הפרשה שלנו – ויגש

Bookmark and Share
25 דצמבר, 2014 |

משפחה, כבשה שחורה ו929 פרקים. הפרשה שלנו לשבת ויגשלזכר

 

שלום וברכה לכולן!

 

מקווה שחג האורים עבר עליכן בנעימים ושאור נרות החנוכה צייד אתכן בעוז ובתקווה.

הרב עמית קולא מדייק מהפרשה שקשה להצביע על איחוי גמור בין האחים ליוסף. גם אנחנו בסדרת מרכז בשבוע הבא נתוודע כרגיל, לשונה ולדומה בקרב הקבוצות השונות שבתוכנו.

 

יקירותיי, אם עוד לא התחלתן ללמוד תנ"ך במיזם 929 זה הזמן! כנסו לאתר המיזם, תגלו שם מספר פנים מוכרות מאד…

 

יפית

 

 

אנשי מקנה או צאן? על משפחה מגוונת

הרב עמית קולא

 

 

"וְהָיָה כִּי יִקְרָא לָכֶם פַּרְעֹה וְאָמַר מַה מַּעֲשֵׂיכֶם: וַאֲמַרְתֶּם אַנְשֵׁי מִקְנֶה הָיוּ עֲבָדֶיךָ מִנְּעוּרֵינוּ וְעַד עַתָּה… וַיֹּאמֶר פַּרְעֹה אֶל אֶחָיו מַה מַּעֲשֵׂיכֶם וַיֹּאמְרוּ אֶל פַּרְעֹה רֹעֵה צֹאן עֲבָדֶיךָ גַּם אֲנַחְנוּ גַּם אֲבוֹתֵינוּ".

 

בעוד שיוסף מבקש לראות את משפחתו כרועת בקר בנוסף לצאן, האחים דבקים באופן מדוקדק בהגדרתם כרועי צאן, תוך התעלמות מבקשת יוסף לרכך את הגבולות ולהכליל בתוך עיסוקי המשפחה גם את הבקר.

כל זה קורה מייד לאחר האיחוד המרגש של יוסף ואחיו לאחר שנים כה רבות. ושוב מתגלה הפער ואי ההתאמה בין האחים.

 

אז איך שומרים על המשפחה ביחד?

 

הפטרה הפרשה מבקשת חזון עתידני:

 

"וקרב אתם אחד אל אחד לך לעץ אחד והיו לאחדים בידך… ועשיתי אתם לגוי אחד בארץ בהרי ישראל ומלך אחד יהיה לכלם למלך ולא יהיו עוד לשני גוים ולא יהיו עוד לשתי ממלכות". (יחזקאל ל"ז)

 

הרצון שבית יעקב יכלול בתוכו גם את יוסף מחייב את בית יעקב להשתנות. המבקש שגם הכבשה השחורה המשפחתית תראה במשפחה את ביתה, לא יכול לדרוש ממנה להצטבע בלבן לפני כניסתה הביתה. יש לדקק את חומות הבית ולהנמיך את גדרותיו כדי שגם הבן השונה יחוש בבית.

בקשתו-תחנתו של יוסף להוסיף את הבקר אל הצאן בהגדרת המשפחה – לא נועדה לפרעה, אלא לשייר פתח כדי שהוא-יוסף שנותק מן המשפחה ל-22 שנה יוכל לשוב הביתה לבית אבא ולראות בו גם את ביתו שלו.

 

השאלה הגדולה שפרשה זו מותירה היא – מה אנחנו מוכנים לעשות כדי שהבית שלנו יהיה בית משותף שיוכל לכלול בתוכו אחים שונים שכל אחד מהם יוכל לחוש בבית את ביתו שלו? זו שאלה שנוגעת לקהילות ויושבים, לחברה הישראלית ואף לבית המדרש.

 

 

שבת שלום!

 

 

ציפי פיש – מתוך דף הפייסבוק של 929

הירשמי עכשיו לניוזלטר שלנו, והישארי מעודכנת בכל מה שקורה בצהלי

האם את באמת מוכנה?
לפני צבא? לחצי כאן לשירות משמעותי
שו"ת
  • האם מותר לי לאכול ביום חול אוכל שנסע בשבת? מותר
  • האם המשפחה שלי מוציאה אותי בבדיקת חמץ? עלייך לבדוק חמץ בחדר שלך בצבא.
  • האם אפשר לצרף קראי למניין? הרב עובדיה פוסק שהם יהודים אז בגדול כן.
  • פספסתי מנחה, אפשר להתפלל תשלומין בערבית? תמיד אפשר תפילה נוספת כ"תפילת נדבה".
  • האם אפשר להשתתף בלו"ז הצבאי (שיעורי נשק) בט' באב? כן
  • בגלל אילוצי לו"ז לא נקבל ארוחה בשרית בפורים אפשר לקיים מצוות סעודת פורים גם בסעודה חלבית.
שלחי שאלה
סקר
פייסבוק
טוויטר
אינסטגרם
יוטיוב

צהלולם- שירת המונים לכבוד החיילות הדתיות, 'הדרך שלך'

לרגל 70 שנות עצמאותנו, התכנסנו לשיר יחד לכבודן של החיילות הדתיות להודות להן על הדרך שלהן והעשייה למען מדינת ישראל לברך אותן שיזכו לקדש שם שמים בכל מעשיהן. תודה לעידן עמדי , שנתן לנו באהבה את השיר 'בדרך שלך' תודה ל'אלומה - משרתות באמונה' על השותפות קרדטים ותודות - תופים- מיכל רהט גיטרה - לילי רוזנר קלידים- עדן ליברמן כינור- אריאלה צייטלין באס - הדס פרנקל מנצחות- מוריה מעטוף-שילה, מוריה מוזס הפקה - הדס פרנקל הגברה, תאורה, הקלטה - תמיר קול סאונד- סול סבג מוקסס באולפני גלים - הראל חדד ושרון רייז תודה מיוחדת לסתיו אליאב, ציפי ביבי, קרן גרין. צילום – יואב אליצור, דוד עצמי, יוסף שלסט הפקת ועריכת הקליפ: אליצור הפקות הפקת האירוע ויח"צ: ותקינ'ס בוטיק אחרונות חביבות חניכות וחיילות צהלי לדורותיהן בשבח והודאה לבורא עולם, צהלי, ה' באייר תשע"ח