הפרשה שלנו – ואתחנן

Bookmark and Share
31 יולי, 2015 |

מה זאת אהבה? הפרשה שלנו לשבת ואתחנןלזכר

 

בנות יקרות,

 

לפעמים בסיום שבוע קשה שכזה אין מילים.

 

חיבוקים,

יפית

 

 

מה זאת אהבה?

שירי נתן

 

מדרש רבה (פרשה ב' ל"ב) :" ואהבת את ה' אלוקיך בכל לבבך ובכל נפשך" מהו " בכל לבבך ובכל נפשך"? בכל נפש ונפש שברא בך!

שפת אמת (פרשת ואתחנן) – …ופירוש "בכל לבבך", אינו כמו "עם לבבך" כמו שמפרשין העולם, רק ממש בכל הרגשה שבאדם, ידע שהוא רק חיותו מה' יתברך שאין אדם נוקף אצבעו מלמטה אלא אם כן מכריזין עליו מלמעלה (חולין ז' ב) והוא כגרזן ביד החוצב.

המדרש ובעקבותיו בעל-  השפת אמת: מפרשים את הלב והנפש כעולם הפנימי הרוחני והרגשי של האדם.

אם נפרש את "בכל" ככל העולם-  נוכל לטעות ולחשוב, כי הציווי הוא להוסיף את עולם הרגש וכוחות הנפש ,לעולם השכל, בעבודת ה', אך הפירוש הוא אחר:

אמירת "בכל לבבך …" מציבה לאדם משימה, בה הוא נזקק למודעות עמוקה לכוחות הנפש, השוכנים בו, משימה המחייבת הכרות עם חלקי הנפש השונים ותפקידיהם במארג הכוחות והכלים שניתנו לו וכל זאת על מנת שישתמש בכולם ויגלה, כי  לכל רגש ולכל תכונה נפשית יש ייעוד בעבודת ה'.

החיבור הנפלא בין כל מסתרי ומעמקי הנפש עם הבורא מאפשר לאדם להיות אוהב!

שהרי האוהבים מגלים אחדות פנימית בניהם, אחדות שהופכת גם למציאות חיצונית. האהבה מבטאת שלמות שאינה מפרידה בין האדם הפנימי למעשיו החיצוניים.

ממשיך השפת אמת ומסביר:

וזה "ה' אחד" פירוש, לבד שהוא אלוקי אחד, רק שהוא אחד אין עוד. שכל דבר הוה הוא חיותו יתברך ממש, רק שנסתר, וכן רצונו יתברך. אם כן צריך להיות נמצא אהבתו יתברך בכל הרגש שבאדם, וזה בכל לבבך…

אחד – הוא לא מספר, אחד הוא מהות הבריאה, שהיא עשויה במטרה אחת ושורשה אחד.

למרות שבמציאות החיצונית האדם חווה את הבריאה כעשויה בחלקים נפרדים ואת עצמו כעשוי מגוף ונפש משכל ורגשות, עליו לגלות כי בנסתר הכל נובע משורש אחד.

אחדות האל היא בעצם אחדות הבריאה. האדם הוא ההשתקפות של האחדות האלוקית, מפני שהוא הנברא היחידי המסוגל להכיר באחדות זו ולהכריז – ה' אחד ואין עוד מלבדו.

 

 

שבת שלום!

 

הירשמי עכשיו לניוזלטר שלנו, והישארי מעודכנת בכל מה שקורה בצהלי

האם את באמת מוכנה?
לפני צבא? לחצי כאן לשירות משמעותי
שו"ת
  • האם מותר לי לאכול ביום חול אוכל שנסע בשבת? מותר
  • האם המשפחה שלי מוציאה אותי בבדיקת חמץ? עלייך לבדוק חמץ בחדר שלך בצבא.
  • האם אפשר לצרף קראי למניין? הרב עובדיה פוסק שהם יהודים אז בגדול כן.
  • פספסתי מנחה, אפשר להתפלל תשלומין בערבית? תמיד אפשר תפילה נוספת כ"תפילת נדבה".
  • האם אפשר להשתתף בלו"ז הצבאי (שיעורי נשק) בט' באב? כן
  • בגלל אילוצי לו"ז לא נקבל ארוחה בשרית בפורים אפשר לקיים מצוות סעודת פורים גם בסעודה חלבית.
שלחי שאלה
סקר
פייסבוק
טוויטר
אינסטגרם
יוטיוב

צהלולם- שירת המונים לכבוד החיילות הדתיות, 'הדרך שלך'

לרגל 70 שנות עצמאותנו, התכנסנו לשיר יחד לכבודן של החיילות הדתיות להודות להן על הדרך שלהן והעשייה למען מדינת ישראל לברך אותן שיזכו לקדש שם שמים בכל מעשיהן. תודה לעידן עמדי , שנתן לנו באהבה את השיר 'בדרך שלך' תודה ל'אלומה - משרתות באמונה' על השותפות קרדטים ותודות - תופים- מיכל רהט גיטרה - לילי רוזנר קלידים- עדן ליברמן כינור- אריאלה צייטלין באס - הדס פרנקל מנצחות- מוריה מעטוף-שילה, מוריה מוזס הפקה - הדס פרנקל הגברה, תאורה, הקלטה - תמיר קול סאונד- סול סבג מוקסס באולפני גלים - הראל חדד ושרון רייז תודה מיוחדת לסתיו אליאב, ציפי ביבי, קרן גרין. צילום – יואב אליצור, דוד עצמי, יוסף שלסט הפקת ועריכת הקליפ: אליצור הפקות הפקת האירוע ויח"צ: ותקינ'ס בוטיק אחרונות חביבות חניכות וחיילות צהלי לדורותיהן בשבח והודאה לבורא עולם, צהלי, ה' באייר תשע"ח