הפרשה שלנו – ויקרא

Bookmark and Share
18 מרץ, 2015 |

פרויקט אביב יצא לדרך! הפרשה שלנו לשבת ויקרא



לזכר

 

בנות יקרות,

יום הבוחר עבר ואני מקווה שכולכן מימשתן את זכותכן!

 

ביום רביעי פרויקט אביב יצא לדרך, עם הרבה מאד עשייה ברוכה של מחזור ט'.

ביום חמישי כאמור ערב עיון לקראת פסח!

ובשבת אליכין ומשפחתו שובתים במכינה.

 

בפרשה – הרב אלי מברר את שאלת הרלוונטיות של הקרבנות בימינו.

 

להתראות,

יפית

 

 

התחדשות דתית וקורבנות

הרב אלי רייף

 

 

הרמב"ם פירש שמצוות הקורבנות הם צווים שניתנו ב"דיעבד" וכמעין "תהליך גמילה" כנגד הרגלו של העם לעבודה זרה. הואיל והעם היה רגיל בפולחן דתי גשמי לעבודה זרה ואי אפשר להרחיקו ולנתקו בבת אחת מהרגליו, צוו בקרבנות כדי להסב את לבו ע"י אותו סגנון פולחני לעבודת ה'.

 

הקורבנות הם סוג של טיפול פסיכולוגי ציבורי. שימוש באותה נטייה והטייתה לתחום הקדושה. המשמעות היא שהקורבנות אינם אידיאל אלא אילוץ של בדיעבד.

 

רבים תקפו פרשנות זו ובראשם הרמב"ן, כי התקשו להעלות על דעתם שחלק מהמצוות נתנו כתגובה למציאות היסטורית ובכך כאילו הופכות להיות כפופות לזמניות ולמציאות ההיסטורית המשתנה.

 

הרמב"ם ייחד שנים מתוך ארבע-עשר ספרי היד החזקה לסיכום הלכות קורבנות. מדוע? כי השאלה היסודית היא האם כבר נזדככה האנושות מעבודה זרה עד שאנו בטוחים שאין צורך בעבודת הקורבנות.

 

 

כיום ב"ה בטלה ע"ז מישראל, אבל כלל לא בטוח שהנטייה לפולחן דתי גשמי חלפה. וגם עדיין חלק ניכר מהאנושות דבק בפולחן הדומה לעבודה זרה. המקדש והקורבנות אינם רק לישראל, אלא נועדו לזיכוך עבודת הא-ל בכלל האנושות, וכפי שהנביא אומר: 'כי ביתי בית תפילה יקרא לכל העמים'.

 

הרב קוק נקט דרך ביניים. הוא הציע שיתכן שכשיבנה בית המקדש העבודה בו תהיה מעודנת יותר. במקום קורבנות בעלי חיים יביאו מן הצומח. הרב קוק הסביר שאין זה ראוי שכאשר התרבות האנושית מתעדנת ורואה בהריגת בעלי חיים ללא סיבה מעשה בלתי-מוסרי, דווקא בבית המקדש שהוא אורו המוסרי של העולם ימשיכו להקריב בעלי חיים.

 

ואם נשאל: ומה יהיה על כל הפרשיות שבספר ויקרא? נשיב כדרך שאמרו חז"ל על בן סורר ומורה – "דרוש וקבל שכר". גם כאשר ההלכות אינן מעשיות, העיסוק בהן מכוון אותנו לזיכרון ולהבחנה בין עבודה זרה לעבודת ה'.

 

עיקרון זה יש ליישמו בעולמנו החברתי והדתי. לעתים אנו נטועים בהרגלי חיים, בנורמות חברתיות ובחינוך שקיבלנו ואנו ממשיכים אותו ללא בחינה וביקורת. כל נטייה לשינוי נתפשת או כ"התחרדות" או כנטייה רפורמיסטית. הרבי מקוצק אמר: "מי שאינו מנופף בכנפיו כלפי מעלה נופל".

 

עלינו לבחון את עולמנו הרוחני ואת עבודת ה', להתחדש ולשאוף לרומם אותו מעלה מעלה. עבודת ה' היא אתגר דתי העומד בפני כל אחד ואחד בכל דור ודור.

 

שבת שלום!

 

אביב

פרויקט אביב התשע"ה

הירשמי עכשיו לניוזלטר שלנו, והישארי מעודכנת בכל מה שקורה בצהלי

האם את באמת מוכנה?
לפני צבא? לחצי כאן לשירות משמעותי
שו"ת
  • האם מותר לי לאכול ביום חול אוכל שנסע בשבת? מותר
  • האם המשפחה שלי מוציאה אותי בבדיקת חמץ? עלייך לבדוק חמץ בחדר שלך בצבא.
  • האם אפשר לצרף קראי למניין? הרב עובדיה פוסק שהם יהודים אז בגדול כן.
  • פספסתי מנחה, אפשר להתפלל תשלומין בערבית? תמיד אפשר תפילה נוספת כ"תפילת נדבה".
  • האם אפשר להשתתף בלו"ז הצבאי (שיעורי נשק) בט' באב? כן
  • בגלל אילוצי לו"ז לא נקבל ארוחה בשרית בפורים אפשר לקיים מצוות סעודת פורים גם בסעודה חלבית.
שלחי שאלה
סקר
פייסבוק
טוויטר
אינסטגרם
יוטיוב

צהלולם- שירת המונים לכבוד החיילות הדתיות, 'הדרך שלך'

לרגל 70 שנות עצמאותנו, התכנסנו לשיר יחד לכבודן של החיילות הדתיות להודות להן על הדרך שלהן והעשייה למען מדינת ישראל לברך אותן שיזכו לקדש שם שמים בכל מעשיהן. תודה לעידן עמדי , שנתן לנו באהבה את השיר 'בדרך שלך' תודה ל'אלומה - משרתות באמונה' על השותפות קרדטים ותודות - תופים- מיכל רהט גיטרה - לילי רוזנר קלידים- עדן ליברמן כינור- אריאלה צייטלין באס - הדס פרנקל מנצחות- מוריה מעטוף-שילה, מוריה מוזס הפקה - הדס פרנקל הגברה, תאורה, הקלטה - תמיר קול סאונד- סול סבג מוקסס באולפני גלים - הראל חדד ושרון רייז תודה מיוחדת לסתיו אליאב, ציפי ביבי, קרן גרין. צילום – יואב אליצור, דוד עצמי, יוסף שלסט הפקת ועריכת הקליפ: אליצור הפקות הפקת האירוע ויח"צ: ותקינ'ס בוטיק אחרונות חביבות חניכות וחיילות צהלי לדורותיהן בשבח והודאה לבורא עולם, צהלי, ה' באייר תשע"ח