הפרשה שלנו – מצורע – שבת הגדול

Bookmark and Share
14 אפריל, 2016 | tal

בחוץ ובפנים – פסח באוויר! הפרשה שלנו לשבת הגדולבנות יקרות,

שמחה רבה, שמחה רבה, אביב הגיע פסח בא (:

לאחר שהתנדבנו בחוץ, ניקינו את המכינה מבפנים היטב היטב לפי תו התקן של ענב היקרה, הספקנו גם ללמוד הרבה תורה בין לבין ושמחנו כ"כ כך בכל הבוגרות שהשתתפו בימי העיון.

 

ההכנות לקראת העשור לצהלי תופסות תאוצה ותודה לכל מי שתורמת מזמנה או מתמונותיה (:

 

שבת שלום,

נשיקות, יפית

 

 

האדם והחברה  

הרב מאיר נהוראי

 

'כל הנגעים אדם רואה חוץ מנגעי עצמו ר' מאיר אומר אף לא נגעי קרוביו' (נגעים ב,ה).

המקור להלכה זו היא התביעה שמופיעה בפרשה: 'נֶגַע צָרַעַת כִּי תִהְיֶה בְּאָדָם וְהוּבָא אֶל הַכֹּהֵן'. (ויקרא יג,ט) הלכה היא, שנגעים נקבעים על פי הכהן, ולא  באמצעות האדם הנגוע. אולם אין להתעלם אף ממשמעותה המחשבתית של המשנה.

תחושות של כאב ניכרות באדם הנגוע בצרעת. בזה הרגע מסוגל הוא להרגיש מהמעט שגרם לאחרים. אדם שהוציא שם רע על חברו וגרם לו נזק חברתי סופו, שימצא את עצמו מנודה ומרוחק חברתית בעטיה של הצרעת. המצורע נדרש להכריז על עצמו טמא טמא, כך יכול הוא להכיר בחסרונותיו.

כאשר אדם יבין שהוא עצמו אינו שלם ויכיר בכך הוא יוכל להתבונן אל החברה בעין טובה יותר. ושמא זו כוונת המשנה כפי, שמסבירה הבעל שם טוב, שאדם אינו יכול לראות את נגעיו שלו. נטיית האדם לראות את הנגעים אצל האחר ולכן זקוק האדם ליועץ חיצוני , שיתבונן בגופו וישים לו את הדברים על השולחן – ראיתי את הנגע. ומכאן על האדם לקבל על עצמו את הדין ולומר טמא טמא. הכרזה זו היא הודאה של האדם בקביעתו של הכהן. כך יוכל האדם לעבור תהליך נפשי עמוק על מנת להסיר את הנגע ולתקן את אישיותו.

 

יתכן וניתן להסביר את המשנה בצורה אחרת – כל הנגעים אדם רואה-חוץ, דהיינו כל מה שאדם רואה בחוץ- מנגעיו של  עצמו הוא רואה.  כשאדם רואה משהו וזה מפריע לו, הוא חייב לדעת שהסיבה שזה מפריע לו כי מה שמתרחש בחוץ זה חלק מנגעיו שלו עצמו. כך גם נוכל להבין את דרך ההיטהרות של האדם. תהליך ההיטהרות מהצרעת הוא ההתבודדות והניתוק מהחברה: 'כָּל יְמֵי אֲשֶׁר הַנֶּגַע בּוֹ יִטְמָא טָמֵא הוּא בָּדָד יֵשֵׁב מִחוּץ לַמַּחֲנֶה מוֹשָׁבוֹ' (ויקרא יג, מו).

כאשר אדם נמצא בחוץ הוא יכול להתבונן על עצמו ללא אגו בו בזמן, שהופעתו החיצונית מרושלת והוא נמצא מחוץ לחברה. הוא כבר אינו שופט את עצמו ביחס לחברה אלא ביחס אל עצמו וכך מגיע הוא לחשבון נפש.

 

 

 

 

מנקות לפסח...

מנקות לפסח…

 

הירשמי עכשיו לניוזלטר שלנו, והישארי מעודכנת בכל מה שקורה בצהלי

האם את באמת מוכנה?
לפני צבא? לחצי כאן לשירות משמעותי
שו"ת
  • האם מותר לי לאכול ביום חול אוכל שנסע בשבת? מותר
  • האם המשפחה שלי מוציאה אותי בבדיקת חמץ? עלייך לבדוק חמץ בחדר שלך בצבא.
  • האם אפשר לצרף קראי למניין? הרב עובדיה פוסק שהם יהודים אז בגדול כן.
  • פספסתי מנחה, אפשר להתפלל תשלומין בערבית? תמיד אפשר תפילה נוספת כ"תפילת נדבה".
  • האם אפשר להשתתף בלו"ז הצבאי (שיעורי נשק) בט' באב? כן
  • בגלל אילוצי לו"ז לא נקבל ארוחה בשרית בפורים אפשר לקיים מצוות סעודת פורים גם בסעודה חלבית.
שלחי שאלה
סקר
פייסבוק
טוויטר
אינסטגרם
יוטיוב

צהלולם- שירת המונים לכבוד החיילות הדתיות, 'הדרך שלך'

לרגל 70 שנות עצמאותנו, התכנסנו לשיר יחד לכבודן של החיילות הדתיות להודות להן על הדרך שלהן והעשייה למען מדינת ישראל לברך אותן שיזכו לקדש שם שמים בכל מעשיהן. תודה לעידן עמדי , שנתן לנו באהבה את השיר 'בדרך שלך' תודה ל'אלומה - משרתות באמונה' על השותפות קרדטים ותודות - תופים- מיכל רהט גיטרה - לילי רוזנר קלידים- עדן ליברמן כינור- אריאלה צייטלין באס - הדס פרנקל מנצחות- מוריה מעטוף-שילה, מוריה מוזס הפקה - הדס פרנקל הגברה, תאורה, הקלטה - תמיר קול סאונד- סול סבג מוקסס באולפני גלים - הראל חדד ושרון רייז תודה מיוחדת לסתיו אליאב, ציפי ביבי, קרן גרין. צילום – יואב אליצור, דוד עצמי, יוסף שלסט הפקת ועריכת הקליפ: אליצור הפקות הפקת האירוע ויח"צ: ותקינ'ס בוטיק אחרונות חביבות חניכות וחיילות צהלי לדורותיהן בשבח והודאה לבורא עולם, צהלי, ה' באייר תשע"ח