הפרשה שלנו – משפטים

Bookmark and Share
04 פברואר, 2016 |

מפגשים, מחשבות ובירור זהות. הפרשה שלנו לשבת משפטיםלזכר

 

בנות יקרות,

 

שלושה ימים עמוסים במפגשים, מחשבות ובירור זהות עברו עלינו בסדרת מרכז שהייתה מעולה! מציעה לכל אחת להיזכר בסדרה במחזור שלה ולבדוק האם מאז חשבה על הסוגיות הללו…

 

ובפרשה – עתירת על מצוות שבין אדם למקום, לחברו ולעצמו.

 

שבת שלום,

יפית

 

 

 

הסדר הנכון

עתירת גרנביץ'

 

לפני שבוע קיבלנו את התורה. נכחנו במעמד הר סיני, ראינו את הקולות, שמענו את דבר ה' במעמד הנשגב ביותר. השבוע, בפרשתנו, אנחנו נכנסים לפרטים הקטנים היומיומיים, שמרגישים לנו הרבה פחות נשגבים ומיוחדים.

בתפר ביניהם, בסוף פרשת יתרו, אנחנו מקבלים ציווי לבניית מזבח כדרך לעבוד את ה' וציווי לאופן בנייתו. הרש"ר הירש מפרש את הקשר בין פרשיה זו לבין המשפטים שמופיעים בפרשתנו שמחוברים גם בכתוב בו' החיבור "ואלה המשפטים". המזבח הוא מזבח אדמה ובמקום הקבע מזבח אבנים. הרש"ר מציין שהציווי שלנו הוא לעצב את החיים שלנו בארץ/באדמה על פי הציווי האלוקי. אנחנו לא מצווים להוריד את השמים מטה אלא לרומם את מציאותנו בארץ כלפי מעלה. למזבח, אנחנו מצווים להשתמש באבנים שלא סותתו, שלא הונפה עליהם חרב ושלא יהיו מדרגות בדרך למזבח על מנת שלא תגלה הערוה. הציוויים כאן הם על הדומם. בעבודתנו את ה', כל המציאות עולה מדרגה, גם הדומם.

המעבר מהמעמד הנשגב לפרטים הקטנים עומד על היסודות הללו – אנושיות מוסרית וצנועה בעבודת ה'. או, כפי שמסכם הרש"ר הירש, ציוויים בין אדם למקום – לא לעשות פסל אלא מזבח, בין אדם לחבירו – אבנים שלא עלתה עליהם חרב, ובין אדם לעצמו – שלא תגלה הערוה בעליה למזבח.

הפרשה שלנו מתחילה לפרט את המעשים היומיומיים שיובילו אותנו לחברה מוסרית ומתוקנת. רעיונות גדולים, אלוהיים ונשגבים מתחילים להיתרגם לפרטי פרטים שלא תמיד מובנים לנו בראיה האנושית אך שהעיקרון שמנחה אותם הוא שלושת הצירים הללו – מוסר בין אדם למקום, לחבירו ולעצמו.

רק לאחר מכן, יהיה אפשר לקבל את הציווי על בניית אוהל מועד, זהו הסדר הנכון.

שבת שלום!

עתירת

 

סדרת מרכז

סדרת מרכז

 

הירשמי עכשיו לניוזלטר שלנו, והישארי מעודכנת בכל מה שקורה בצהלי

האם את באמת מוכנה?
לפני צבא? לחצי כאן לשירות משמעותי
שו"ת
  • האם מותר לי לאכול ביום חול אוכל שנסע בשבת? מותר
  • האם המשפחה שלי מוציאה אותי בבדיקת חמץ? עלייך לבדוק חמץ בחדר שלך בצבא.
  • האם אפשר לצרף קראי למניין? הרב עובדיה פוסק שהם יהודים אז בגדול כן.
  • פספסתי מנחה, אפשר להתפלל תשלומין בערבית? תמיד אפשר תפילה נוספת כ"תפילת נדבה".
  • האם אפשר להשתתף בלו"ז הצבאי (שיעורי נשק) בט' באב? כן
  • בגלל אילוצי לו"ז לא נקבל ארוחה בשרית בפורים אפשר לקיים מצוות סעודת פורים גם בסעודה חלבית.
שלחי שאלה
סקר
פייסבוק
טוויטר
אינסטגרם
יוטיוב

צהלולם- שירת המונים לכבוד החיילות הדתיות, 'הדרך שלך'

לרגל 70 שנות עצמאותנו, התכנסנו לשיר יחד לכבודן של החיילות הדתיות להודות להן על הדרך שלהן והעשייה למען מדינת ישראל לברך אותן שיזכו לקדש שם שמים בכל מעשיהן. תודה לעידן עמדי , שנתן לנו באהבה את השיר 'בדרך שלך' תודה ל'אלומה - משרתות באמונה' על השותפות קרדטים ותודות - תופים- מיכל רהט גיטרה - לילי רוזנר קלידים- עדן ליברמן כינור- אריאלה צייטלין באס - הדס פרנקל מנצחות- מוריה מעטוף-שילה, מוריה מוזס הפקה - הדס פרנקל הגברה, תאורה, הקלטה - תמיר קול סאונד- סול סבג מוקסס באולפני גלים - הראל חדד ושרון רייז תודה מיוחדת לסתיו אליאב, ציפי ביבי, קרן גרין. צילום – יואב אליצור, דוד עצמי, יוסף שלסט הפקת ועריכת הקליפ: אליצור הפקות הפקת האירוע ויח"צ: ותקינ'ס בוטיק אחרונות חביבות חניכות וחיילות צהלי לדורותיהן בשבח והודאה לבורא עולם, צהלי, ה' באייר תשע"ח