הפרשה שלנו – וישב

Bookmark and Share
11 דצמבר, 2014 |

מנילות, שיקגו ובחירה חופשית – הפרשה שלנו לשבת וישבלזכר

 

בנות יקרות,

השבוע האחרון עבר עלינו בנעימים, סגרנו מנילות ותפקידים בצבא הולכים ומתבהרים. כמו כן סיימנו סבב מרתק של שיעורים בנושא "סמכות חכמים", ואנשי "שיקגו" הגיעו לביקור [זוכרות?:-)].

ברוכה הבאה לתיפי שלנו שחזרה מארצות רחוקות!

בפרשה, הרב מאיר מחדד את המתח שבין בחירה חופשית לגורל…

נשיקות,

יפית

 

 

בין דטרמיניזם  לבחירה חופשית

הרב מאיר נהוראי

 

פרשיות השבוע מתארות את מערכת היחסים שבין יוסף לאחיו. ספור חיי יוסף הוא ספור שלם ואחדותי. מחד, ספור אנושי, שנשזר מהכרעות אנושיות. מאידך, הוא חלק מתהליך אלוקי מובנה. ספור זה הוא חוליה תיכונה בשרשרת הנמשכת מהאבות עד הבנים המשועבדים במצרים. ההשגחה האלוקית מכוננת מצעדי גבר גם אם בן אנוש לא יבין זאת.

הרבה תעלומות מצויות בסיפור זה. יעקב אינו יודע לאן הוא שולח את יוסף, יוסף אינו יודע לקראת מה הוא הולך, האחים אינם יודעים את גורלו האמיתי של האח השנוא. כאשר הם יורדים למצרים הם משתחווים לבעל החלומות והם אינם יודעים שמדובר ביוסף.

כביכול, בן אנוש חושב שהכול תלוי בו, אולם מעורבותו של הקב"ה בתהליכים גדולה ממעורבות האנושית. אברהם מובטח: 'ידוע תדע כי גר יהיה זרעך בארץ לא להם'. ולשם כך יורד החלוץ הראשון מצרימה.

'ויוסף הורד מצרימה' ואומר המדרש: 'אל תקרי הורד אלא הוריד את אביו ואת השבטים למצרים'. זו ההתגשמות הראשונה של ברית בן הבתרים. התורה מציפה את המתח, שבין הדטרמיניזם לבין הבחירה החופשית. האם ישנה בחירה חופשית או שיש כאן אשליה של בחירה חופשית?

היו פילוסופים, שטענו ואחד המפורסמים שבניהם שפינוזה, שהגדיר את החופש כ"ידיעת ההכרח" תפיסה המזכירה את דבריו של  ר' עקיבא – 'הכל צפוי והרשות נתונה'. מעשיהם של בני האדם מתבטלים מפני  הגזירה האלוקית. ניתן להציג עמדה, שמבדילה בין הגזירה האלוקית לבין מעשיו של האדם, הפועל מרצונו מתוך בחירה חופשית.

פיבל מלצר מסכם בספרו את הלקח מסיפור יוסף: 'וכל התעלומות האלה לא באו אלא כדי להעלות את האמונה הגדולה כי: 'אין נוקף אצבעו מלמטה אלא אם כן מכריזין עליו מלמעלה  … כי גבהו  שמים מארץ כן גבהו דרכי מדרכיכם ומחשבותי ממחשבותיכם'. זהו מוסר ההשכל הגדול ביותר מסיפור יוסף ומסיפורי דברי ימי ישראל כולם'. (פרשת השבוע והפטרתה עמ' 72- 73).

והמסר עבורנו, שחשוב מאד להשקיע בהשתדלות ובעשייה יום יומית אולם לדעת, שלא הכול בשליטתנו וישנם תהליכים שבן אנוש לא יבינם.

 

שבת שלום!

 

647px-ChessSet

הירשמי עכשיו לניוזלטר שלנו, והישארי מעודכנת בכל מה שקורה בצהלי

האם את באמת מוכנה?
לפני צבא? לחצי כאן לשירות משמעותי
שו"ת
  • האם מותר לי לאכול ביום חול אוכל שנסע בשבת? מותר
  • האם המשפחה שלי מוציאה אותי בבדיקת חמץ? עלייך לבדוק חמץ בחדר שלך בצבא.
  • האם אפשר לצרף קראי למניין? הרב עובדיה פוסק שהם יהודים אז בגדול כן.
  • פספסתי מנחה, אפשר להתפלל תשלומין בערבית? תמיד אפשר תפילה נוספת כ"תפילת נדבה".
  • האם אפשר להשתתף בלו"ז הצבאי (שיעורי נשק) בט' באב? כן
  • בגלל אילוצי לו"ז לא נקבל ארוחה בשרית בפורים אפשר לקיים מצוות סעודת פורים גם בסעודה חלבית.
שלחי שאלה
סקר
פייסבוק
טוויטר
אינסטגרם
יוטיוב

צהלולם- שירת המונים לכבוד החיילות הדתיות, 'הדרך שלך'

לרגל 70 שנות עצמאותנו, התכנסנו לשיר יחד לכבודן של החיילות הדתיות להודות להן על הדרך שלהן והעשייה למען מדינת ישראל לברך אותן שיזכו לקדש שם שמים בכל מעשיהן. תודה לעידן עמדי , שנתן לנו באהבה את השיר 'בדרך שלך' תודה ל'אלומה - משרתות באמונה' על השותפות קרדטים ותודות - תופים- מיכל רהט גיטרה - לילי רוזנר קלידים- עדן ליברמן כינור- אריאלה צייטלין באס - הדס פרנקל מנצחות- מוריה מעטוף-שילה, מוריה מוזס הפקה - הדס פרנקל הגברה, תאורה, הקלטה - תמיר קול סאונד- סול סבג מוקסס באולפני גלים - הראל חדד ושרון רייז תודה מיוחדת לסתיו אליאב, ציפי ביבי, קרן גרין. צילום – יואב אליצור, דוד עצמי, יוסף שלסט הפקת ועריכת הקליפ: אליצור הפקות הפקת האירוע ויח"צ: ותקינ'ס בוטיק אחרונות חביבות חניכות וחיילות צהלי לדורותיהן בשבח והודאה לבורא עולם, צהלי, ה' באייר תשע"ח