הפרשה שלנו – שלח לך

Bookmark and Share
11 יוני, 2015 |

הרגליים בחוף הים והעיניים בארץ ישראל. הפרשה שלנו לשבת שלחלזכר

 

שלום וברכה לכולן,

 

תמונות בחוף הים המקסים של אשקלון! כך התחלנו את השבוע והמשכנו בכך מסורת רבת שנים. בהמשך, שיחה יוצאת דופן של מרצה חרדי על "אהבה" ואת השבת נעשה עם הרב מאיר נהוראי ומשפחתו.

בהצלחה רבה בשליחות ונסיעה טובה לדרור היקרה (מחזור ה') ויעקב.

 

ובפרשה, עתירת מסבירה על מקומן של העיניים בהסתכלות על המציאות,

 

שבת שלום,

יפית

 

פרשת שלח לך

עתירת גרנביץ'

 

ספר במדבר מתחיל בהכנות לכניסה לארץ – מפקד, הוראות נסיעה וחניה עפ"י ה', הכנת חצוצרות להודיע על תזוזה וסידור המחנה בסדר הנסיעה. אפשר לדמיין חטיבה המוכנה ליציאה לקרב.

פרק י"א בספר מהווה תפנית – התחילו לנסוע עם ארון ה' לפניהם בחגיגיות ופתאום – חטא המתאווים שמתחיל התדרדרות מהמקום הגבוה בו עם ישראל נמצאים. הפרשה שלנו מביאה את שיא ההתדרדרות בחטא המרגלים. החטא היחיד שהעונש עליו הוא לא לקיים את המצווה שהצטוו עליה בתחילה: רציתם לא להיכנס לארץ, העונש הוא מה שרציתם – לא להיכנס!

חוסר האמונה בחטא זה כה חמור שזהו עונשו!

נתייחס לאיבר המרכזי ששימש את המרגלים – העיניים. בנ"י מצטווים לתור את הארץ ולראות אותה (י"ג, י"ז-י"ח). כשהם חוזרים לדווח, מסופר כך "ויוציאו דבת הארץ אשר תרו אותה אל בנ"י לאמר: הארץ אשר עברנו בה לתור אותה ארץ אוכלת יושביה היא וכל העם אשר ראינו בתוכה אנשי מדות, ושם ראינו את הנפילים ונהי בעינינו כחגבים וכן היינו בעיניהם" (ל"ב-ל"ג).מודגש לנו שהראיה היא ראיה של עצמם ולא של האויבים אותם.

בסיום הפרשה שלנו, מובאת פרשיית ציצית כמאפשרת תיקון עם פעלים מאותו שורש "והיה לכם לציצית וראיתם אתו וזכרתם את כל מצות ה' ועשיתם אתם ולא תתורו אחרי לבבכם ואחרי עיניכם אשר אתם זנים אחריהם" (ט"ו,ל"ט). רש"י מחבר – "כמו מתור הארץ. הלב והעיניים הם מרגלים לגוף מסרסרים לו את העבירות העין רואה והלב חומד והגוף עושה את העבירות".

את היכולת לראות בצורה מסוימת ניתן ללמוד מההסבר של רש"י על "ארץ אוכלת יושביה" – אנשי הארץ היו עסוקים בקבורת מתיהם. הקב"ה עשה זאת לטובת המרגלים שלא ישימו לב אליהם והם ראו זאת כקושי של הארץ. כל השאלה היא על דרך ההסתכלות על המציאות, אם להסתכל בראיה אמונית או בראיה אנושית. המרגלים בחרו להסתכל בחוסר אמונה וסחפו את כל העם אחריהם ולא עזרו הסבריהם של יהושע וכלב "הארץ אשר עברנו בה לתור אותה טובה הארץ מאד מאד, אם חפץ בנו ה' והביא אותנו אל הארץ הזאת…" (י"ד, ז'-ח').

שנזכה לראות את המציאות שלנו כפרטים וכעם בעיניים אמוניות!

שבת שלום!

 

בעת נעילת שער - הולכים לים...

בעת נעילת שער – הולכים לים…

הירשמי עכשיו לניוזלטר שלנו, והישארי מעודכנת בכל מה שקורה בצהלי

האם את באמת מוכנה?
לפני צבא? לחצי כאן לשירות משמעותי
שו"ת
  • האם מותר לי לאכול ביום חול אוכל שנסע בשבת? מותר
  • האם המשפחה שלי מוציאה אותי בבדיקת חמץ? עלייך לבדוק חמץ בחדר שלך בצבא.
  • האם אפשר לצרף קראי למניין? הרב עובדיה פוסק שהם יהודים אז בגדול כן.
  • פספסתי מנחה, אפשר להתפלל תשלומין בערבית? תמיד אפשר תפילה נוספת כ"תפילת נדבה".
  • האם אפשר להשתתף בלו"ז הצבאי (שיעורי נשק) בט' באב? כן
  • בגלל אילוצי לו"ז לא נקבל ארוחה בשרית בפורים אפשר לקיים מצוות סעודת פורים גם בסעודה חלבית.
שלחי שאלה
סקר
פייסבוק
טוויטר
אינסטגרם
יוטיוב

צהלולם- שירת המונים לכבוד החיילות הדתיות, 'הדרך שלך'

לרגל 70 שנות עצמאותנו, התכנסנו לשיר יחד לכבודן של החיילות הדתיות להודות להן על הדרך שלהן והעשייה למען מדינת ישראל לברך אותן שיזכו לקדש שם שמים בכל מעשיהן. תודה לעידן עמדי , שנתן לנו באהבה את השיר 'בדרך שלך' תודה ל'אלומה - משרתות באמונה' על השותפות קרדטים ותודות - תופים- מיכל רהט גיטרה - לילי רוזנר קלידים- עדן ליברמן כינור- אריאלה צייטלין באס - הדס פרנקל מנצחות- מוריה מעטוף-שילה, מוריה מוזס הפקה - הדס פרנקל הגברה, תאורה, הקלטה - תמיר קול סאונד- סול סבג מוקסס באולפני גלים - הראל חדד ושרון רייז תודה מיוחדת לסתיו אליאב, ציפי ביבי, קרן גרין. צילום – יואב אליצור, דוד עצמי, יוסף שלסט הפקת ועריכת הקליפ: אליצור הפקות הפקת האירוע ויח"צ: ותקינ'ס בוטיק אחרונות חביבות חניכות וחיילות צהלי לדורותיהן בשבח והודאה לבורא עולם, צהלי, ה' באייר תשע"ח