הפרשה שלנו – שמות

Bookmark and Share
08 ינואר, 2015 |

סערה, עוצמה נשית וספר חדש. הפרשה שלנו לשבת שמותלזכר

שלום יקרות,

מקווה שכולכן עטופות היטב וחסינות קור!

חזרנו מסדרת מרכז שעדיין מהדהדת בראשנו לשבוע של שגרה.

בתחילת השבוע נפגשנו עם אביו של הדר גולדין ז"ל לשיחה מרתקת ומטלטלת.

פנינו לקראת הסופה ואנו מחזקות יתדות בקראוונים…

בפתיחת חומש חדש, מראה לנו גילי כיצד עוצמה נשית היא זו המבשרת את הגאולה מהעבדות.

להתראות בקרוב,

יפית

נשות שמות

גילי זיון

 

פרשת שמות מציגה לפנינו נשים שפועלות בדרכים מגוונות למען החיים, למען הישרדותו של עם ישראל. כבר בפרק א' אנו שומעים על שתי נשים אמיצות שסירבו לקיים את פקודת הרודן. ככתוב:

"וַתִּירֶאןָ הַמְיַלְּדֹת אֶת הָאֱלֹהִים וְלֹא עָשׂוּ כַּאֲשֶׁר דִּבֶּר אֲלֵיהֶן מֶלֶךְ מִצְרָיִם וַתְּחַיֶּיןָ אֶת הַיְלָדִים"

אין אנו יודעים מי הן המיילדות האמיצות אשר העזו להגיד "לא!" לפרעה השליט הכול יכול. מי הן אותן מילדות שיראו את האלוהים יותר מאשר את פרעה? אני מעדיפה את הקריאה הפרשנית שלא רואה בהן יהודיות, אלא מבינה את הה"א של "מְיַלְּדֹת הָעִבְרִיֹּת" במשמעות של "את". המיילדות את העבריות.

זאת משום שעל פי קריאה זו הסולידריות הנשית חזקה מכל רגש לאומי, ואם אכן מדובר כאן במיילדות מצריות הרי שמעשה גבורתן עוד מפתיע ומעורר השראה יותר מהאלטרנטיבה המוכרת לנו מהמדרש המזהה את שפרה ופועה כיוכבד ומרים (בבלי סוטה, יב/א).

כשהסלקציה שקבע פרעה איננה עובדת דרך הרשויות הרשמיות נותן פרעה הוראה גורפת "לכל עמו": "וַיְצַו פַּרְעֹה לְכָל עַמּוֹ לֵאמֹר כָּל הַבֵּן הַיִּלּוֹד הַיְאֹרָה תַּשְׁלִיכֻהוּ וְכָל הַבַּת תְּחַיּוּן" (שם, כב). וכאן אנו מגלים נשים נוספות שפועלות בניגוד לצו פרעה: יוכבד, מרים ובת פרעה:

אם משה – יוכבד, פועלת בעורמה בהכנת התיבה ונתינתה ביאור. אם ישאלו קלגסי המלך היכן הוא הילד. תוכל יוכבד לענות: 'היאורה השלכתיו'. יוכבד ומרים פועלות למען הפיכת מקום המוות למקום הצלת חיים. וכך גם בהמשך הסיפור ימצא התינוק משה מחסה בלב שלטון הרוע. בארמון המלך פרעה! לשם תבוא אמו להניקו בזכות תושייתה של מרים אחותו (ראו אילנה פרדס, הבריאה לפי חוה, עמ' 64-65).

בת פרעה חומלת על הילד הבוכה ככתוב "וַתַּחְמֹל עָלָיו" (ב, ו).  פועל טעון זה מבטא לא רק רגשות אמפטיה אלא גם הכרעה לעשות מעשה בניגוד מוחלט לצו האב שהוא גם השליט.

שרשרת הנשים המצילות את משה מסכנות מסתיימת בסיפור התמוה על צפורה המצילה את משה  מכעס ה' המבקש להמיתו. (פרק ד, פס' יט- כו).

"נשות שמות" מגלות עוצמה וכוח הכרעה במקום בו רבים נתנו לגורל לבחור במקומם. הן הופכות את גורלן ליעוד ולוקחות אחריות על עצמן ועל סביבתן. בדרכים מתוחכמות הן  נלחמות בגזרת המוות.

שבת שלום!

Giovanni_Battista_Tiepolo_011

הירשמי עכשיו לניוזלטר שלנו, והישארי מעודכנת בכל מה שקורה בצהלי

האם את באמת מוכנה?
לפני צבא? לחצי כאן לשירות משמעותי
שו"ת
  • האם מותר לי לאכול ביום חול אוכל שנסע בשבת? מותר
  • האם המשפחה שלי מוציאה אותי בבדיקת חמץ? עלייך לבדוק חמץ בחדר שלך בצבא.
  • האם אפשר לצרף קראי למניין? הרב עובדיה פוסק שהם יהודים אז בגדול כן.
  • פספסתי מנחה, אפשר להתפלל תשלומין בערבית? תמיד אפשר תפילה נוספת כ"תפילת נדבה".
  • האם אפשר להשתתף בלו"ז הצבאי (שיעורי נשק) בט' באב? כן
  • בגלל אילוצי לו"ז לא נקבל ארוחה בשרית בפורים אפשר לקיים מצוות סעודת פורים גם בסעודה חלבית.
שלחי שאלה
סקר
פייסבוק
טוויטר
אינסטגרם
יוטיוב

צהלולם- שירת המונים לכבוד החיילות הדתיות, 'הדרך שלך'

לרגל 70 שנות עצמאותנו, התכנסנו לשיר יחד לכבודן של החיילות הדתיות להודות להן על הדרך שלהן והעשייה למען מדינת ישראל לברך אותן שיזכו לקדש שם שמים בכל מעשיהן. תודה לעידן עמדי , שנתן לנו באהבה את השיר 'בדרך שלך' תודה ל'אלומה - משרתות באמונה' על השותפות קרדטים ותודות - תופים- מיכל רהט גיטרה - לילי רוזנר קלידים- עדן ליברמן כינור- אריאלה צייטלין באס - הדס פרנקל מנצחות- מוריה מעטוף-שילה, מוריה מוזס הפקה - הדס פרנקל הגברה, תאורה, הקלטה - תמיר קול סאונד- סול סבג מוקסס באולפני גלים - הראל חדד ושרון רייז תודה מיוחדת לסתיו אליאב, ציפי ביבי, קרן גרין. צילום – יואב אליצור, דוד עצמי, יוסף שלסט הפקת ועריכת הקליפ: אליצור הפקות הפקת האירוע ויח"צ: ותקינ'ס בוטיק אחרונות חביבות חניכות וחיילות צהלי לדורותיהן בשבח והודאה לבורא עולם, צהלי, ה' באייר תשע"ח