הרב הראשי של עפולה פרסם "כללי גיוס נשים"

Bookmark and Share
06 פברואר, 2014 |

הרב שמואל דוד, רבה של עפולה, פרסם מסמך: "גיוס נשים – כללים"גיוס נשים – כללים

 

 1. למלחמת מצוה יוצא חתן מחדרו וכלה מחופתה. האם הכלה יוצאת רק משום שהחתן יוצא, או שהיא יוצאת כי כשם שחובה על החתן להילחם, כך חובת הכלה לסייע ללחימה? נראה כי חובת הכלה ברורה, לצאת לשרות העם במלחמת מצוה, להיות תומכת לחימה.
 2. יש גם חובה אזרחית, שכל אשה שמגיעה לגיל גיוס תקדיש שנתיים לשרות העם.
 3. החוששים מירידה רוחנית לבנות – אוסרים גיוס נשים לצה"ל.
 4. אולם אין זה נכון, ואסור לומר כי רוב הבנות מתדרדרות מבחינה רוחנית בצבא.
 5. יש ירידה רוחנית אצל תלמידינו מכל מגוון הישיבות והאולפנות בעת שהם עוזבים את חממת הבית ובית המדרש. והוא קיים גם בעת הלימודים הגבוהים במכללות ובאוניברסיטאות.
 6. על כן השאלה אינה הלכתית כוללת, אלא חינוכית.
 7. תלמידי חכמים רבים אינם מכלילים את החשש על כלל תלמידותינו, וטוענים כי מחנך הכיתה המכיר את הבנות ואת משפחותיהן יכול להמליץ באופן פרטני לכל בת את אשר מתאים לה.
 8. יש בנות יחידות שחובה לומר להן כי אסור להן לשרת בצבא או אף בשרות לאומי. יש בנות שצריך לומר להן כי עליהן לשרת בשרות לאומי ולא בשרות צבאי. ויש בנות שברור למחנך כי הן יתרמו רבות, והשרות לא יזיק להן במאומה, ואותן נברך אם ישרתו בצה"ל
 1. אי אפשר לנפנף בהחלטות הרבנות הראשית מהשנים הראשונות של קום המדינה, ולטעון שדי בכך שהם אסרו, ואנו מחויבים לפסקים שלהם. זה אינו נכון. יחס הצבא שונה, וחינוך הבנות שלנו שונה. המציאות עברה שינוי, וכל תקופה יש לבחון ולהחליט מחדש.
 2. המציאות הוכיחה כי בדרך כלל המטען שאנו נותנים לנוער הדתי לאומי עד כתה יב אינו מספיק. רבים מהבנים הפנימו זאת מזה זמן, ורבים מהם דוחים את שרותם ולומדים לפני כן בישיבה גבוהה, בישיבת הסדר, או במכינה קדם צבאית. יש לצאת בקריאה גם לבנות, נא דחו את השרות בשנה, ולכו ללמוד תורה שנה אחת במדרשה.
 3. חלק מהנהירה של הבנות לצבא, כולל מהאולפנות התורניות, נובע מהתמרדות של גיל העשרה. לאחר שנת מדרשה, הבת תהיה בוגרת יותר, אחראית יותר, פחות מתמרדת, והשיקולים שלה יהיו ראויים יותר. ואם היא תחליט לשרת בצבא בברכת מחנכיה, הסיכויים שהשרות יהיה ראוי ויביא ברכה – יהיו גדולים יותר.
 4. במקביל, חושבני כי על ראשי החמ"ד, ראשי המדרשות ורבני הציונות הדתית לשבת עם ראשי אכ"א ולקבוע את המסלולים המומלצים לנשים הדתיות. יש להפנותן בעיקר למקומות בהן ניתן לשרת בקבוצות, כמו במסגרת ההסדר, עם ביקורים מובנים ומסודרים של רבני המדרשות.

הרב שמואל דוד

הרב הראשי לעפולה

גיוס נשים: כללים

הירשמי עכשיו לניוזלטר שלנו, והישארי מעודכנת בכל מה שקורה בצהלי

האם את באמת מוכנה?
לפני צבא? לחצי כאן לשירות משמעותי
שו"ת
 • האם מותר לי לאכול ביום חול אוכל שנסע בשבת? מותר
 • האם המשפחה שלי מוציאה אותי בבדיקת חמץ? עלייך לבדוק חמץ בחדר שלך בצבא.
 • האם אפשר לצרף קראי למניין? הרב עובדיה פוסק שהם יהודים אז בגדול כן.
 • פספסתי מנחה, אפשר להתפלל תשלומין בערבית? תמיד אפשר תפילה נוספת כ"תפילת נדבה".
 • האם אפשר להשתתף בלו"ז הצבאי (שיעורי נשק) בט' באב? כן
 • בגלל אילוצי לו"ז לא נקבל ארוחה בשרית בפורים אפשר לקיים מצוות סעודת פורים גם בסעודה חלבית.
שלחי שאלה
סקר
פייסבוק
טוויטר
אינסטגרם
יוטיוב

צהלולם- שירת המונים לכבוד החיילות הדתיות, 'הדרך שלך'

לרגל 70 שנות עצמאותנו, התכנסנו לשיר יחד לכבודן של החיילות הדתיות להודות להן על הדרך שלהן והעשייה למען מדינת ישראל לברך אותן שיזכו לקדש שם שמים בכל מעשיהן. תודה לעידן עמדי , שנתן לנו באהבה את השיר 'בדרך שלך' תודה ל'אלומה - משרתות באמונה' על השותפות קרדטים ותודות - תופים- מיכל רהט גיטרה - לילי רוזנר קלידים- עדן ליברמן כינור- אריאלה צייטלין באס - הדס פרנקל מנצחות- מוריה מעטוף-שילה, מוריה מוזס הפקה - הדס פרנקל הגברה, תאורה, הקלטה - תמיר קול סאונד- סול סבג מוקסס באולפני גלים - הראל חדד ושרון רייז תודה מיוחדת לסתיו אליאב, ציפי ביבי, קרן גרין. צילום – יואב אליצור, דוד עצמי, יוסף שלסט הפקת ועריכת הקליפ: אליצור הפקות הפקת האירוע ויח"צ: ותקינ'ס בוטיק אחרונות חביבות חניכות וחיילות צהלי לדורותיהן בשבח והודאה לבורא עולם, צהלי, ה' באייר תשע"ח