הפרשה שלנו – כי תשא

Bookmark and Share
25 פברואר, 2016 |

מתכוננות ליו"ש, מארחות את בינ"ה ונזהרות מהבור. הפרשה שלנו לשבת כי תשאלזכר

 

שלום לכולן,

ההכנות לסדרת יו"ש בעיצומן, שמענו שיחות מימין ומשמאל – הראש עובד קשה וגם הרגשות גואים.

ביום שלישי אירחנו לחצי יום את חניכי מכינת בינה. היה מפגש מרתק, מחכים ובאווירה טובה.

היכונו לשבת זכור, ובבקשה הרשמו מראש.

ובפרשה, הרב אילעאי על בן החורין האמיתי…

שבת שלום,

יפית

 

 

הבור והעבד

הרב אילעאי עופרן

 

"והלוחות מעשה אלהים המה והמכתב מכתב אלהים הוא חרות על הלוחות" אל תקרא חרות אלא חירות שאין לך בן חורין אלא מי שעוסק בתלמוד תורה" (מסכת אבות, פרק ו).

האומנם? האין בן חורין כמי שעוסק בתורה? התורה מטילה על האדם מערכת של מצוות וחובות, איסורים והגבלות. לא בכדי אנו מכנים מערכת חוקים זאת בשם "עול מצוות". מדוע אם כן, סבור התנא כי העוסק בתורה, הוא בן החורין האולטימטיבי?

הגמרא במסכת מנחות (דף מג, ב) עוסקת בנוסח ברכות השחר וקובעת כי ברכת "שלא עשני עבד", אותה אנו רגילים לברך בכל בוקר, הינה גלגול מאוחר המחליף ברכה קדומה המוכרת לנו מן המקורות התנאיים – ברכת "שלא עשני בור". מה בין בורות לעבדות? בהשקפה ראשונה קשה למצוא קשר בין הדברים, מה הקשר בין חכמתו של אדם, לבין היותו משועבד ביד אחרים? וכי לא ייתכן עבד חכם או בור בן חורין? עם זאת, במבט מעמיק יותר נראה ששורש העבדות ושורש הבורות חד הם.

מיהו בור? בורות איננה פונקציה של ידע כללי או של מנת משכל. בור איננו מי שלא יודע, אלא מי שאינו רוצה לדעת, מי שאינו תר אחר הידע ולא מנסה לרכוש אותו. המפתח לחכמת האדם אינו ביכולתו של האדם לתת תשובות אלא ביכולתו לשאול שאלות. הבור, הוא למעשה האדם שאינו שואל שאלות.

מיהו עבד? כל אדם מחויב לחוקים, לערכים, לנורמות ולכללים. מתי מחויבות שכזו הופכת את המחויב לה לעבד ומתי נשאר הוא בחזקת בן חורין? החייל המציית למפקדו, הנהג הנוסע כחוק ואף בן המשק הנאמן לתקנון הקיבוץ כולם עשויים להיחשב כ"עבדים". כל אימת שהאדם מטיל ספק ושואל את עצמו האם לקיים את החובה המוטלת עליו, הינו בן חורין לכל דבר. ברגע שבו יחדל מלשאול שאלות, הרי שהפך לעבד נרצע. העבדות, אם כן, בדומה לבורות, הינה מציאות שבה אין האדם שואל שאלות.

יסוד היסודות של לימוד התורה הוא הקושיא המתמדת. הטלת הספק, הבירור המעמיק והבחינה המחודשת. "בית מדרש" כשמו כן הוא – בית לדרישה, לשאלה ולבקשה. מי שאינו שואל שאלות, לא יכול ללמוד תורה ומי שלומד תורה בהכרח שואל שאלות. מן הטעם הזה, "אין לך בן חורין אלא מי שעוסק בתורה" ומי שאינו עוסק בתורה, הוא הבור והוא העבד.

ליל הסדר הוא לילה של שאלות. הוא נפתח בארבע קושיות, וכל ההגדה אינה אלא ניסיון להשיב על קושיות אלו. הגמרא במסכת פסחים (דף קטז, ע"א) קובעת ש"אפילו שני תלמידי חכמים שיודעין בהלכות הפסח – שואלין זה לזה" ואפילו מי שמסב לבדו "הוא שואל עצמו". כדי להיות בני חורין חובתנו לשאול שאלות, ברגע שנחדל מכך, נהפוך לבורים וממילא לעבדים. העבד, פטור מרוב המצוות ועל הבור אמרו חז"ל "שאין בור ירא חטא". בכדי שנוכל לקבל תורה, עלינו לחדד היטב את מיומנות שאילת השאלות. או אז נזכה למעלה הגדולה של "אין לך בן חורין אלא מי שעוסק בתלמוד תורה".

 

57

מכינת בינ"ה מתארחת במכינת צהלי

 

הירשמי עכשיו לניוזלטר שלנו, והישארי מעודכנת בכל מה שקורה בצהלי

האם את באמת מוכנה?
לפני צבא? לחצי כאן לשירות משמעותי
שו"ת
  • האם מותר לי לאכול ביום חול אוכל שנסע בשבת? מותר
  • האם המשפחה שלי מוציאה אותי בבדיקת חמץ? עלייך לבדוק חמץ בחדר שלך בצבא.
  • האם אפשר לצרף קראי למניין? הרב עובדיה פוסק שהם יהודים אז בגדול כן.
  • פספסתי מנחה, אפשר להתפלל תשלומין בערבית? תמיד אפשר תפילה נוספת כ"תפילת נדבה".
  • האם אפשר להשתתף בלו"ז הצבאי (שיעורי נשק) בט' באב? כן
  • בגלל אילוצי לו"ז לא נקבל ארוחה בשרית בפורים אפשר לקיים מצוות סעודת פורים גם בסעודה חלבית.
שלחי שאלה
סקר
פייסבוק
טוויטר
אינסטגרם
יוטיוב

צהלולם- שירת המונים לכבוד החיילות הדתיות, 'הדרך שלך'

לרגל 70 שנות עצמאותנו, התכנסנו לשיר יחד לכבודן של החיילות הדתיות להודות להן על הדרך שלהן והעשייה למען מדינת ישראל לברך אותן שיזכו לקדש שם שמים בכל מעשיהן. תודה לעידן עמדי , שנתן לנו באהבה את השיר 'בדרך שלך' תודה ל'אלומה - משרתות באמונה' על השותפות קרדטים ותודות - תופים- מיכל רהט גיטרה - לילי רוזנר קלידים- עדן ליברמן כינור- אריאלה צייטלין באס - הדס פרנקל מנצחות- מוריה מעטוף-שילה, מוריה מוזס הפקה - הדס פרנקל הגברה, תאורה, הקלטה - תמיר קול סאונד- סול סבג מוקסס באולפני גלים - הראל חדד ושרון רייז תודה מיוחדת לסתיו אליאב, ציפי ביבי, קרן גרין. צילום – יואב אליצור, דוד עצמי, יוסף שלסט הפקת ועריכת הקליפ: אליצור הפקות הפקת האירוע ויח"צ: ותקינ'ס בוטיק אחרונות חביבות חניכות וחיילות צהלי לדורותיהן בשבח והודאה לבורא עולם, צהלי, ה' באייר תשע"ח