הפרשה שלנו – שמות

Bookmark and Share
30 דצמבר, 2015 |

הכנסת אורחות והוצאת מילים. הפרשה שלנו לשבת שמותלזכר

 

בנות יקרות,

 

שבוע של הכנסת אורחות בצהלי – בעין צורים מתארחת קבוצת בנות מבי"ס שק"ד ובמשואות בנות מביה"ס בקבוצת יבנה.

יום פתוח אחרון היה השבוע מה שאומר שימי הגיבושונים בפתח…

 

ובפרשה, רחלי עומדת על סוד המילים!

 

סופ"ש חם ונעים,

שבת שלום,

יפית

 

 

 

גאולת הדיבור

רחלי וינשטוק

 

עיקר החגיגה של פסח היא יום הולדת לעם ישראל. ואנו מספרים כל שנה את סיפור הלידה. בתהליך עיבוד חווית לידת האומה, אנו מגלים כל שנה עומקים חדשים שהלידה הזאת הכילה, וכל המרבה לספר הרי זה משובח…

"על ידי הסיפור ממשיך איש יהודי את ההארות של גאולת מצרים על עצמו". ("נתיבות שלום" לפסח)

האר"י הקדוש כותב שפסח זה ראשי תיבות פה-סח. הכוח שבזכותו אנו ממשיכים את ההארה הגדולה של גאולת מצרים הוא כוח הדיבור. מה יש בו בדיבור, שמסוגל לחולל תהפוכות שכאלו?

מצד אחד הדיבור מפרק את תהומות הנפש לחתיכות חתיכות. הוא נותן להם גבול, כלי, דרך לבוא לעולם באופן מדוד. הדיבור יודע לקחת סערת רגשות, ומחשבות כמוסות, לכדי דבר שניתן להעביר אותו הלאה, לזולת. הדיבור הוא לידה של הכמוס במחשבת האדם. סיפור הלידה, האישי והלאומי, בא לתת כלים לרגשות ומחשבות, שמלווים אותנו באירועים סוערים ומרגשים כאחד.  הפחד, החוסר אונים, העוצמה, השמחה, מחפשים דרך לבוא לעולם שנית, גם לאחר שההתרחשות כבר נסתיימה.

 

בעל ה"נתיבות שלום", מאיר באור חדש את הפער בין ההתרחשות ההיא, אז במצרים תחת מעטה הגלות, לבין אופי סיפור היציאה בימינו.  קודם יציאת מצרים עם ישראל שרוי בגלות, ועמו גם הדיבור. גלות של דיבור היא כאשר ישנם קולות, מחשבות, רגשות שאינם מוצאים מילים שיממשו אותם או זולת שישמע אותם. האדם או האומה נמצאים בתוך עצמם, וכשאין מילים עוברים לצעקות: "ויאנחו… ויזעקו… ותעל שועתם… וישמע… את נאקתם". עם ישראל יושב על המשבר וצועק על חבלי הלידה, על החיים שלפני הגאולה. עם גאולת מצרים, נפתח הסכר, ואפשר לשיר על הים, וצריך, ואפילו חובה, לספר מחדש כמה היה קשה, ואיך ה' יתברך גאל אותנו בדרך מופלאה שכזו.

סיפור הלידה של עם ישראל כל שנה מחדש, מנסה לגעת בסוד, ולגלות אותו, לתת מילים לרגשות ולמחשבות כמוסות שעברו עלינו לאורך כל הדורות. ולכן, סיפור יציאת מצרים הוא בעצמו מבשר את גאולת הדיבור שעבר עם ישראל ביציאת מצרים.

 

 

רחלי וינשטוק

רחלי בשחנ"ש

 

 

 

 

הירשמי עכשיו לניוזלטר שלנו, והישארי מעודכנת בכל מה שקורה בצהלי

האם את באמת מוכנה?
לפני צבא? לחצי כאן לשירות משמעותי
שו"ת
  • האם מותר לי לאכול ביום חול אוכל שנסע בשבת? מותר
  • האם המשפחה שלי מוציאה אותי בבדיקת חמץ? עלייך לבדוק חמץ בחדר שלך בצבא.
  • האם אפשר לצרף קראי למניין? הרב עובדיה פוסק שהם יהודים אז בגדול כן.
  • פספסתי מנחה, אפשר להתפלל תשלומין בערבית? תמיד אפשר תפילה נוספת כ"תפילת נדבה".
  • האם אפשר להשתתף בלו"ז הצבאי (שיעורי נשק) בט' באב? כן
  • בגלל אילוצי לו"ז לא נקבל ארוחה בשרית בפורים אפשר לקיים מצוות סעודת פורים גם בסעודה חלבית.
שלחי שאלה
סקר
פייסבוק
טוויטר
אינסטגרם
יוטיוב

צהלולם- שירת המונים לכבוד החיילות הדתיות, 'הדרך שלך'

לרגל 70 שנות עצמאותנו, התכנסנו לשיר יחד לכבודן של החיילות הדתיות להודות להן על הדרך שלהן והעשייה למען מדינת ישראל לברך אותן שיזכו לקדש שם שמים בכל מעשיהן. תודה לעידן עמדי , שנתן לנו באהבה את השיר 'בדרך שלך' תודה ל'אלומה - משרתות באמונה' על השותפות קרדטים ותודות - תופים- מיכל רהט גיטרה - לילי רוזנר קלידים- עדן ליברמן כינור- אריאלה צייטלין באס - הדס פרנקל מנצחות- מוריה מעטוף-שילה, מוריה מוזס הפקה - הדס פרנקל הגברה, תאורה, הקלטה - תמיר קול סאונד- סול סבג מוקסס באולפני גלים - הראל חדד ושרון רייז תודה מיוחדת לסתיו אליאב, ציפי ביבי, קרן גרין. צילום – יואב אליצור, דוד עצמי, יוסף שלסט הפקת ועריכת הקליפ: אליצור הפקות הפקת האירוע ויח"צ: ותקינ'ס בוטיק אחרונות חביבות חניכות וחיילות צהלי לדורותיהן בשבח והודאה לבורא עולם, צהלי, ה' באייר תשע"ח