הפרשה שלנו – מטות מסעי

Bookmark and Share
16 יולי, 2015 |

16 מתגייסות, אחריות גדולה! הפרשה שלנו לשבת מטות-מסעילזכר

 

בנות יקרות,

 

השבוע גייסנו שש עשרה בוגרות מקסימות ממחזור ט' ועוד ידינו נטויה! בהצלחה רבה להן ולכל השאר, ושהשמש תהיה רחמנית כלפיהן אי שם בחום הטירונות…

 

שרה, דורית ואור מתחילות לקלוט שהן חוזרות לצהלי כמדריכות, ואנחנו הכי שמחות שיש שהן תעבודנה לצדנו!

 

ובפרשה, שואל הרב אלי מהי אחריות האדם למעשיו וכל שכן לחייל/ת ?

 

שבת שלום,

יפית

 

 

לא בכוונה

הרב אלי רייף

 

'והיו לכם הערים למקלט מגאל' (במדבר לה,יב). אחת השאלות הנכבדות היא שאלת מידת האחריות של האדם למעשיו.

ככל שהתוצאה חמורה יותר כך תביעת האחריות מתרחבת. דוגמה בולטת היא דין רוצח בשגגה. מצד אחד, התורה מאפשרת לו הגנה מפני גואל הדם הואיל וההריגה נגרמה בשגגה, ומצד שני הגנה זו – גלות וכפרה יש בה, ובכך היא גם עונש, ואם לא יברח לעיר מקלט יהרגהו גואל הדם.

בכך מגלה התורה כי גם מעשה הנעשה בשגגה אינו פוטר מאחריות. מדוע?

כתב הרמב"ם (מו"נ ח"ג מא): "השוגג הרי הוא אשם לפי שאילו הרבה בישוב הדעת ובהישמרות לא היה בא לידי שגגה, אבל אינו נענש כלל, אך צריך כפרה".

כלומר, האמירה 'זה לא בכוונה' אינה פוטרת. יש תביעה מהאדם להיות ערני וזהיר, ואם לא נזהר צריך כפרה.

הרמב"ם מונה שלושה סוגי הורגים שלא בכוונה. יש שני מקרי קיצון. הראשון, הורג בשגגה ותהיה השגגה קרובה לאונס – אדם זה פטור מגלות ואינו זקוק לכפרה. השני, הורג בשגגה ותהיה השגגה קרובה לזדון, כגון שהיה לו להיזהר ולא נזהר – ודינו שאינו גולה, מפני שעונו חמור ואין הגלות מכפרת לו. בתווך, ההורג שגולה – מי שהרג בשגגה והעלמה גמורה. תקלה זו של שפיכות דמים היא תקלה המורה על כישלון חברתי. ההורג בשגגה יושב בעיר המקלט עד מות הכהן הגדול, מדוע?

"לפי שהיה לו לכהן גדול להתפלל שלא תארע תקלה זו לישראל בימיו". על ההנהגה מוטלת חובה לחנך את החברה למניעת "תקלות" של אי זהירות. בנוסף, מוטלת עליה גם האחריות להגנה על הורגים בשגגה. על בית הדין להבטיח נגישות מלאה לערי המקלט כדי להגן על ההורגים בשגגה. עליהם לתקן ולהרחיב את הדרכים המוליכות לערי המקלט, ואם ח"ו נתרשלו מעלה עליהם הכתוב כאילו שפכו דמים.

 

אם ככה הדברים אמורים בכל אדם קל וחומר בצבא ובחיילים המשתמשים בכלי נשק שנדרשת ערנות יתירה וזהירות כפולה ומכופלת הן מצד החיילים והן מצד המפקדים למנוע תקלות ושגגות ויש להקפיד מאוד על כל נהלי הבטיחות כדי שלא יארעו ח"ו שגגות, ויה"ר שנזכה ששלום ושלוה יהיו תמיד מנת חלקנו.

 

 

541610_10200178678844573_1797429131_n

הירשמי עכשיו לניוזלטר שלנו, והישארי מעודכנת בכל מה שקורה בצהלי

האם את באמת מוכנה?
לפני צבא? לחצי כאן לשירות משמעותי
שו"ת
  • האם מותר לי לאכול ביום חול אוכל שנסע בשבת? מותר
  • האם המשפחה שלי מוציאה אותי בבדיקת חמץ? עלייך לבדוק חמץ בחדר שלך בצבא.
  • האם אפשר לצרף קראי למניין? הרב עובדיה פוסק שהם יהודים אז בגדול כן.
  • פספסתי מנחה, אפשר להתפלל תשלומין בערבית? תמיד אפשר תפילה נוספת כ"תפילת נדבה".
  • האם אפשר להשתתף בלו"ז הצבאי (שיעורי נשק) בט' באב? כן
  • בגלל אילוצי לו"ז לא נקבל ארוחה בשרית בפורים אפשר לקיים מצוות סעודת פורים גם בסעודה חלבית.
שלחי שאלה
סקר
פייסבוק
טוויטר
אינסטגרם
יוטיוב

צהלולם- שירת המונים לכבוד החיילות הדתיות, 'הדרך שלך'

לרגל 70 שנות עצמאותנו, התכנסנו לשיר יחד לכבודן של החיילות הדתיות להודות להן על הדרך שלהן והעשייה למען מדינת ישראל לברך אותן שיזכו לקדש שם שמים בכל מעשיהן. תודה לעידן עמדי , שנתן לנו באהבה את השיר 'בדרך שלך' תודה ל'אלומה - משרתות באמונה' על השותפות קרדטים ותודות - תופים- מיכל רהט גיטרה - לילי רוזנר קלידים- עדן ליברמן כינור- אריאלה צייטלין באס - הדס פרנקל מנצחות- מוריה מעטוף-שילה, מוריה מוזס הפקה - הדס פרנקל הגברה, תאורה, הקלטה - תמיר קול סאונד- סול סבג מוקסס באולפני גלים - הראל חדד ושרון רייז תודה מיוחדת לסתיו אליאב, ציפי ביבי, קרן גרין. צילום – יואב אליצור, דוד עצמי, יוסף שלסט הפקת ועריכת הקליפ: אליצור הפקות הפקת האירוע ויח"צ: ותקינ'ס בוטיק אחרונות חביבות חניכות וחיילות צהלי לדורותיהן בשבח והודאה לבורא עולם, צהלי, ה' באייר תשע"ח