"ובשבט חמה הפציעה ליום אחד"

Bookmark and Share
16 ינואר, 2016 |

מהו הקשר בין ט"ו שבט ליציאת מצרים? יפית קליימר מוצאת שורשים של יופי ואביב כאשר החורף עדיין שולט בכלמאת: יפית קליימר

פרשיות ספר שמות נקראות לאורכו של חודש שבט. התגלות ההשגחה האלוקית בהיסטוריה מתבטאת גם בחיבור זה שבין קורות האדם ותקופות השנה, מעגל החיים היהודי נע תמיד בין שני צירים, ההיסטורי והטבעי.

מהו הקשר בין חודש שבט ליציאה מעבדות לחרות? והרי זו התרחשה בחודש האביב? אלא כמאמר המשוררת: "ובשבט חמה הפציעה ליום אחד" (נעמי שמר) – ניצני האביב, ההתחדשות שבתוך הטבע מתחילה כבר בשבט. אמנם אלו רק אזכורים קטנים, רמיזות, כאשר החורף עדיין שולט בכול, אולם בתוך תוקפו של הקור, של עצים עירומים, של אפרוריות, מתגלה אחיזה בחיים המאפשרת אמונה בלבלוב שעוד יבוא, בשמש שתזרח. אמונה זו הנוטעת תקווה היא קריטית ליכולתנו להמשיך לחיות בתוך החורף.

חכמים הכריעו שיום ט"ו בשבט, באמצעו של החודש, מציין את ראש השנה לאילנות. האילן, העץ הפך להיות סמלו של החודש. כיצד מתחבר העץ לתהליך אותו תיארנו קודם? חיבור מפורש בין חיי העם לחיי העץ נמצא בדבריו של ישעיהו הנביא פרק סה: וּבָנוּ בָתִּים וְיָשָׁבוּ וְנָטְעוּ כְרָמִים וְאָכְלוּ פִּרְיָם: לֹא יִבְנוּ וְאַחֵר יֵשֵׁב לֹא יִטְּעוּ וְאַחֵר יֹאכֵל כִּי כִימֵי הָעֵץ יְמֵי עַמִּי וּמַעֲשֵׂה יְדֵיהֶם יְבַלּוּ בְחִירָי:

ואומר בעל המצודות דוד-  כי כימי העץ – כימי משך זמן עמידת העץ המתקיים הרבה כאילן חרוב וכדומה כימי עץ הזה יהיה ימי עמי: אם נדייק בדברי המצודות הרי הוא אומר שהעץ הופך להיות שותף לחיי האדם! ככל שיאריך ימים, כך גם יאריכו ימי עם ישראל.

מילים אלו מחברות אותנו לפסוק המפורסם בדברים כ י"ט: כִּי תָצוּר אֶל עִיר יָמִים רַבִּים לְהִלָּחֵם עָלֶיהָ לְתָפְשָׂהּ לֹא תַשְׁחִית אֶת עֵצָהּ לִנְדֹּחַ עָלָיו גַּרְזֶן כִּי מִמֶּנּוּ תֹאכֵל וְאֹתוֹ לֹא תִכְרֹת כִּי הָאָדָם עֵץ הַשָּׂדֶה לָבֹא מִפָּנֶיךָ בַּמָּצוֹר:

עולה מן הפסוק אמירה חד משמעית של רגישות לטבע הסובב אותנו, שלא נהפוך את הטבע לקרבן מלחמותינו, להפקר של חולשותינו, ובמילותיו הזהב של רש"י: כי האדם עץ השדה – הרי כי משמש בלשון דלמא. שמא האדם עץ השדה להכנס בתוך המצור מפניך להתייסר ביסורי רעב וצמא כאנשי העיר למה תשחיתנו:

רוב הפרשנים מדגשים שהרגישות היא בעיקר לעץ עושה פרי ונראה שהמסר הוא הכרת הטוב, וכדברי המדרש בספרי דברים – שחייו של האדם אינם אלא מן האילן. דומה שאין מסר השייך יותר ליציאתנו ממצריים יותר מהכרת הטוב. ההכרה בכל הטוב שנעשה לנו היא חיונית ליצירת חיים של ענווה מחד גיסא ושל נתינה מאידך גיסא.

את שחלילה עלול לקרות לאדם, אם יקצץ כנפי אמונתו ויזניח את הטיפול בעץ, שהוא חייו, שהוא –הוא, מתאר איוב פרק יד פסוק ז, ח: כִּי יֵשׁ לָעֵץ תִּקְוָה אִם יִכָּרֵת וְעוֹד יַחֲלִיף וְיֹנַקְתּוֹ לֹא תֶחְדָּל: אִם יַזְקִין בָּאָרֶץ שָׁרְשׁוֹ וּבֶעָפָר יָמוּת גִּזְעוֹ:

ומסביר המצודות דוד – כי יש לעץ תקווה – הלא האדם הוא נופל וגרוע מעץ השדה כי לעץ יש תקווה לחזור לקדמותו, אף אם ייכרת עוד יחליף לחדש ענפים אחרים תמורתם ולא יופסק ממנו ענפיו הרכים:

על הרצון להיות עץ, אבל עם שאר רוח כותב אמנון שמוש: "למה חייב אדם לוותר על כל השורשים אם ליבו חפץ בכנפיים? העצים מפסידים כל כך הרבה כשהם תקועים באדמה… והציפורים חסרות את האחיזה בקרקע… ועל כן אני רוצה –  להיות אדם עם שורשים וכנפיים."

שבט הוא החודש בו עלינו לשוב ולהרהר ביכולתנו להתחדש, לעסוק בחיפוש ממשי אחרי ניצני האור והתקווה. הרגישות שלנו לטבע הסובב אותנו, המועיל לנו והמקיים איתנו הרמוניה של טוב ושל נתינה רק תעמיק את הכרת הטוב שבנו על החיים שניתנו לנו ונטעו בנו ואת היכולת להודות לאלוקים המחדש בטובו בכל יום מעשה בראשית והמוציאנו ממצרים.

אריה טננבאום. מתוך אתר פיקיוויקי

אריה טננבאום. מתוך אתר פיקיוויקי

הירשמי עכשיו לניוזלטר שלנו, והישארי מעודכנת בכל מה שקורה בצהלי

האם את באמת מוכנה?
לפני צבא? לחצי כאן לשירות משמעותי
שו"ת
  • האם מותר לי לאכול ביום חול אוכל שנסע בשבת? מותר
  • האם המשפחה שלי מוציאה אותי בבדיקת חמץ? עלייך לבדוק חמץ בחדר שלך בצבא.
  • האם אפשר לצרף קראי למניין? הרב עובדיה פוסק שהם יהודים אז בגדול כן.
  • פספסתי מנחה, אפשר להתפלל תשלומין בערבית? תמיד אפשר תפילה נוספת כ"תפילת נדבה".
  • האם אפשר להשתתף בלו"ז הצבאי (שיעורי נשק) בט' באב? כן
  • בגלל אילוצי לו"ז לא נקבל ארוחה בשרית בפורים אפשר לקיים מצוות סעודת פורים גם בסעודה חלבית.
שלחי שאלה
סקר
פייסבוק
טוויטר
אינסטגרם
יוטיוב

צהלולם- שירת המונים לכבוד החיילות הדתיות, 'הדרך שלך'

לרגל 70 שנות עצמאותנו, התכנסנו לשיר יחד לכבודן של החיילות הדתיות להודות להן על הדרך שלהן והעשייה למען מדינת ישראל לברך אותן שיזכו לקדש שם שמים בכל מעשיהן. תודה לעידן עמדי , שנתן לנו באהבה את השיר 'בדרך שלך' תודה ל'אלומה - משרתות באמונה' על השותפות קרדטים ותודות - תופים- מיכל רהט גיטרה - לילי רוזנר קלידים- עדן ליברמן כינור- אריאלה צייטלין באס - הדס פרנקל מנצחות- מוריה מעטוף-שילה, מוריה מוזס הפקה - הדס פרנקל הגברה, תאורה, הקלטה - תמיר קול סאונד- סול סבג מוקסס באולפני גלים - הראל חדד ושרון רייז תודה מיוחדת לסתיו אליאב, ציפי ביבי, קרן גרין. צילום – יואב אליצור, דוד עצמי, יוסף שלסט הפקת ועריכת הקליפ: אליצור הפקות הפקת האירוע ויח"צ: ותקינ'ס בוטיק אחרונות חביבות חניכות וחיילות צהלי לדורותיהן בשבח והודאה לבורא עולם, צהלי, ה' באייר תשע"ח