הפרשה שלנו – נצבים/ראש השנה

Bookmark and Share
09 ספטמבר, 2015 |

דנה התחתנה ואיחולי שנה טובה לראש השנה. הפרשה שלנו לשבת נצביםלזכר

 

בנות יקרות,

 

 

כמה שמחה הייתה לנו לפגוש אתכן בחתונה של דנה היקרה שלנו, הלב התרחב מנחת למראה האהבה והשמחה!

 

השבוע התקיימה במכינה שיחתו המרתקת של יוס אלדר מיודענו ואנו סוגרות שבוע שני.

מחכות בהתרגשות לשבת אחיות.

 

ובפרשה, הרב אלי מסביר למה ראש השנה הוא חג אופטימי…

 

מאחלת לכולכן מכל הלב שנה טובה, בריאה, ורצופה באהבה,

 

נשיקות,

יפית

 

 

 

שובה אלי ואשובה אליכם

הרב אלי רייף

 

מצוה אחת היא שעליה נאמר 'לא נפלאת היא ממך ולא רחוקה היא', ופירש הרמב"ן שעל מצות התשובה הדבר נאמר. וכך הבטחנו 'ושבת עד ה' אלוקיך…ושב ה' אלוקיך את שבותך' (דברים ל,ב-ג). למדו רבותינו שהשכינה כביכול שרויה עם ישראל בצרת גלותם וכשנגאלים ישוב עמהם.

 

גלות אינה רק גיאוגרפית. גלות משמעה להיות בלא מקום או להיות במקום שאינו המקום המתאים והראוי לך. יש לך אדם עובד ועסוק, יש לו פרנסה טובה ואע"פ כן יש שהוא נמצא במקום ואין לו מנוחה ושלוות הנפש. הוא טרוד נע ונד ומחפש, אף זו גלות. עתים ועולמנו מתעתע ואנו נשענים על מרוץ חיינו הגשמיים כדי להסיח דעתנו מהרגשותינו, שאיפותינו שלוותינו. לא עסוקים אלא טרודים, לא נעים לקראת אלא בורחים.

 

יש שעות שמבקשות מהאדם לעמוד ולהתבונן. לשבת עם עצמו בכנות, ולשאול את השאלות הפשוטות, הישירות והעמוקות – מה אני רוצה מעצמי, ולהיכן אנו רוצים להוביל את משפחתי. מה אנו מוכנים לעשות ועל מה אולי לוותר כדי לקדם את חיינו. אמנם נדרש מאיתנו הצעד הראשון, הנכונות להתחדש, ובשעה שאדם שב למקומו שב ומאמין בעצמו, אף הקב"ה שב עימו ומשיבו, וכך מבטיחו 'שובו אלי ואשובה אליכם'.

 

אחד הסודות של העם היהודי הוא האמונה האופטימית. היהודי מאמין ומייחל לגאולה "ואע"פ שיתמהמה עם כל זה אחכה לו בכל יום שיבוא", ואומר בכל יום בתפילה "ביום ההוא יהיה השם ה' ושמו אחד". אנו מאמינים כי האדם יכול לתקן את עצמו וניתן לתקן את העולם ומתוך כך פועלים לכך.

 

כתב הרמב"ם: "ראש השנה ויום הכפורים אין בהן הלל לפי שהן ימי תשובה ויראה ופחד לא ימי שמחה יתירה" (הלכות מגילה וחנוכה ג,ו). ראש השנה הוא זמן שבו נדרש האדם לאחוז בתודעה כפולה. מחד, כובד ראש ויראה, והרי מלך יושב בדין וספרי חיים וספרי מתים פתוחים לפניו. זו המעטפת; ומאידך, ביטחון ושמחה. ביטחון באפשרות להיות בעל תשובה, שמחה ביכולת ובאפשרות להתחדש, ובזכות הנתונה לעמוד לפני ה'.

 

ראש השנה הוא היום האופטימי בשנה. הוא היום בו מתחילים מחדש, ומכריעים אודות השינוי. לא שמחה יתרה כי יראה משולבת בו, אולם בהחלט יש גם שמחה. ראש השנה הוא גם חג-יום טוב, כך כתב המשנה ברורה: "אוכלים ושותים ושמחים שאינם יראים מאימת הדין" (תקצו,א). ועוד כתב: "אף שהוא יום הדין, מכל מקום מצווה של 'ושמחת בחגך' שייך גם בו" (תקצז,א).

 

מדוע? כי אנו בטוחים בכנות הכרעותינו ברצוננו להתחדש. לא נאיביות ולא ח"ו העמדת פנים, אלא אופטימיות ואמונה עמוקה ביכולת שלנו כבני אדם כפרטים, כציבור וכעם להשתנות ולצמוח למקום טוב יותר.

בראש השנה אנו עומדים בתפילה בכובד ראש, ואוכלים ושותים בשמחה. כך נאמר בספר נחמיה לעם ישראל ביום ראש השנה: "אכלו משמנים ושתו ממתקים כי קדוש היום לאדוננו ואל תעצבו כי חדות ה' היא מעזכם".

 

יהי רצון שנזכה לשנה חדשה טובה ומתוקה בתוך כל בית ישראל, ונכתב בספרן של צדיקים לחיים טובים.

 

סגן אלוף יוס אלדר‎ בבית המדרש המשותף

סגן אלוף יוסף אלדר תת אלוף במילואים, קצין חינוך ראשי לשעבר, בעל עיטור המופת מיוה"כ,‎ בבית המדרש המשותף

 

 

 

הירשמי עכשיו לניוזלטר שלנו, והישארי מעודכנת בכל מה שקורה בצהלי

האם את באמת מוכנה?
לפני צבא? לחצי כאן לשירות משמעותי
שו"ת
  • האם מותר לי לאכול ביום חול אוכל שנסע בשבת? מותר
  • האם המשפחה שלי מוציאה אותי בבדיקת חמץ? עלייך לבדוק חמץ בחדר שלך בצבא.
  • האם אפשר לצרף קראי למניין? הרב עובדיה פוסק שהם יהודים אז בגדול כן.
  • פספסתי מנחה, אפשר להתפלל תשלומין בערבית? תמיד אפשר תפילה נוספת כ"תפילת נדבה".
  • האם אפשר להשתתף בלו"ז הצבאי (שיעורי נשק) בט' באב? כן
  • בגלל אילוצי לו"ז לא נקבל ארוחה בשרית בפורים אפשר לקיים מצוות סעודת פורים גם בסעודה חלבית.
שלחי שאלה
סקר
פייסבוק
טוויטר
אינסטגרם
יוטיוב

צהלולם- שירת המונים לכבוד החיילות הדתיות, 'הדרך שלך'

לרגל 70 שנות עצמאותנו, התכנסנו לשיר יחד לכבודן של החיילות הדתיות להודות להן על הדרך שלהן והעשייה למען מדינת ישראל לברך אותן שיזכו לקדש שם שמים בכל מעשיהן. תודה לעידן עמדי , שנתן לנו באהבה את השיר 'בדרך שלך' תודה ל'אלומה - משרתות באמונה' על השותפות קרדטים ותודות - תופים- מיכל רהט גיטרה - לילי רוזנר קלידים- עדן ליברמן כינור- אריאלה צייטלין באס - הדס פרנקל מנצחות- מוריה מעטוף-שילה, מוריה מוזס הפקה - הדס פרנקל הגברה, תאורה, הקלטה - תמיר קול סאונד- סול סבג מוקסס באולפני גלים - הראל חדד ושרון רייז תודה מיוחדת לסתיו אליאב, ציפי ביבי, קרן גרין. צילום – יואב אליצור, דוד עצמי, יוסף שלסט הפקת ועריכת הקליפ: אליצור הפקות הפקת האירוע ויח"צ: ותקינ'ס בוטיק אחרונות חביבות חניכות וחיילות צהלי לדורותיהן בשבח והודאה לבורא עולם, צהלי, ה' באייר תשע"ח