הפרשה שלנו – כי תבוא

Bookmark and Share
02 ספטמבר, 2015 |

התחלות וריגושים, בית מדרש משותף ותשובה. הפרשה שלנו לשבת כי תבואלזכר

 

 

בנות יקרות,

 

שבוע וחצי עמוס וגדוש בהתחלות וריגושים עבר עלינו וכולנו מסיימות אותו עייפות אך מרוצות!

בית המדרש המשותף לשתי השלוחות בעין צורים התחיל השבוע וממש קיים "ברוב עם הדרת מלך".

 

ובפרשה, מסביר הרב מאיר מהו "ניר התשובה" ואיפה זה פוגש אותנו…

 

מצפה ומחכה לראותכן בשבת אחיות,

שבת שלום,

יפית

 

 

תכלה שנה וקללותיה / הרב מאיר נהוראי

 

קריאתה של פרשת כי תבוא  חלה מדי שנה לפני  ראש השנה. וכך מובא במגילה לא ע"ב:

 

תניא, רבי שמעון בן אלעזר אומר: עזרא תיקן להן לישראל שיהו קורין קללות שבתורת כהנים קודם עצרת, ושבמשנה תורה קודם ראש השנה. מאי טעמא? אמר אביי ואיתימא ריש לקיש: כדי שתכלה השנה וקללותיה.

 

בעלי התוספות על סוגיה זו מבקשים לומר יותר מזה, פרשת כי תבוא לא תחול בשבת הסמוכה  לראש השנה, אלא דרושה הפסקה של שבת בין פרשת הקללות (פר כי תבוא) לבין ראש השנה. לכן, ישנן שנים, שאנו מפצלים בין פרשת נצבים לבין פרשת וילך וכך הם מסבירים:

 

לכך נראה לי הטעם, שאנו מחלקים אותן, לפי שאנו רוצים להפסיק ולקרות שבת אחת קודם ר"ה בפרשה, שלא תהא מדברת בקללות כלל, שלא להסמיך הקללות לר"ה.

 

לדוגמא, השבת אי"ה נקרא פרשת כי תבוא (פרשת הקללות) ובשבת הבאה, שחלה לפני ראש השנה נקרא אי"ה בפרשת נצבים. כך אנו מבצעים הפסקה בין הקללות להתחדשותה של השנה.

הרב קוק מגדיר את התהליך הנפשי של האדם בעשותו תשובה ומחלקו לשני חלקים:

 

חשבון הנפש וסלוד היראה, הם ניר התשובה. אומץ הדעת וצהלת הרוח  – ראשית תבואתה.

 

השלב הראשון הוא שלב חשבון הנפש. ייסורים ומכאובי נפש מעוררים את האדם לחשבון נפש, לשאלות ותהיות על דרכו הרוחנית. בשלב זה, הנפש סולדת ממעשיה הרעים, קרועה ובוכייה על מחדליה וחטאיה. בשלב זה נזכר האדם בצרותיו וייסוריו. הרב קוק מגדיר שלב זה בשם 'ניר התשובה', דהיינו שלב החריש השלב הבוסרי של התשובה. בסיומו של השלב הראשון שבו האדם מתפלל על 'תכלה שנה וקללותיה וייסוריה, מתחיל  בנין הנפש. שלב הזריעה והנביטה, בו הנפש מתפתחת ופורצת קדימה, נבנית היא מחדש ומתמלאת ברוח חדשה. שלב אופטימי המבקש: 'תחל שנה וברכותיה'.

פרשת כי תבוא יש בה וידוי (מעשרות) וקללות, שלב מייסר ומייגע. אולם בשבת הסמוכה לראש השנה אנו כורתים ברית עם הקב"ה (פרשת ניצבים). בשלב זה אנו מתעלמים מהייסורים ומכאובי הנפש ומתכוננים לשלב השני של התשובה שלב זה נעשה מרוחב הדעת  וכלשונו של הרב: 'אומץ הדעת וצהלת הרוח'. ומיד לאחריה משתדלים אנו להגיע נקיים ומזוככים. תשובה לא שייכת רק ליושבי בית המדרש אתן בנות יקרות בכל מקום שאתן  נמצאות בשירות הצבאי מוטלת עליכם הזכות לשנות ותקן  – 'תחל שנה וברכותיה'

 

 

 

הבית השני

הירשמי עכשיו לניוזלטר שלנו, והישארי מעודכנת בכל מה שקורה בצהלי

האם את באמת מוכנה?
לפני צבא? לחצי כאן לשירות משמעותי
שו"ת
  • האם מותר לי לאכול ביום חול אוכל שנסע בשבת? מותר
  • האם המשפחה שלי מוציאה אותי בבדיקת חמץ? עלייך לבדוק חמץ בחדר שלך בצבא.
  • האם אפשר לצרף קראי למניין? הרב עובדיה פוסק שהם יהודים אז בגדול כן.
  • פספסתי מנחה, אפשר להתפלל תשלומין בערבית? תמיד אפשר תפילה נוספת כ"תפילת נדבה".
  • האם אפשר להשתתף בלו"ז הצבאי (שיעורי נשק) בט' באב? כן
  • בגלל אילוצי לו"ז לא נקבל ארוחה בשרית בפורים אפשר לקיים מצוות סעודת פורים גם בסעודה חלבית.
שלחי שאלה
סקר
פייסבוק
טוויטר
אינסטגרם
יוטיוב

צהלולם- שירת המונים לכבוד החיילות הדתיות, 'הדרך שלך'

לרגל 70 שנות עצמאותנו, התכנסנו לשיר יחד לכבודן של החיילות הדתיות להודות להן על הדרך שלהן והעשייה למען מדינת ישראל לברך אותן שיזכו לקדש שם שמים בכל מעשיהן. תודה לעידן עמדי , שנתן לנו באהבה את השיר 'בדרך שלך' תודה ל'אלומה - משרתות באמונה' על השותפות קרדטים ותודות - תופים- מיכל רהט גיטרה - לילי רוזנר קלידים- עדן ליברמן כינור- אריאלה צייטלין באס - הדס פרנקל מנצחות- מוריה מעטוף-שילה, מוריה מוזס הפקה - הדס פרנקל הגברה, תאורה, הקלטה - תמיר קול סאונד- סול סבג מוקסס באולפני גלים - הראל חדד ושרון רייז תודה מיוחדת לסתיו אליאב, ציפי ביבי, קרן גרין. צילום – יואב אליצור, דוד עצמי, יוסף שלסט הפקת ועריכת הקליפ: אליצור הפקות הפקת האירוע ויח"צ: ותקינ'ס בוטיק אחרונות חביבות חניכות וחיילות צהלי לדורותיהן בשבח והודאה לבורא עולם, צהלי, ה' באייר תשע"ח