הפרשה שלנו – תולדות

Bookmark and Share
11 נובמבר, 2015 |

סיגד, מאכלים מסורתיים ואהבה שאינה תלויה בדבר. הפרשה שלנו לשבת תולדותלזכר

 

שלום יקרות,

 

שבוע עמוס עבר עלינו! מירי ורבקה ממשואות העבירו לנו הרצאות מאלפות על עליית יהודי אתיופיה ועל חג הסיגד כולל טעימות ממאכלים מסורתיים.

ו….הנה זה מתחיל, ביום שלישי גדשו את המכינה כ60 בנות ביום הפתוח שמתעניינות בצהלי.

 

בפרשה הפעם מפרי עטה של עטרה פטר שלנו ממחזור ה'.

 

שבת שלום,

יפית

 

 

אהבה שאינה תלויה בדבר

עטרה פטר, מחזור ה'

 

 

שאלה מפורסמת נשאלת בפרשה, איך יצחק ברך את יעקב למרות שחשד שזה הוא?  מה מסתתר שם?

 

אומר ה'שפת אמת': "ויאהב יצחק את עשו כי ציד בפיו" (בראשית כה, כח) הכתוב נותן טעם כי לא היה אהבה אמיתית רק תלויה בדבר לכן בטלה דבר בטלה אהבה. ולכן כשהקדימו יעקב בצידה אבדה האהבה. אבל רבקה אוהבת את יעקב (שם)

כלומר, יצחק לא אהב את עשו עצמו אלא את הדברים הטובים שהוא הביא לו ועשה לו.

 

לנו זה נראה נורא ואיום, אבל אבחנה פשוטה על טבע האדם מגלה כי בעצם כולנו ככה. אנחנו אוהבים את מה שעושה לנו טוב ולכן גם רוצים בקרבתו, ולא אוהבים את מה שלא מביא לנו טוב ורוצים להתרחק ממנו.

במילים אחרות, האהבה נתפסת אצלנו כהרגשת הכיף והסיפוק מאובייקט מסוים. "מי יגרום לי הנאה?", זאת השאלה שבאמצעותה אנחנו קובעים אם אדם מסוים הוא טוב או רע, קרוב או רחוק, שנוא או אהוב.

 

מסכת אבות אומרת:

"כל אהבה שהיא תלויה בדבר, בטל דבר, בטלה אהבה. ושאינה תלויה בדבר, אינה בטלה לעולם. איזו היא אהבה שתלויה בדבר? זו אהבה אמנון ותמר. איזו היא אהבה שאינה תלויה בדבר? זו אהבת דוד ויונתן."

כלומר, כל אהבה שתלויה במשהו אחר- לא תחזיק מעמד! שהרי בסופו של דבר יתבטל המשהו הזה, ואז תתבטל האהבה. אבל אהבה שאינה תלויה במשהו אחר, לא תתבטל לעולם. אמנון שאהב את יופייה של תמר, ברגע שבא על סיפוקו, שנא אותה. אך יונתן, שהיה אמור לרשת את המלכות אחרי שאול, אהב את דוד אהבת נפש למרות שהומלך במקומו. ואתן בטח שואלות.. מה הקשר אליי?!

 

ה'שפת אמת' הנ"ל ממשיך ואומר:

"וכן אהבת המקום ברוך הוא גם כן אינה תלויה בדבר אף לא במעשיהם… וזהו שכתוב אהבתי אתכם ואמרתם במה אהבתנו הלא את עשו ליעקב וכו' פירוש שאין טעם במה לתלות אהבה רק שבני ישראל מדובקין אליו יתברך בשורשם."

ה' אוהב אותנו כי אנחנו –בעצם- אנחנו! בני ישראל. לא כי אנחנו טובים, רעים, מקסימים או חמודים (כי בואו נודה על האמת' רוב הזמן אנחנו לא) אלא כי אנחנו פשוט בני ישראל. וה' אוהב אותנו. אהבתו אינה תלויה בדבר. הוא אולי כועס עלינו, מעניש אותנו, ולא תמיד אנחנו מקבלים את מה שאנחנו רוצים, אבל אז מה. הוא עדיין כאן, אוהב אותנו ומשגיח עלינו. ואנחנו צריכים לעשות בדיוק אותו הדבר כלפיו, לאהוב אותו ולהאמין בו למרות ובגלל הכל. למרות שלא קיבלתי את התפקיד שרציתי, למרות שהבן שאהבתי מאז גן תרצה התחתן אתמול, למרות שנשברו לי המשקפיים ולמרות שאני חולה בדיוק ביום שהחברה הכי טובה שלי חוגגת יומולדת וכולם הולכים להיות שם. מה אומרים? הכל לטובה. לא הכל טוב, אבל הכל לטובה. לתכלית. אפילו אם לא קיבלתי מה שרציתי- ה' פה! איתי! לידי! אוהב אותי למרות שניקיתי את השמלה בשבת ולמרות שלא חתכתי נייר טואלט בשינוי. ואסור להתייאש, ואסור לוותר, וצריך להכניס את זה טוב טוב לראש. לאהוב לא רק למרות אלא בעיקר בגלל.

ה' נתן לנו כל כך הרבה, אז מה אומרים? פשוט תודה רבה. על הכל. ואני לא אשכח שאתה פה. ואני לא אשכח שה' אוהב אותי, ואני אוהבת אותו, אהבה שאינה תלויה בדבר, ולכן היא לא תתבטל ולא תעלם ולא תשכח לעולם.

ובכלל, אפשר להשליך את זה כלפי האנשים הסובבים אותי… לאוהב את אמא ואבא והחברות והבן זוג לעתיד כי הם מי שהם ואנחנו אוהבים אותם. ואז בעז"ה, האהבה הזאת באמת לא תתבטל לעולם!

 

 

 

סיגד

חוגגות סיגד בצהלי

הירשמי עכשיו לניוזלטר שלנו, והישארי מעודכנת בכל מה שקורה בצהלי

האם את באמת מוכנה?
לפני צבא? לחצי כאן לשירות משמעותי
שו"ת
  • האם מותר לי לאכול ביום חול אוכל שנסע בשבת? מותר
  • האם המשפחה שלי מוציאה אותי בבדיקת חמץ? עלייך לבדוק חמץ בחדר שלך בצבא.
  • האם אפשר לצרף קראי למניין? הרב עובדיה פוסק שהם יהודים אז בגדול כן.
  • פספסתי מנחה, אפשר להתפלל תשלומין בערבית? תמיד אפשר תפילה נוספת כ"תפילת נדבה".
  • האם אפשר להשתתף בלו"ז הצבאי (שיעורי נשק) בט' באב? כן
  • בגלל אילוצי לו"ז לא נקבל ארוחה בשרית בפורים אפשר לקיים מצוות סעודת פורים גם בסעודה חלבית.
שלחי שאלה
סקר
פייסבוק
טוויטר
אינסטגרם
יוטיוב

צהלולם- שירת המונים לכבוד החיילות הדתיות, 'הדרך שלך'

לרגל 70 שנות עצמאותנו, התכנסנו לשיר יחד לכבודן של החיילות הדתיות להודות להן על הדרך שלהן והעשייה למען מדינת ישראל לברך אותן שיזכו לקדש שם שמים בכל מעשיהן. תודה לעידן עמדי , שנתן לנו באהבה את השיר 'בדרך שלך' תודה ל'אלומה - משרתות באמונה' על השותפות קרדטים ותודות - תופים- מיכל רהט גיטרה - לילי רוזנר קלידים- עדן ליברמן כינור- אריאלה צייטלין באס - הדס פרנקל מנצחות- מוריה מעטוף-שילה, מוריה מוזס הפקה - הדס פרנקל הגברה, תאורה, הקלטה - תמיר קול סאונד- סול סבג מוקסס באולפני גלים - הראל חדד ושרון רייז תודה מיוחדת לסתיו אליאב, ציפי ביבי, קרן גרין. צילום – יואב אליצור, דוד עצמי, יוסף שלסט הפקת ועריכת הקליפ: אליצור הפקות הפקת האירוע ויח"צ: ותקינ'ס בוטיק אחרונות חביבות חניכות וחיילות צהלי לדורותיהן בשבח והודאה לבורא עולם, צהלי, ה' באייר תשע"ח