הפרשה שלנו – שופטים

Bookmark and Share
19 אוגוסט, 2015 |

למה הרב אילעאי לא אוהב לשחק שחמט? הפרשה שלנו לשבת שופטיםלזכר

 

שלום לכולן,

 

בפתחו של חודש הרחמים והסליחות רובו של מחזור ט' כבר התגייס ופעמי מחזור י' בפתח.

 

ובפרשה, מסביר הרב אילעאי מה בין שחמט ולהיות תמים עם ה',

 

שבת שלום,

יפית

 

 

פרשת שופטים – איסור אוב וידעוני

אילעאי עופרן

 

אני לא אוהב לשחק שחמט. לא בגלל האיטיות, לא בגלל המורכבות. בגלל שבכדי לבצע מהלך מושכל במשחק זה, עליך לקחת בחשבון את כל המהלכים העתידיים שיריבך יכול לעשות. ההחלטה מה לעשות בהווה מושפעת מספקולציה לגבי מהלכיו של יריבך בעתיד.

 

בפרשת שופטים אוסרת התורה קוסם, אוב וידעוני ולמעשה את כל מיני מגידי העתידות.  הרמב"ם בפרק יא בהלכות ע"ז מסביר את האיסור בכך ש"דברים האלו כולן דברי שקר וכזב הן… ואין ראוי לישראל שהם חכמים מחוכמים להמשך בהבלים אלו". אך קשה על הסברו של הרמב"ם משום שנראה שהמקרא עצמו אינו רואה בכך שקר גמור, שהרי למשל – שאול פונה לבעלת האוב והיא מעלה לו את שמואל מן האוב.

 

אדם הפונה למגידי עתידות מבקש שיאמרו לו מה צפוי לקרות מחר, כדי שידע כיצד לנהוג היום. אדם קורא בהורסקופ ש"יום ג' מתאים לרומנטיקה" ומחליט לקנות פרחים לאישתו. אך הדבר הזה מנוגד לשורש האמונה היהודית. התורה מכוונת אותנו בדיוק בכיוון ההפוך – בחר כיצד לנהוג כיום, ובכך תוכל לקבוע כיצד ייראה המחר. אדם קונה לאישתו פרחים ובכך הופך את יום ג' ליום רומנטי.

 

היפוך סדר הדברים, זוהי טעותם של המכשפים והמנחשים. התורה מחנכת אותנו ליושר ותמימות – אל לנו לעצב את ההווה ע"פ העתיד. עלינו לעצב את העתיד ע"פ ההווה.

 

עלינו להימנע ככל האפשר מן השחמט הרוחני – תמים תהיה עם ה' אלוקיך.

 

 

647px-ChessSet

הירשמי עכשיו לניוזלטר שלנו, והישארי מעודכנת בכל מה שקורה בצהלי

האם את באמת מוכנה?
לפני צבא? לחצי כאן לשירות משמעותי
שו"ת
  • האם מותר לי לאכול ביום חול אוכל שנסע בשבת? מותר
  • האם המשפחה שלי מוציאה אותי בבדיקת חמץ? עלייך לבדוק חמץ בחדר שלך בצבא.
  • האם אפשר לצרף קראי למניין? הרב עובדיה פוסק שהם יהודים אז בגדול כן.
  • פספסתי מנחה, אפשר להתפלל תשלומין בערבית? תמיד אפשר תפילה נוספת כ"תפילת נדבה".
  • האם אפשר להשתתף בלו"ז הצבאי (שיעורי נשק) בט' באב? כן
  • בגלל אילוצי לו"ז לא נקבל ארוחה בשרית בפורים אפשר לקיים מצוות סעודת פורים גם בסעודה חלבית.
שלחי שאלה
סקר
פייסבוק
טוויטר
אינסטגרם
יוטיוב

צהלולם- שירת המונים לכבוד החיילות הדתיות, 'הדרך שלך'

לרגל 70 שנות עצמאותנו, התכנסנו לשיר יחד לכבודן של החיילות הדתיות להודות להן על הדרך שלהן והעשייה למען מדינת ישראל לברך אותן שיזכו לקדש שם שמים בכל מעשיהן. תודה לעידן עמדי , שנתן לנו באהבה את השיר 'בדרך שלך' תודה ל'אלומה - משרתות באמונה' על השותפות קרדטים ותודות - תופים- מיכל רהט גיטרה - לילי רוזנר קלידים- עדן ליברמן כינור- אריאלה צייטלין באס - הדס פרנקל מנצחות- מוריה מעטוף-שילה, מוריה מוזס הפקה - הדס פרנקל הגברה, תאורה, הקלטה - תמיר קול סאונד- סול סבג מוקסס באולפני גלים - הראל חדד ושרון רייז תודה מיוחדת לסתיו אליאב, ציפי ביבי, קרן גרין. צילום – יואב אליצור, דוד עצמי, יוסף שלסט הפקת ועריכת הקליפ: אליצור הפקות הפקת האירוע ויח"צ: ותקינ'ס בוטיק אחרונות חביבות חניכות וחיילות צהלי לדורותיהן בשבח והודאה לבורא עולם, צהלי, ה' באייר תשע"ח