הפרשה שלנו – נח

Bookmark and Share
23 אוקטובר, 2014 |

ממשיכות עם פרויקט "הפרשה שלנו" – עדכון קצר ודבר תורה לפרשת נח 

לזכר

בנות אהובות,

בשבוע שבו אנו עוד חשות היטב את כאב הפרידה מתמר ומחבקות את משפחת אריאל, עוצמת ה"ביחד" של המכינה על דורותיה הורגשה היטב.

 

אנא שימו לב לרישום ללימוד משניות לזכרה של תמר המופיע בטבלה זו.

ולפרטים בפייסבוק שלנו על בית המדרש לבוגרות שיתחיל בשבוע הבא!

 

חורף מלא בריאות, תורה וחסד.

יפית

 

הנה מילותיו מלאות התקווה של ר' אלי לפרשת נח שאקטואליות לנו יותר מתמיד:

 

 

המבול ואנחנו

הרב אלי רייף

 

המבול הוא סיפור הקטסטרופה העולמית הראשונה. ורבות השאלות במישור הריאלי – כיצד נכנסו כל החיות מכל העולם לתיבה אחת, כולל המזון ומקום לפינוי הזבל? כיצד יתכן שלאחר הקטסטרופה המינים והצומח השתקמו בצורה כה קצרה?

 

לדעת הרמב"ן (ו,יט) מעשה התיבה היה ניסי! לפי דרכו כל ההתפתחות הזואולוגית והבוטנית שלאחר המבול היתה נס מתמשך. ברם, הקושי בפירוש זה הוא שלא מצאנו במקרא נסים כאלו. נסים במקרא ממוקדים למען מישהו – יחיד או ציבור.

 

פירוש אחר הוצע ע"י הרב גדליה נדל, תלמיד "החזון איש". המבול לא אירע בכל העולם אלא היה באזור גיאוגרפי מסוים. בשביל בני האדם שחיו במקום, הדבר שקול לחורבן כלל עולמי, כל יישובם חרב עליהם. והחיות של אותו איזור נחשבים "מכל החי מכל בשר". חורבן גדול ע"י שיטפונות לאורך זמן של אזור גיאוגרפי שלם מכונה בתורה מבול.

 

חוקרי המקרא עמדו על כך שבמיתוסים של עמים רבים יש ייצוג לרעיון המבול וייתכן שיש לקרוא את סיפור המבול כסיפור היוצא כנגד מיתוסים קדומים של "יום הדין". אולם, התורה אינה עוסקת בתיאור היסטורי, מגמתה תיאור המשמעות המוסרית והדתית של אירועים. בסיפור המבול התורה מבקשת לספר את סיפורה של ההתמודדות האנושית המוסרית והדתית עם מה שנתפש אצל האדם כקטסטרופה עולמית שאיננה תלויה בו.

 

היום שאחרי

באשר לחטא שגרם למבול סותמת התורה ומסכמת "כי השחית כל בשר" – כלומר, הדגש  אינו על החטא, אלא שהקטסטרופה אינה אקראית, וניתן לתת לה פשר דתי.

פירוט רב יש ביחס לתיבה! והרחבה בתיאור החיים "שאחרי". מכאן שעיקר הסיפור הוא במה שקורה בתום המבול, על דרך ההתמודדות האנושית הראויה עם מציאת משמעות  לחיים לאחר המבול!

 

החורבן הגדול עלול לגרום לייאוש חברתי, למעשי השחתה, למשברים חברתיים ולפירוק משפחות. סיפור המבול מלמד את האדם שאסור להתייאש מבנין החברה האנושית. גם כשנדמה שכלו כל הקיצין יש לזכור את הברית עם הבורא שהעולם לא יושחת. גם כשהמציאות נדמית כמבול שוטף עלינו לזכור ולהאמין שמבעד לשמש תופיעה הקשת בענן.  ואנו מצווים לבנות עולם ולשקם את החברה האנושית.

 

 

שבת שלום!

 

 

בשעה טובה בית המדרש לבוגרות פותח שעריו! ניפגש בעז"ה פעמיים בחודש בימי חמישי בערב לשיעור על פרשת השבוע ולשיחה על החיים.
ממש מבקשת שתאשרו השתתפות! יפית – 0545982013

 

הירשמי עכשיו לניוזלטר שלנו, והישארי מעודכנת בכל מה שקורה בצהלי

האם את באמת מוכנה?
לפני צבא? לחצי כאן לשירות משמעותי
שו"ת
  • האם מותר לי לאכול ביום חול אוכל שנסע בשבת? מותר
  • האם המשפחה שלי מוציאה אותי בבדיקת חמץ? עלייך לבדוק חמץ בחדר שלך בצבא.
  • האם אפשר לצרף קראי למניין? הרב עובדיה פוסק שהם יהודים אז בגדול כן.
  • פספסתי מנחה, אפשר להתפלל תשלומין בערבית? תמיד אפשר תפילה נוספת כ"תפילת נדבה".
  • האם אפשר להשתתף בלו"ז הצבאי (שיעורי נשק) בט' באב? כן
  • בגלל אילוצי לו"ז לא נקבל ארוחה בשרית בפורים אפשר לקיים מצוות סעודת פורים גם בסעודה חלבית.
שלחי שאלה
סקר
פייסבוק
טוויטר
אינסטגרם
יוטיוב

צהלולם- שירת המונים לכבוד החיילות הדתיות, 'הדרך שלך'

לרגל 70 שנות עצמאותנו, התכנסנו לשיר יחד לכבודן של החיילות הדתיות להודות להן על הדרך שלהן והעשייה למען מדינת ישראל לברך אותן שיזכו לקדש שם שמים בכל מעשיהן. תודה לעידן עמדי , שנתן לנו באהבה את השיר 'בדרך שלך' תודה ל'אלומה - משרתות באמונה' על השותפות קרדטים ותודות - תופים- מיכל רהט גיטרה - לילי רוזנר קלידים- עדן ליברמן כינור- אריאלה צייטלין באס - הדס פרנקל מנצחות- מוריה מעטוף-שילה, מוריה מוזס הפקה - הדס פרנקל הגברה, תאורה, הקלטה - תמיר קול סאונד- סול סבג מוקסס באולפני גלים - הראל חדד ושרון רייז תודה מיוחדת לסתיו אליאב, ציפי ביבי, קרן גרין. צילום – יואב אליצור, דוד עצמי, יוסף שלסט הפקת ועריכת הקליפ: אליצור הפקות הפקת האירוע ויח"צ: ותקינ'ס בוטיק אחרונות חביבות חניכות וחיילות צהלי לדורותיהן בשבח והודאה לבורא עולם, צהלי, ה' באייר תשע"ח