הפרשה שלנו – פינחס

Bookmark and Share
09 יולי, 2015 |

טיול לילי, שיפוצים וברכות. הפרשה שלנו לשבת פינחסלזכר

 

בנות יקרות,

אתמול בהתרגשות רבה יצא מחזור י' המורחב לטיול לילי (זוכרות…?)

ובינתיים איל שלנו עורך שיפוצים בשלוחת משואות ו"מתיחת פנים" לישיבה בעין צורים.

הזדרזו להירשם לתכנית אלול!

מזל טוב לנילי גרמן (מחזור ד') לרגל אירוסיה!

 

ובפרשה, על היכולת להפוך קללה לברכה,

שבת שלום,

להתראות בשמחות, יפית

 

 

 

פרשת פינחס

יפית קליימר

פינחס שעל שמו קרויה הפרשה מופיע אך ורק בפסוקים ספורים בתחילת הפרשה. ועוד, תחילת סיפורו היא בסוף פרשת בלק, מה ראו חכמים לפצל את הסיפור לשתי פרשיות? במילים אחרות – מה לפינחס אצל בלק? ולבלעם בפרשת פינחס?

 

תחילתה של התשובה היא דווקא בפרשה אחרת בהמשך החומש – פרשת מטות המחברת בין פינחס ובלעם. במטות מסופר על פינחס העומד בראש צבא ישראל הנלחם במדיינים והורג את בלעם בן בעור. במדרש ילקוט שמעוני מופיע שפינחס תפסו לבלעם והביאו לפני משה ודנוהו בסנהדרין והרגוהו. חז"ל רואים במאבק בבלעם מאבק רוחני שבו פינחס הוא נציגה של התורה…

 

פינחס לא נותן לכוחות העל של בלעם לבלבל אותו, הוא נעמד מול הרע לא כנביא מול נביא, אפילו לא ככהן מול כהן אלא כאדם מול אדם. ובמאבק הזה, אומרת לנו התורה, הטוב מנצח. חז"ל בראייתם המופלאה מציגים בפנינו לקח ומוסר לדורות וכך במסכת סנהדרין קו ע"ב (בתרגום חופשי):

מין שואל לר' חנינא האם ידוע לו בן כמה היה בלעם (כשנהרג)? וזה עונה שלא כתוב, אבל כן כתוב שאנשים רעים לא יוציאו מחצית חייהם ולכן מניח שמת בן 33 או 34. המין מאשר שאכן ראה שכתוב שבן 33 היה בלעם החיגר כשהרגו פינחס השודד".

 

בעולם בו חז"ל עומדים בפרץ אל מול המינים הנוצרים, ר' חנינא בחכמתו מבין לאן חותר הנוצרי – להראות שיש נביאים נוספים בעולם ושאפילו מתו באותו הגיל (דהיינו, ישו) ובריונים דוגמת פינחס (ששמו מזכיר את שמו של פונטיוס פילאטוס הרומאי) הורגים אותם ולכן, הקדים ר' חנינא והגדירו כרשע.

מטרת המדרש ברורה, המאבק הרוחני של עם ישראל לא הסתיים עם בלעם ופינחס, שניהם אב טיפוס לשני צידי המתרס הרוחני אך לא רק של הנצרות אלא גם של המאבק הפנימי שכל אחת מאיתנו חווה בעבודת ה' שלה: האם אפול לשכנוע עצמי בעקבות מילים גבוהות המסתירות ריק קיומי או אבחר במילים קטנות מדודות ובמעשים גדולים המוכיחים את מהותי הפנימית. אכן שלובות הן הפרשות ואין להבין את האחת ללא השנייה. ליבת הדברים היא הקללה והברכה. כשהאחר הוא לא יותר מאמצעי להגיע למעלה אין מניעה מלהפוך ברכה לקללה. פינחס הוא אבטיפוס ליכולת המופלאה להפוך קללה לברכה, לראות בכל מצב בו פוגעים בנו גם רוחנית וגם פיזית את האפשרות לתיקון וצמיחה. קללתו בפוטנציאל של בלעם הפכה לאחת הברכות היפות על עם ישראל כולל תיאור מדויק ביותר של כוחותיו הגשמיים והרוחניים של העם.

 

פינחס שזור בסיפור בלעם קשר בל ינותק והוא ההוכחה שלא חכמתך ויכולותיך העל אנושיים הם שיעמדו לך בזמן אמת אלא נכונותך לעמוד על ערכיך ואמונותיך מתוך ענוה היודעת מי למעלה ממך.

 

 

שלט

הירשמי עכשיו לניוזלטר שלנו, והישארי מעודכנת בכל מה שקורה בצהלי

האם את באמת מוכנה?
לפני צבא? לחצי כאן לשירות משמעותי
שו"ת
  • האם מותר לי לאכול ביום חול אוכל שנסע בשבת? מותר
  • האם המשפחה שלי מוציאה אותי בבדיקת חמץ? עלייך לבדוק חמץ בחדר שלך בצבא.
  • האם אפשר לצרף קראי למניין? הרב עובדיה פוסק שהם יהודים אז בגדול כן.
  • פספסתי מנחה, אפשר להתפלל תשלומין בערבית? תמיד אפשר תפילה נוספת כ"תפילת נדבה".
  • האם אפשר להשתתף בלו"ז הצבאי (שיעורי נשק) בט' באב? כן
  • בגלל אילוצי לו"ז לא נקבל ארוחה בשרית בפורים אפשר לקיים מצוות סעודת פורים גם בסעודה חלבית.
שלחי שאלה
סקר
פייסבוק
טוויטר
אינסטגרם
יוטיוב

צהלולם- שירת המונים לכבוד החיילות הדתיות, 'הדרך שלך'

לרגל 70 שנות עצמאותנו, התכנסנו לשיר יחד לכבודן של החיילות הדתיות להודות להן על הדרך שלהן והעשייה למען מדינת ישראל לברך אותן שיזכו לקדש שם שמים בכל מעשיהן. תודה לעידן עמדי , שנתן לנו באהבה את השיר 'בדרך שלך' תודה ל'אלומה - משרתות באמונה' על השותפות קרדטים ותודות - תופים- מיכל רהט גיטרה - לילי רוזנר קלידים- עדן ליברמן כינור- אריאלה צייטלין באס - הדס פרנקל מנצחות- מוריה מעטוף-שילה, מוריה מוזס הפקה - הדס פרנקל הגברה, תאורה, הקלטה - תמיר קול סאונד- סול סבג מוקסס באולפני גלים - הראל חדד ושרון רייז תודה מיוחדת לסתיו אליאב, ציפי ביבי, קרן גרין. צילום – יואב אליצור, דוד עצמי, יוסף שלסט הפקת ועריכת הקליפ: אליצור הפקות הפקת האירוע ויח"צ: ותקינ'ס בוטיק אחרונות חביבות חניכות וחיילות צהלי לדורותיהן בשבח והודאה לבורא עולם, צהלי, ה' באייר תשע"ח