הפרשה שלנו – נשא

Bookmark and Share
28 מאי, 2015 |

נזיר – זה טוב או רע? הפרשה שלנו לשבת נשאלזכר

 

שלום לכולן,

 

עברנו סופ"ש וחג מלאים בנתינה ובתודה, אנשי ימין אורד צוות ונוער לא הפסיקו להודות לנו, היה חג נפלא ובנות צהלי היו במיטבן!

 

בפרשה, הרב עמית קולא משתף אותנו בתובנותיו.

 

שבת שלום,

יפית

 

הנזיר – בין חטא לקדושה

הרב עמית קולא

 

אנו יודעים כי מסורת ישראל לא רואה בעין יפה את הנודר נדר ומזיר עצמו מחיי העולם הזה. הלא כך מציע התלמוד: היושב בתענית נקרא חוטא קל וחומר מנזיר, ומה זה שלא ציער עצמו אל אמן היין נקרא חוטא המצער עצמו מכל דבר ודבר על אחת כמה וכמה.

ועם זאת הקריאה בפרשה מגלה כי הנזיר קדוש. הנזיר מדומה לכהן גדול וגידול השיער לעטרת של קדושה. מה פשר כפילות זו?

 

מחד גיסא: הנזיר כשל כפול יש בו. הוא זונח את צרכי הגוף, את שמחת החיים, ואת סדרם (יין וגידול שיער פרוע) והוא מבדל עצמו מכלל ישראל –'בונה במה לעצמו'.

 

מאידך גיסא: התורה יודעת שאי אפשר לכלוא את הרוח. יש אנשים ויש זמנים שדורשים התעלות. יש אירועים המציבים בפני האדם את האתגר הרוחני הקדושתי במלוא עוצמתו עד שהעולם של החול והגשם נמאס בעיניו והוא אינו יכול להכיל עוד את ציפיית הדבקות.

 

התורה אינה נלחמת בנטייה זו באופן חזיתי. היא מבקשת לנתב את הנהייה לחיי רוח חריפים למקום בו הנזק יהיה מזערי. 'סתם נזירות שלושים יום' – יש גבול לטיול בחיי הפרישות. היא מנווטת ושולטת על הלכותיו של הנזיר לבל יתפרע יותר מידי. היא קובעת את סיום הנזירות בקדש – במרכז הרוח של חיי האומה.

 

נזיר שאינו מואס בחיי העולם הזה אלא מבקש נתיב לחיי הרוח; נזיר שאינו מבקש להתייהר על אחיו בני ישראל ולהבדל מהם, אך לא יכול לוותר על דרישותיו הייחודיות לקדושה; נזיר כזה יוכל לראות עצמו כשליח ציבור, כתייר בפסגות חיי הרוח שישוב אל הקרקע, חיי החולין והחברה טהור יותר, כשיוכל לתאר באוזני חבריו, אחיו בני ישראל, את מראות הנוף של אותן פסגות.

נזיר כזה – קדוש יקרא לו.

 

 

about_inner_img

הירשמי עכשיו לניוזלטר שלנו, והישארי מעודכנת בכל מה שקורה בצהלי

האם את באמת מוכנה?
לפני צבא? לחצי כאן לשירות משמעותי
שו"ת
  • האם מותר לי לאכול ביום חול אוכל שנסע בשבת? מותר
  • האם המשפחה שלי מוציאה אותי בבדיקת חמץ? עלייך לבדוק חמץ בחדר שלך בצבא.
  • האם אפשר לצרף קראי למניין? הרב עובדיה פוסק שהם יהודים אז בגדול כן.
  • פספסתי מנחה, אפשר להתפלל תשלומין בערבית? תמיד אפשר תפילה נוספת כ"תפילת נדבה".
  • האם אפשר להשתתף בלו"ז הצבאי (שיעורי נשק) בט' באב? כן
  • בגלל אילוצי לו"ז לא נקבל ארוחה בשרית בפורים אפשר לקיים מצוות סעודת פורים גם בסעודה חלבית.
שלחי שאלה
סקר
פייסבוק
טוויטר
אינסטגרם
יוטיוב

צהלולם- שירת המונים לכבוד החיילות הדתיות, 'הדרך שלך'

לרגל 70 שנות עצמאותנו, התכנסנו לשיר יחד לכבודן של החיילות הדתיות להודות להן על הדרך שלהן והעשייה למען מדינת ישראל לברך אותן שיזכו לקדש שם שמים בכל מעשיהן. תודה לעידן עמדי , שנתן לנו באהבה את השיר 'בדרך שלך' תודה ל'אלומה - משרתות באמונה' על השותפות קרדטים ותודות - תופים- מיכל רהט גיטרה - לילי רוזנר קלידים- עדן ליברמן כינור- אריאלה צייטלין באס - הדס פרנקל מנצחות- מוריה מעטוף-שילה, מוריה מוזס הפקה - הדס פרנקל הגברה, תאורה, הקלטה - תמיר קול סאונד- סול סבג מוקסס באולפני גלים - הראל חדד ושרון רייז תודה מיוחדת לסתיו אליאב, ציפי ביבי, קרן גרין. צילום – יואב אליצור, דוד עצמי, יוסף שלסט הפקת ועריכת הקליפ: אליצור הפקות הפקת האירוע ויח"צ: ותקינ'ס בוטיק אחרונות חביבות חניכות וחיילות צהלי לדורותיהן בשבח והודאה לבורא עולם, צהלי, ה' באייר תשע"ח