הפרשה שלנו – וארא

Bookmark and Share
14 ינואר, 2015 |

סטייליסטית, התנדבות וממזר. הפרשה שלנו לשבת ואראלזכר

 

שלום לכולן,

מקווה ששלומכן בטוב!

 

את השבוע התחלנו במפגש לא שגרתי עם סטייליסטית ומעצבת אפנה שגלתה לנו מרזי המקצוע! ההערה המסכמת שלה הייתה שכולן כל כך יפות! בהמשך השבוע יצאנו לבוקר התנדבות באשקלון.

מחזור ח' מתרגש לקראת שבת עם הרב אילעאי ומשפחתו.

דבר התורה השבוע הוא מפרי עטה של אביטל עופרן, ומלמד אותנו סדרי עדיפות…

 

שבת שלום, ומקווה שנתראה בקרוב,

יפית

 

 

מדוע מספרת התורה שמשה רבינו היה ממזר?

אביטל עופרן

 

בתחילת פרשת וארא מספרת התורה על ייחוסו של מנהיגם וגואלם של ישראל, וכך כותבת התורה: "וַיִּקַּח עַמְרָם אֶת יוֹכֶבֶד דֹּדָתוֹ לוֹ לְאִשָּׁה וַתֵּלֶד לוֹ אֶת אַהֲרֹן וְאֶת מֹשֶׁה" (שמות ו, כ).

התורה מפרטת ואומרת כי יוכבד הייתה דודתו של עמרם. אמנם פרשה זו נאמרה ואירועים אלו התרחשו עוד בטרם ניתנה תורה לישראל, אך לא ניתן להתעלם מן העובדה כי ייחוסו זה של משה רבינו, אינו אלא גילוי עריות. בפרשת אחרי מות נאמר מפורשות  – "עֶרְוַת אֲחִי אָבִיךָ לֹא תְגַלֵּה אֶל אִשְׁתּוֹ לֹא תִקְרָב דֹּדָתְךָ הִוא" (ויקרא יח, יד).

 

איסורי עריות, הם מן האיסורים החמורים שבתורה, וזהו אחד מן הציוויים שגם הגויים חייבים בו במסגרת שבע מצוות בני נח. מהו המסר שמלמדת אותנו התורה בכך שאדון הנביאים, גדול מנהיגי ישראל ומקבל התורה, אינו אלא ממזר (שהרי ע"פ דין תורה, ממזר הינו צאצא שנולד מאיסורי עריות)?

 

ניתן להציע כי התורה רוצה ללמדנו כי אדם נדון ע"פ מעשיו ולא ע"פ תכונותיו המולדות, ברוח דברי המשנה בעדויות כי "מעשיך יקרבוך ומעשיך ירחקוך". לא ייחוסו של אדם, משפחתו או נתוני הפתיחה שלו יקבעו להיכן יגיע, אלא דווקא מעשיו והתנהגותו. אפילו אדם שנולד מתוך המציאות הבזויה והנחותה ביותר, יכול להגיע לפסגת הקיום האנושי, עד כדי כך שיעיד עליו הקב"ה כי "פה אל פה אדבר בו". רוצה התורה לחנך את האדם לכך שכל המפתחות נתונים בידיו, ואל לו לאדם לתרץ לעצמו את כישלונותיו בכך שנולד או בא מתוך מציאות בעייתית.

 

ייתכן ולכך כיוונה המשנה במסכת הוריות באומרה ש"ממזר תלמיד חכם, קודם לכהן גדול עם הארץ". אדם אינו יכול לשלוט בהיותו כהן ואף אינו יכול לשלוט בהיותו ממזר. שתי תכונות מנוגדות אלו, נגזרות על האדם עוד בטרם נולד. אך את מעמדו וחשיבותו של האדם, לא ייקבעו תכונותיו המולדות אלא דווקא בחירותיו האישיות, האם יחתור להיות תלמיד חכם, או שמא יבחר שלא להתאמץ ויישאר עם הארץ. שהרי גם ממזר, יכול להיות אדון הנביאים…

 

 

שבת שלום!

 

Photo taken by user BS Thurner Hof.

Photo taken by user BS Thurner Hof.

הירשמי עכשיו לניוזלטר שלנו, והישארי מעודכנת בכל מה שקורה בצהלי

האם את באמת מוכנה?
לפני צבא? לחצי כאן לשירות משמעותי
שו"ת
  • האם מותר לי לאכול ביום חול אוכל שנסע בשבת? מותר
  • האם המשפחה שלי מוציאה אותי בבדיקת חמץ? עלייך לבדוק חמץ בחדר שלך בצבא.
  • האם אפשר לצרף קראי למניין? הרב עובדיה פוסק שהם יהודים אז בגדול כן.
  • פספסתי מנחה, אפשר להתפלל תשלומין בערבית? תמיד אפשר תפילה נוספת כ"תפילת נדבה".
  • האם אפשר להשתתף בלו"ז הצבאי (שיעורי נשק) בט' באב? כן
  • בגלל אילוצי לו"ז לא נקבל ארוחה בשרית בפורים אפשר לקיים מצוות סעודת פורים גם בסעודה חלבית.
שלחי שאלה
סקר
פייסבוק
טוויטר
אינסטגרם
יוטיוב

צהלולם- שירת המונים לכבוד החיילות הדתיות, 'הדרך שלך'

לרגל 70 שנות עצמאותנו, התכנסנו לשיר יחד לכבודן של החיילות הדתיות להודות להן על הדרך שלהן והעשייה למען מדינת ישראל לברך אותן שיזכו לקדש שם שמים בכל מעשיהן. תודה לעידן עמדי , שנתן לנו באהבה את השיר 'בדרך שלך' תודה ל'אלומה - משרתות באמונה' על השותפות קרדטים ותודות - תופים- מיכל רהט גיטרה - לילי רוזנר קלידים- עדן ליברמן כינור- אריאלה צייטלין באס - הדס פרנקל מנצחות- מוריה מעטוף-שילה, מוריה מוזס הפקה - הדס פרנקל הגברה, תאורה, הקלטה - תמיר קול סאונד- סול סבג מוקסס באולפני גלים - הראל חדד ושרון רייז תודה מיוחדת לסתיו אליאב, ציפי ביבי, קרן גרין. צילום – יואב אליצור, דוד עצמי, יוסף שלסט הפקת ועריכת הקליפ: אליצור הפקות הפקת האירוע ויח"צ: ותקינ'ס בוטיק אחרונות חביבות חניכות וחיילות צהלי לדורותיהן בשבח והודאה לבורא עולם, צהלי, ה' באייר תשע"ח