הפרשה שלנו – דברים

Bookmark and Share
23 יולי, 2015 |

קיץ, חומש חדש ומנהיגות. הפרשה שלנו לשבת דבריםלזכר

 

בנות יקרות,

 

הקיץ בעיצומו ועוד ועוד בנות ממחזור ז' משתחררות! מכל הלב שלוחה לכן ברכת הדרך, עלו והצליחו בכל אשר תפנו ואל תשכחו לפנות גם לכיוון ביקור במכינה (:

 

חומש חדש בפתח ומי שחושבת על תפקיד מנהיגותי כדאי שתקרא מה שיש לרב אלי לומר בנידון…

 

שבת שלום,

נשיקות

 

יפית

 

 

 

מנהיגות

הרב אלי רייף

 

ערב הכניסה לארץ משה נואם את נאומו האחרון. הפתיחה מפתיעה. משה לא מדבר על האירועים המכוננים את זהותו של העם. הוא לא מזכיר את יציאת מצרים ולא את מתן תורה. הוא מזכיר שני אירועים בלבד.

האירוע הראשון הוא סיפור מינוי שרי המאות והאלפים "וָאֹמַר אֲלֵכֶם בָּעֵת הַהִוא לֵאמֹר לֹא־אוּכַל לְבַדִּי שְׂאֵת אֶתְכֶם… הָבוּ לָכֶם אֲנָשִׁים חֲכָמִים וּנְבֹנִים וִידֻעִים לְשִׁבְטֵיכֶם וַאֲשִׂימֵם בְּרָאשֵׁיכֶם". האירוע השני הוא סיפור המרגלים.

משה מתאר שני אירועים יסודים הקשורים לזיקה בין מנהיג ועמו. בסיפור הראשון משה הבין שהוא לא יכול להנהיג לבד את העם. הוא מציע להקים מערכת שלטונית רחבה המייצגת את העם ומובילה את חינוכו הציבורי. תגובת העם היתה "וַתַּעֲנוּ אֹתִי וַתֹּאמְרוּ טוֹב־הַדָּבָר אֲשֶׁר־דִּבַּרְתָּ לַעֲשׂוֹת". התיאום בין המנהיג לעם, ויצירת מערכת ביניים פעלה לטובה וקידמה את העם.

בסיפור השני התהליך היה הפוך. העם חשש מהחזון הפיזי שהמנהיג מוביל ופנה אל משה "וַתֹּאמְרוּ נִשְׁלְחָה אֲנָשִׁים לְפָנֵינוּ וְיַחְפְּרוּ־לָנוּ אֶת־הָאָרֶץ וְיָשִׁבוּ אֹתָנוּ דָּבָר". העם מבקש שנציגים מטעמם יהיו שותפים לתהליך ההנהגתי של הכניסה לארץ וההיערכות למלחמה. הפעם משה הוא המגיב "וַיִּיטַב בְּעֵינַי הַדָּבָר", אלא שהתהליך נכשל. דווקא הנבחרים הם שגרמו את רוח הנכאים שסופה הליכה ארוכה במדבר.

ערב הכניסה לארץ משה פותח בנושא החשוב ביותר, העומד לפתחו של העם הנכנס לארץ – היחסים בין המנהיג לעם. הוא בוחר את שני הסיפורים המרכזיים המבטאים מערכת יחסים זו. הראשון, סיפור הצלחה המניח את הבסיס לקיום החברה – בניית מערכת שלטונית מוסרית כבסיס לחברת צדק. השני, סיפור הכישלון המדגיש את ההכרח ברכישת אמון להובלה המנהיגותית ואמונה ב-ה'.

נאומו של משה הוא קריאת כוון לעם הנכנס לארץ בהנהגתו של יהושע והדגשת מערכת היחסים בין המנהיג לעם, וכך גם הוא מסיים: "וְאֶת־יְהוֹשׁוּעַ צִוֵּיתִי בָּעֵת הַהִוא לֵאמֹר עֵינֶיךָ הָרֹאֹת אֵת כָּל־אֲשֶׁר עָשָׂה ה' אֱלֹהֵיכֶם לִשְׁנֵי הַמְּלָכִים הָאֵלֶּה כֵּן־יַעֲשֶׂה ה' לְכָל־הַמַּמְלָכוֹת אֲשֶׁר אַתָּה עֹבֵר שָׁמָּה. לֹא תִּירָאוּם כִּי ה' אֱלֹהֵיכֶם הוּא הַנִּלְחָם לָכֶם".

 

הירשמי עכשיו לניוזלטר שלנו, והישארי מעודכנת בכל מה שקורה בצהלי

האם את באמת מוכנה?
לפני צבא? לחצי כאן לשירות משמעותי
שו"ת
  • האם מותר לי לאכול ביום חול אוכל שנסע בשבת? מותר
  • האם המשפחה שלי מוציאה אותי בבדיקת חמץ? עלייך לבדוק חמץ בחדר שלך בצבא.
  • האם אפשר לצרף קראי למניין? הרב עובדיה פוסק שהם יהודים אז בגדול כן.
  • פספסתי מנחה, אפשר להתפלל תשלומין בערבית? תמיד אפשר תפילה נוספת כ"תפילת נדבה".
  • האם אפשר להשתתף בלו"ז הצבאי (שיעורי נשק) בט' באב? כן
  • בגלל אילוצי לו"ז לא נקבל ארוחה בשרית בפורים אפשר לקיים מצוות סעודת פורים גם בסעודה חלבית.
שלחי שאלה
סקר
פייסבוק
טוויטר
אינסטגרם
יוטיוב

צהלולם- שירת המונים לכבוד החיילות הדתיות, 'הדרך שלך'

לרגל 70 שנות עצמאותנו, התכנסנו לשיר יחד לכבודן של החיילות הדתיות להודות להן על הדרך שלהן והעשייה למען מדינת ישראל לברך אותן שיזכו לקדש שם שמים בכל מעשיהן. תודה לעידן עמדי , שנתן לנו באהבה את השיר 'בדרך שלך' תודה ל'אלומה - משרתות באמונה' על השותפות קרדטים ותודות - תופים- מיכל רהט גיטרה - לילי רוזנר קלידים- עדן ליברמן כינור- אריאלה צייטלין באס - הדס פרנקל מנצחות- מוריה מעטוף-שילה, מוריה מוזס הפקה - הדס פרנקל הגברה, תאורה, הקלטה - תמיר קול סאונד- סול סבג מוקסס באולפני גלים - הראל חדד ושרון רייז תודה מיוחדת לסתיו אליאב, ציפי ביבי, קרן גרין. צילום – יואב אליצור, דוד עצמי, יוסף שלסט הפקת ועריכת הקליפ: אליצור הפקות הפקת האירוע ויח"צ: ותקינ'ס בוטיק אחרונות חביבות חניכות וחיילות צהלי לדורותיהן בשבח והודאה לבורא עולם, צהלי, ה' באייר תשע"ח