הפרשה שלנו – חוקת

Bookmark and Share
25 יוני, 2015 |

סיום מחזור ט'! הפרשה שלנו לשבת חוקתלזכר

בנות יקרות,

 

חלפה עברה לה עוד שנה ובנות מחזור ט' מצטרפות לבוגרותינו! מסיבת הסיום הייתה מקסימה ומרגשת כרגיל.

 

אם עוד לא נרשמתן לתוכנית אלול, קדימה!

 

ובפרשה, עומד הרב אילעאי על מקומה של היחסיות בחיינו,

 

שבת שלום וקיץ בטוח ומשמח

 

אוהבת, יפית

 

 

 

פרשת חוקת – בין טוב ליותר טוב

הרב אילעאי עופרן

 

אחד הפתגמים ששגור היה בפיה של סבתי, הוא כי "ה'יותר טוב' הוא האויב של ה'טוב'". תובנה מעמיקת ראות זו, מבחינה בין "טוב" כמושג יחסי לבין "טוב" כמושג מוחלט. כאשר אומר אדם כי שלומו טוב, הרי שמעיד הוא על עצמו כי מצבו "טוב" באופן מוחלט, בעוד שכאשר מעיד הוא על עצמו כי שלומו "יותר טוב", הרי שמצבו טוב בהשוואה למצב רע יותר בו היה נתון בעבר. נראה בעיני, כי דבריה של סבתא, עשויים להאיר את עינינו בבואנו לדון בפרשת "פרה".

 

תכליתה של מצוות פרה אדומה הוא טהרה. על ידי אפר הפרה, יכול העם כולו להיטהר מהגדולה, הנפוצה והחזקה שבטומאות – טומאת המת. אך אליה וקוץ בה, העוסקים בתהליך הטהרה עצמו, שחיטת הפרה ושריפתה, מטהרים אמנם את כל העם, אך נעשים טמאים בעצמם. כך למעשה נוצר מצב בו לא תיתכן טהרה מושלמת.

 

מדוע זה קובעת התורה כי המטהרים נטמאים? מדוע אין התורה מאפשרת רגע אחד של טהרה כוללת?

 

כל הקטגוריות האנושיות בעולמנו, עלמא דשיקרא, הינן קטגוריות יחסיות. הטהרה, לעולם איננה מוחלטת אלא נותרת תמיד יחסית לטומאה. באופן דומה, הטוב האנושי, איננו מוחלט אלא מוגדר הוא לעולם ביחס לרע. בפרפראזה על דבריה של סבתי, ניתן לומר כי לעולם אין שלומו של אדם "טוב" אלא שלומו תמיד "יותר טוב". אותם הטוענים כי "הכל לטובה", נוטלים למעשה ממושג ה"טוב" את משמעותו, שהרי בעולמנו כל דבר טוב, מוגדר ומוכר רק בהשוואה לרע ממנו.

 

אחת האמירות הנפוצות בעולם המודרני בכל סיטואציה של עימות או של מחלוקת היא כי "כולם צודקים" או ש"כל אחד צודק בדרכו". המושגים "צודק" ו"טועה", בדומה למושגים "רע" ו"טוב" ולמושגים "טהור" ו"טמא", מקיימים ביניהם קשר סימביוטי ואין משמעות לאחד בהיעדרו של חברו.  האמירה כי "כולם צודקים" טומנת בחובה את האמירה כי למעשה איש אינו צודק, שכן משמעות המושג "צודק", הוא בהיותו נבדל מן ה"טועה". בהיעדר מי שטועה, לא ניתן להיות צודק.

 

פרשת פרה מעמידה אותנו על העובדה החמורה, כי על מנת להיטהר יש להבדיל בין הטמא לטהור. על מנת להיטיב, יש להבדיל בין הטוב לרע. על מנת לקדש, יש לזהות ולהכיר את החול. על מנת להיות צודק, חייבים להכיר באפשרות של הטעות. רק כך נוכל לברך את מי שהבדילנו מן התועים ונתן לנו תורת אמת…

 

*הרב אילעאי עכשיו גם בוידיאו – לחצו כאן >

 

מחזור ט

"בדמעות ובכאב, אני הולך אני הולך…" תודה רבה על שנה שלא תשכח בחיים… אוהבות מאוד, מחזור ט' תשע"ה.

הירשמי עכשיו לניוזלטר שלנו, והישארי מעודכנת בכל מה שקורה בצהלי

האם את באמת מוכנה?
לפני צבא? לחצי כאן לשירות משמעותי
שו"ת
  • האם מותר לי לאכול ביום חול אוכל שנסע בשבת? מותר
  • האם המשפחה שלי מוציאה אותי בבדיקת חמץ? עלייך לבדוק חמץ בחדר שלך בצבא.
  • האם אפשר לצרף קראי למניין? הרב עובדיה פוסק שהם יהודים אז בגדול כן.
  • פספסתי מנחה, אפשר להתפלל תשלומין בערבית? תמיד אפשר תפילה נוספת כ"תפילת נדבה".
  • האם אפשר להשתתף בלו"ז הצבאי (שיעורי נשק) בט' באב? כן
  • בגלל אילוצי לו"ז לא נקבל ארוחה בשרית בפורים אפשר לקיים מצוות סעודת פורים גם בסעודה חלבית.
שלחי שאלה
סקר
פייסבוק
טוויטר
אינסטגרם
יוטיוב

צהלולם- שירת המונים לכבוד החיילות הדתיות, 'הדרך שלך'

לרגל 70 שנות עצמאותנו, התכנסנו לשיר יחד לכבודן של החיילות הדתיות להודות להן על הדרך שלהן והעשייה למען מדינת ישראל לברך אותן שיזכו לקדש שם שמים בכל מעשיהן. תודה לעידן עמדי , שנתן לנו באהבה את השיר 'בדרך שלך' תודה ל'אלומה - משרתות באמונה' על השותפות קרדטים ותודות - תופים- מיכל רהט גיטרה - לילי רוזנר קלידים- עדן ליברמן כינור- אריאלה צייטלין באס - הדס פרנקל מנצחות- מוריה מעטוף-שילה, מוריה מוזס הפקה - הדס פרנקל הגברה, תאורה, הקלטה - תמיר קול סאונד- סול סבג מוקסס באולפני גלים - הראל חדד ושרון רייז תודה מיוחדת לסתיו אליאב, ציפי ביבי, קרן גרין. צילום – יואב אליצור, דוד עצמי, יוסף שלסט הפקת ועריכת הקליפ: אליצור הפקות הפקת האירוע ויח"צ: ותקינ'ס בוטיק אחרונות חביבות חניכות וחיילות צהלי לדורותיהן בשבח והודאה לבורא עולם, צהלי, ה' באייר תשע"ח