הפרשה שלנו – וירא

Bookmark and Share
29 אוקטובר, 2015 |

משא ומתן, יהדות חילונית ושליח הציבור הראשון בעולם. הפרשה שלנו לשבת ויראלזכר

 

בנות יקרות,
פתחנו את השבוע במפגש עם מכינת בינה בת"א. שמענו קצת על עולמם והגדרתם מהי יהדות חילונית. בעז"ה יהיה מפגש המשך אצלנו במכינה.

 

שבוע הבא יוצאים לסדרות, עין צורים לדרום ומשואות לצפון.

 

מזל טוב לשיר מחזור ה' לרגל אירוסיה ולשרה'לה שלנו וניר שמתחתנים בחמישי.

 

בפרשה בודק הרב אלי מהו שליח ציבור.

 

שבת שלום ושירבו שמחות,
יפית

 

 

 

שליח הציבור הראשון בעולם

הרב אלי רייף

 

 

מה היינו חושבים אילו היינו צריכים לגשת ולנהל משא ומתן עם הקב"ה?

אברהם עומד לפני ה' לדון על אנשי סדום. הוא מנהל משא ומתן על הצדק. כיצד ואיך הוא נערך? הכתוב מקדים בפתיחה: 'ויגש אברהם', ומייד ממשיך: 'ויאמר האף תספה צדיק עם רשע' (בראשית יח,כג).

 

עיון בחומש בראשית בהופעותיה של המלה 'ויגש' מגלה מכנה משותף. נציין שלושה מקומות. פרשתנו – 'ויגש אברהם'; יצחק ויעקב – 'ויגש יעקב אל יצחק אביו וימשהו', יוסף ויהודה – 'ויגש יהודה'. בכל המקרים מדובר במתח ברור ובקונפליקט עצום. המתקרב היה מעדיף להיעדר, אבל אין לו ברירה והוא ניגש.

 

המלה 'ויגש' מסמנת התגברות והתקדמות, למרות הפער והרתיעה הנפשית. יש שמדובר ביחסי אב ובנו או ביחסי שליט ונתין ובפרשתנו בעמידה לפני ה'. חז"ל היו ערים לכך, וכפי שהביא רש"י בתמצית ע"פ המדרש: "מצינו הגשה למלחמה, הגשה לפיוס והגשה לתפילה, ולכל אלה נכנס אברהם לדבר קשות לפיוס ולתפילה".

 

בשעה שאברהם עומד לפני ה' ומתווכח על הצדק הוא עומד בחוויה רבת אנפין. הוא עומד בתקיפות ובעוז, אבל בו זמנית מנסה לפייס ולרכך. אם לדין הוא דן, ואם צריך להתחנן ולעורר את מידת הרחמים – יעורר, ואם בתפילה ותחנונים מתפלל. לא רק אברהם אלא כל העומד לפני ה' בשעה שמידת הדין מתוחה ליבו דופק בקרבו עומד ודן לפני קונו, תמה על מידת הדין ומתחנן ומתפלל.

 

אברהם הוא הראשון שהתפלל וביקש על ציבור. 'שלוחים' כך מכונים בחב"ד היוצאים לכל תפוצה ותפוצה ומקימים שם בתי חב"ד. אלו שלוחים שהציבור לא מינה אותם. הם שליחים לפני הציבור. אמנם לעיתים גם מתקבצים סביבם אנשים שרואים בהם שליחים נאמנים.

 

אברהם הוא שליח הציבור הראשון אע"פ שהציבור לא מינה אותו. אברהם רואה את עצמו שליח ציבור מתוך האחריות הציבורית שהוא נוטל על עצמו. שליחות ציבורית זו הדאגה לציבור גם אם לפעמים הציבור עצמו אינו מודע כלל לכך שיש שליח הדואג לו. תנאי יש לשליחות – נאמנות, דאגה ואכפתיות. לא בקשת שררה ולא נגיעה עצמית, אלא שליחות מתוך אחריות ודאגה לציבור. העיקרון המנחה הוא עין טובה סנגוריה ובקשת הטוב.

 

דרכה של השליחות אינה סוגה בשושנים, ולא תמיד היא עולה כפי שהשליח חושב. אברהם ביקש על סדום ולא נענה בהצלת הערים. מאידך, על קרובו לא ביקש ודווקא הוא ניצל, ומי יודע אם לא בזכות בקשתו. עתים שפירות השליחות צומחים במקומות שהשליח לא מצפה למוצאם.

 

מאברהם למדו חז"ל לשליח ציבור הנגש לפני התפילה, וכך דרשו (ירושלמי ברכות ב,א): "זה שעובר לפני התיבה…אומרים לו…'בו וקרב' – עשה קרבנינו, עשה צרכינו, עשה מלחמותינו פייס בעדנו". שליח ציבור נגש אל התיבה כמי שמתכונן לקרב וכמי שמקריב קרבן הציבור. הוא נציג הציבור המבקש על כלל הציבור אם בתביעה ואם בתחנונים, אם על צרכיהם ואם לפייס עליהם.

 

 

מפגש עם מכינת בינה ת"א. לתמונות נוספות לחצו על התמונה

מפגש עם מכינת בינה ת"א. לתמונות נוספות לחצו על התמונה

הירשמי עכשיו לניוזלטר שלנו, והישארי מעודכנת בכל מה שקורה בצהלי

האם את באמת מוכנה?
לפני צבא? לחצי כאן לשירות משמעותי
שו"ת
  • האם מותר לי לאכול ביום חול אוכל שנסע בשבת? מותר
  • האם המשפחה שלי מוציאה אותי בבדיקת חמץ? עלייך לבדוק חמץ בחדר שלך בצבא.
  • האם אפשר לצרף קראי למניין? הרב עובדיה פוסק שהם יהודים אז בגדול כן.
  • פספסתי מנחה, אפשר להתפלל תשלומין בערבית? תמיד אפשר תפילה נוספת כ"תפילת נדבה".
  • האם אפשר להשתתף בלו"ז הצבאי (שיעורי נשק) בט' באב? כן
  • בגלל אילוצי לו"ז לא נקבל ארוחה בשרית בפורים אפשר לקיים מצוות סעודת פורים גם בסעודה חלבית.
שלחי שאלה
סקר
פייסבוק
טוויטר
אינסטגרם
יוטיוב

צהלולם- שירת המונים לכבוד החיילות הדתיות, 'הדרך שלך'

לרגל 70 שנות עצמאותנו, התכנסנו לשיר יחד לכבודן של החיילות הדתיות להודות להן על הדרך שלהן והעשייה למען מדינת ישראל לברך אותן שיזכו לקדש שם שמים בכל מעשיהן. תודה לעידן עמדי , שנתן לנו באהבה את השיר 'בדרך שלך' תודה ל'אלומה - משרתות באמונה' על השותפות קרדטים ותודות - תופים- מיכל רהט גיטרה - לילי רוזנר קלידים- עדן ליברמן כינור- אריאלה צייטלין באס - הדס פרנקל מנצחות- מוריה מעטוף-שילה, מוריה מוזס הפקה - הדס פרנקל הגברה, תאורה, הקלטה - תמיר קול סאונד- סול סבג מוקסס באולפני גלים - הראל חדד ושרון רייז תודה מיוחדת לסתיו אליאב, ציפי ביבי, קרן גרין. צילום – יואב אליצור, דוד עצמי, יוסף שלסט הפקת ועריכת הקליפ: אליצור הפקות הפקת האירוע ויח"צ: ותקינ'ס בוטיק אחרונות חביבות חניכות וחיילות צהלי לדורותיהן בשבח והודאה לבורא עולם, צהלי, ה' באייר תשע"ח