיה רב ראשי ורבצ"ר, וגם רב הקהילה שלה ושאלה אותו אם הוא מתיר לה להתגייס לצבא. רגע, אמר הרב – ומה תעשי אם אני אאסור עלייך? – אם תאסור עלי, השיבה לו, לא אתגייס  אם כך, ענה לה הרב – אני מתיר לך!

בשאלה שלו, הרב גורן התעניין מהי הזהות הדתית שלה האם עולמה הרוחני בנוי? – כאשר היא ענתה לו שהיא מחויבת להלכה- הוא ידע שהוא יכול להתיר לה להתגייס, כי אין חשש שמה הצבא יהווה זרז עבורה להתרחק מאורח חיים דתי.
זוהי המטרה שלנו בצהלי – משימתנו  לוודא שכל בנות צהלי תהיינה ראויות לקבל היתר הלכתי מגדולי הרבנים להתגייס לצבא.

זאת ועוד – צריך לבחור טוב מאוד איזה תפקידים תעשי בצבא, צריך לבדוק היטב מה  הדרישות בתפקיד אליו את מיועדת. ההמלצות שלנו הן שבנות לא תשרתנה לבד – אלא לפחות שתי בנות דתיות בבסיס,  האם יש תנאי שירות המתאימים לבת דתית, ומהו אופי התפקיד. כנשים יש משמעות גם למהות הרוחנית של התפקיד אותו את נשלחת לבצע. נשים נועדו להביא חיים לעולם – לא כל תפקיד בצבא מעצים את הכח הרוחני הזה, לטעמנו, גם זה שיקול בבחירת תפקידך הצבאי.

בהצלחה!

מיכל נגן

הירשמי עכשיו לניוזלטר שלנו, והישארי מעודכנת בכל מה שקורה בצהלי

האם את באמת מוכנה?
לפני צבא? לחצי כאן לשירות משמעותי
שו"ת
  • האם מותר לי לאכול ביום חול אוכל שנסע בשבת? מותר
  • האם המשפחה שלי מוציאה אותי בבדיקת חמץ? עלייך לבדוק חמץ בחדר שלך בצבא.
  • האם אפשר לצרף קראי למניין? הרב עובדיה פוסק שהם יהודים אז בגדול כן.
  • פספסתי מנחה, אפשר להתפלל תשלומין בערבית? תמיד אפשר תפילה נוספת כ"תפילת נדבה".
  • האם אפשר להשתתף בלו"ז הצבאי (שיעורי נשק) בט' באב? כן
  • בגלל אילוצי לו"ז לא נקבל ארוחה בשרית בפורים אפשר לקיים מצוות סעודת פורים גם בסעודה חלבית.
שלחי שאלה
סקר
פייסבוק
טוויטר
אינסטגרם
יוטיוב

צהלולם- שירת המונים לכבוד החיילות הדתיות, 'הדרך שלך'

לרגל 70 שנות עצמאותנו, התכנסנו לשיר יחד לכבודן של החיילות הדתיות להודות להן על הדרך שלהן והעשייה למען מדינת ישראל לברך אותן שיזכו לקדש שם שמים בכל מעשיהן. תודה לעידן עמדי , שנתן לנו באהבה את השיר 'בדרך שלך' תודה ל'אלומה - משרתות באמונה' על השותפות קרדטים ותודות - תופים- מיכל רהט גיטרה - לילי רוזנר קלידים- עדן ליברמן כינור- אריאלה צייטלין באס - הדס פרנקל מנצחות- מוריה מעטוף-שילה, מוריה מוזס הפקה - הדס פרנקל הגברה, תאורה, הקלטה - תמיר קול סאונד- סול סבג מוקסס באולפני גלים - הראל חדד ושרון רייז תודה מיוחדת לסתיו אליאב, ציפי ביבי, קרן גרין. צילום – יואב אליצור, דוד עצמי, יוסף שלסט הפקת ועריכת הקליפ: אליצור הפקות הפקת האירוע ויח"צ: ותקינ'ס בוטיק אחרונות חביבות חניכות וחיילות צהלי לדורותיהן בשבח והודאה לבורא עולם, צהלי, ה' באייר תשע"ח