הפרשה שלנו – עקב

Bookmark and Share
05 אוגוסט, 2015 |

חם. ייסורים ואירוסים. הפרשה שלנו לשבת עקבלזכר

 

בנות יקרות שלום,

חם. חם מאד וכבר לא ברור אם זה מזג האוויר או מזג האדם. וכמה אני בטוחה ויודעת שבכל מקום בו אתן נמצאות אתן מוסיפות אהבה ושלום.

 

מזל טוב להודיה זילבר (מחזור ז') לאירוסיה.

 

ובפרשה, ד"ר גילי זיוון על שתי שפות בחיינו ועל נתינת פשר לייסורינו,

 

שבת שלום, אהבה רבה,

יפית

 

 

מה מקומו של התנאי בקיום מצוות – עיון לפרשת "עקב"  / גילי זיוון

פרשנים והוגים רבים עסקו בשאלות האם התנהגותנו היא האחראית על כל מה שמתרחש בעולם? האם הסיבה לקיום המצוות היא רק על מנת שיהיה לקבל שכר? האם לא  "שכר מצווה – מצווה"? אני מבקשת להציע עוד פרשנות מעניינת של פרופ' אליעזר גולדמן ז"ל שהיה חבר קיבוץ שדה אליהו, והוגה דעות חשוב.

גולדמן, היה מוטרד מהפער בין התודעה המדעית-חילונית שלנו ("עולם כמנהגו נוהג") לבין צווי התורה, התולים את אסון הטבע (בצורת, שיטפון וכיו"ב) בחטא האדם, ומציע בעקבות הרמב"ם את ההבנה הבאה:

 

"מצוות עשה מן התורה לזעוק ולהריע בחצוצרות על צרה שתבוא […] ודבר זה מדרכי התשובה הוא […] אבל אם לא יזעקו ולא יריעו אלא יאמרו דבר זה ממנהג עולם אירע לנו […] הרי זו דרך אכזרית וגורמת להם להידבק במעשיהם הרעים". [עד כאן ציטוט מהרמב"ם, בהלכות תענית] לפי דרכו של הרמב"ם בפירוש מושג ההשגחה כוונתו, שאנו מצווים לראות את הצרה כעילה לתשובה. הצרה צריכה להיות לנו תמרור המציין את הצורך לפשפש במעשינו, לחזור בתשובה (גולדמן, עיונים ומחקרים, עמ' 357-356).

 

על פי גולדמן, אם כן, הגשם שלא יורד בעתו, או אסון אחר הבא על האדם, הם תוצאת חוקי הטבע הפועלים מכוחם הם, אלא שהמסורת היהודית הדתית בחרה שלא להניח לאירועים טרגיים אלו להישאר ללא משמעות ערכית, והיא הפכה אותם לזָרזים בהתפתחותם הדתית והמוסרית של היחיד ו/או הקהילה.

 

גולדמן היה מוטרד מאד מהשניות של חיינו הדתיים-חילוניים, בהם אנו מדברים בשפה סיבתית בשדה, בבית חולים או בכביש, ובשפה הדתית בקוראנו בפרשת השבוע או בלימודנו הלכות תענית על בצורת. כאשר מזיק פוקד את שדותינו, טען גולדמן שהיה גם בעברו מרכז משק בקיבוץ שדה אליהו שבעמק בית-שאן, אנו אצים רצים לחפש חומרי הדברה, כשחס וחלילה מחלה קשה פוגעת ביקירינו, הרי אנו הולכים לרופא ומחפשים תרופה שתוכל למחלה, וכשחס וחלילה משאית מתדרדרת בכביש וגורמת לתאונת דרכים קשה, אנו בודקים את מצב הבלמים, את מהירות הנסיעה ואת מעקה הביטחון. לעומת זאת כאשר מאחר הגשם לבוא, אנו מוסיפים תפילה, קוראים לתענית ציבור ושואלים במה חטאנו.

 

כדי להתמודד עם שניות זו, מציע גולדמן קריאה חדשה של הציוויים הדתיים. הוא מבקש לשמר את שתי השפות הדתית והסיבתית-מדעית – כשתי שפות המתייחסות לאותו אירוע אך מעניקות לו שני סוגים של תגובה. שפה אחת פרגמאטית והשנייה – חינוכית. שפה אחת מתקיימת בעולם הסיבתיות, והשנייה בעולם הפנימי והמוסרי שלנו. השפה "החילונית" תרה אחרי הגורם לאסון, השפה הדתית מנגד לא מחפשת את הגורם לאסון, אלא היא באה להגיד לנו שאם נפל עלינו אסון (כמו בצורת) עלינו לראות בו הזדמנות לתיקון חברתי.

 

דברי המשנה "מי שבאים עליו ייסורים יפשפש במעשיו" (ברכות, ה) – אינם באים לשיטתו  להעניק הסבר לסבל, אלא תפקידם להנחות את האדם כיצד להגיב ולהתמודד עם סבלו. כך עצירת השמים ואדמה שאיננה נותנת יבולה – הינם על פי קריאה זו, הזדמנות לבחון את חיינו ולבדוק האם לא הרחקנו יותר מידיי …

 

שמש

הירשמי עכשיו לניוזלטר שלנו, והישארי מעודכנת בכל מה שקורה בצהלי

האם את באמת מוכנה?
לפני צבא? לחצי כאן לשירות משמעותי
שו"ת
  • האם מותר לי לאכול ביום חול אוכל שנסע בשבת? מותר
  • האם המשפחה שלי מוציאה אותי בבדיקת חמץ? עלייך לבדוק חמץ בחדר שלך בצבא.
  • האם אפשר לצרף קראי למניין? הרב עובדיה פוסק שהם יהודים אז בגדול כן.
  • פספסתי מנחה, אפשר להתפלל תשלומין בערבית? תמיד אפשר תפילה נוספת כ"תפילת נדבה".
  • האם אפשר להשתתף בלו"ז הצבאי (שיעורי נשק) בט' באב? כן
  • בגלל אילוצי לו"ז לא נקבל ארוחה בשרית בפורים אפשר לקיים מצוות סעודת פורים גם בסעודה חלבית.
שלחי שאלה
סקר
פייסבוק
טוויטר
אינסטגרם
יוטיוב

צהלולם- שירת המונים לכבוד החיילות הדתיות, 'הדרך שלך'

לרגל 70 שנות עצמאותנו, התכנסנו לשיר יחד לכבודן של החיילות הדתיות להודות להן על הדרך שלהן והעשייה למען מדינת ישראל לברך אותן שיזכו לקדש שם שמים בכל מעשיהן. תודה לעידן עמדי , שנתן לנו באהבה את השיר 'בדרך שלך' תודה ל'אלומה - משרתות באמונה' על השותפות קרדטים ותודות - תופים- מיכל רהט גיטרה - לילי רוזנר קלידים- עדן ליברמן כינור- אריאלה צייטלין באס - הדס פרנקל מנצחות- מוריה מעטוף-שילה, מוריה מוזס הפקה - הדס פרנקל הגברה, תאורה, הקלטה - תמיר קול סאונד- סול סבג מוקסס באולפני גלים - הראל חדד ושרון רייז תודה מיוחדת לסתיו אליאב, ציפי ביבי, קרן גרין. צילום – יואב אליצור, דוד עצמי, יוסף שלסט הפקת ועריכת הקליפ: אליצור הפקות הפקת האירוע ויח"צ: ותקינ'ס בוטיק אחרונות חביבות חניכות וחיילות צהלי לדורותיהן בשבח והודאה לבורא עולם, צהלי, ה' באייר תשע"ח