הפרשה שלנו – ויקהל (שקלים)

Bookmark and Share
03 ינואר, 2016 |

מדרום הר חברון ועד השומרון והפוך. הפרשה שלנו לשבת ויקהלבנות יקרות,

 

סדרת יו"ש. זה מה שהיה לנו השבוע על כל המשתמע מכך, מדרום הר חברון ועד השומרון והפוך. חזרנו עייפות ועמוסות מחשבות. מקוות להתחיל שבוע שגרתי לחלוטין לפני שניכנס לסערת פורים (:

 

שבת שלום,

יפית

 

 

 

תרומת הנשים

הרב אלי רייף

 

 

"וַיֹּאמֶר מֹשֶׁה אֶל כָּל עֲדַת בְּנֵי יִשְׂרָאֵל לֵאמֹר זֶה הַדָּבָר אֲשֶׁר צִוָּה ה' לֵאמֹר. קְחוּ מֵאִתְּכֶם תְּרוּמָה לַה' כֹּל נְדִיב לִבּוֹ יְבִיאֶהָ…וַיָּבאוּ כָּל אִישׁ אֲשֶׁר נְשָׂאוֹ לִבּוֹ וְכל אֲשֶׁר נָדְבָה רוּחוֹ אתוֹ… וַיָּבאוּ הָאֲנָשִׁים עַל הַנָּשִׁים כּל נְדִיב לֵב הֵבִיאוּ חָח וָנֶזֶם וְטַבַּעַת וְכוּמָז כָּל כְּלִי זָהָב" (שמות לה)

 

מגבית ציבורית היא דבר מסובך ואפילו אם מדובר לצרכים חשובים ונעלים. קשה לאנשים להכניס יד לכיס. משה פונה לכולם בבקשה לתרום לצורך בניית המשכן. בפסוקים מופיעים מינוחים שונים: 'נשאו לבו' ו'נדבה רוחו' ו'נדיב לב'.

 

האלשיך הקדוש (ר' משה אלשיך) כותב:

"כי הנה במתנדבים יש שני מינים: יש אשר כל כך לבו שלם לתת כי מיד בשומעו על נדיבות יקום ויביא מתת ידו. ויש כי מתחלה ירע לבבו… נשמתו אומרת תן… ויצרו אומר…למה זה תפזר בנכסיך…עד אשר גברה יד רוח א-להים בקרבו להיות כובש את יצרו ויתנדב גם הוא כאחיו".

 

כולם שמעו את דברי משה, אבל בביצוע היו דרגות שונות. תחילה הביאו "כָּל אִישׁ אֲשֶׁר נְשָׂאוֹ לִבּוֹ", אלו שנתנו מכל הלב ללא ספקות. אחריהם אלו שנתנו רק לאחר התגברות על הנטייה לשמור את הכסף בכיס. מדוע הכתוב מפרט זאת? כנראה כדי ללמדנו שכלפי שמים ניכרת גם כוונת הלב. השאלה היא גם איך נותנים. עד כמה מחייכים ועושים את הדברים מתוך נכונות.

 

אולם, היתה קבוצה שקדמה לכולם, הנשים!

"ועם כל זה הנשים קדמו, כי 'ויבואו האנשים (היה) על הנשים' – אחר הנשים…לספר שבחן שלא די שלא נתנו חלק בעגל, כי אם שגם בנדבת המשכן עם שהנשים לא שמעו ממשה רק האנשים, כי הלא 'ויצאו כל עדת בני ישראל מלפני משה' שהם האנשים המצווים, ועם כל זה בהבאת הנדבה הנשים קדמו אל האנשים אל כל אשר נשאו לבו כו', על ידי מה שסיפרו להן בעליהן מאשר צוה להם משה".

הנשים שכפי שאמרו חז"ל סירבו להשתתף בחטא העגל, הן אלו שכעת הזדרזו לתרום.

 

"אותו הדור היו הנשים גודרות מה שאנשים פורצים, שכן את מוצא שאמר להן אהרן 'פרקו נזמי הזהב אשר באזני נשיכם', ולא רצו הנשים ומיחו בבעליהן שנאמר 'ויתפרקו כל העם את נזמי הזהב אשר באזניהם' והנשים לא נשתתפו עמהן במעשה העגל" (במדבר רבה כא,י).

 

אילו היינו שומעים שרק בחטא העגל הנשים נרתעו, הייינו יכולים לומר שאולי עשו זאת מיראת העונש. לכן הדגיש הכתוב שגם לדבר מצווה – לבניית המשכן קדמו הנשים לגברים. בכך התגלתה מעלתן היתירה של הנשים על הגברים ברצון לקרבת ה'. הן לא ניסו להשתמט מלהתנדב בטענה, שהגברים נצטוו או שהן תחת ה"חסות" הגברית. הן תפסו יוזמה ורצו לזכות בעצמן בהצטרפות לקדושה ולמשכן המייצג את כלל ישראל. הן היו הראשונות והובילו את המהלך הציבורי לתרומה למשכן ולבניית המוסד הציבורי הרוחני של כלל ישראל.

 

לא רק שותפות פעילות אלא מוליכות רוח ומורות דרך לכלל – מהי כוונת הלב ואהבת ה'.

 

יוש

סדרת יו"ש

הירשמי עכשיו לניוזלטר שלנו, והישארי מעודכנת בכל מה שקורה בצהלי

האם את באמת מוכנה?
לפני צבא? לחצי כאן לשירות משמעותי
שו"ת
  • האם מותר לי לאכול ביום חול אוכל שנסע בשבת? מותר
  • האם המשפחה שלי מוציאה אותי בבדיקת חמץ? עלייך לבדוק חמץ בחדר שלך בצבא.
  • האם אפשר לצרף קראי למניין? הרב עובדיה פוסק שהם יהודים אז בגדול כן.
  • פספסתי מנחה, אפשר להתפלל תשלומין בערבית? תמיד אפשר תפילה נוספת כ"תפילת נדבה".
  • האם אפשר להשתתף בלו"ז הצבאי (שיעורי נשק) בט' באב? כן
  • בגלל אילוצי לו"ז לא נקבל ארוחה בשרית בפורים אפשר לקיים מצוות סעודת פורים גם בסעודה חלבית.
שלחי שאלה
סקר
פייסבוק
טוויטר
אינסטגרם
יוטיוב

צהלולם- שירת המונים לכבוד החיילות הדתיות, 'הדרך שלך'

לרגל 70 שנות עצמאותנו, התכנסנו לשיר יחד לכבודן של החיילות הדתיות להודות להן על הדרך שלהן והעשייה למען מדינת ישראל לברך אותן שיזכו לקדש שם שמים בכל מעשיהן. תודה לעידן עמדי , שנתן לנו באהבה את השיר 'בדרך שלך' תודה ל'אלומה - משרתות באמונה' על השותפות קרדטים ותודות - תופים- מיכל רהט גיטרה - לילי רוזנר קלידים- עדן ליברמן כינור- אריאלה צייטלין באס - הדס פרנקל מנצחות- מוריה מעטוף-שילה, מוריה מוזס הפקה - הדס פרנקל הגברה, תאורה, הקלטה - תמיר קול סאונד- סול סבג מוקסס באולפני גלים - הראל חדד ושרון רייז תודה מיוחדת לסתיו אליאב, ציפי ביבי, קרן גרין. צילום – יואב אליצור, דוד עצמי, יוסף שלסט הפקת ועריכת הקליפ: אליצור הפקות הפקת האירוע ויח"צ: ותקינ'ס בוטיק אחרונות חביבות חניכות וחיילות צהלי לדורותיהן בשבח והודאה לבורא עולם, צהלי, ה' באייר תשע"ח