הפרשה שלנו – בשלח

Bookmark and Share
28 ינואר, 2015 |

גנטיקה, הפרשת חלה ו'צהלי משפחתי'. הפרשה שלנו לשבת בשלחלזכר

שלום לכולן,

 

אז מה היה לנו השבוע? שמענו שיחה מפרופ' לבנברג (אמא של שירה) על ביורפואה, אלעד פופוביץ (אחיין של הניה) גרם לנו לחשוב טוב על מהו צבא מוסרי, עם תמר זנדברג ממרץ היתה לנו שיחה ערה, ד"ר ז'נט ליבוביץ (אמא של שיר) הסבירה לנו על גנטיקה, הפרשת חלה עם שירי וביום חמישי השיא – "צהלי משפחתי"!

ובפרשת השבוע – הרב אלי (שגם ישבות השבת עם משפחתו בצהלי!) משרטט את הדרך בא עבר העם להגיע לאמונה מאהבה ומתוך חירות.

 

שבת שלום יקרות ולהתראות,

יפית

 

 

בעל מלחמות בורא רפואות

הרב אלי רייף

 

משה נשלח להוציא את ישראל ממצרים. הוא חושש, "והם לא יאמינו לי" ואם יאמרו "מה שמו? מה אומר אליהם?".

במצרים אין זמן להסברים ארוכים. העם קצר רוח מעול העבודה הקשה. נדרש ניתוח חירום לעם הנאנק תחת עול העבדות וספוג בתרבות אלילית. זמן לעשות ולא לדבר.

במצרים צריך גישה שמתאימה למצרים. שם מדברים בשפת האותות, המופתים והיד חזקה המרשימה את הלב 'וגאלתי אתכם בזרוע נטויה ובשפטים גדולים', ובסופה "ויאמינו ב-ה' ובמשה עבדו".

אולם היד החזקה מטילה גם צל. העם אמנם מאמין, אך בא-ל מלחמה חזק ומאיים, המגן על עמו אך גם מעניש ומכה. אמונה מיראת העונש.

אמונה המבוססת על פחד, סופה שתנוון את רוח האדם וצלם א-להים שבו. זו אמונת עבדים הפועלים מציות עיוור. מי שאלוהיו נגלה לו במידת הדין בלבד סופו שיפעל גם הוא במידת הדין ובכוח הזרוע. המאמינים מתוך עבדות, סופם שינסו לשעבד את כולם.

 

בורא רפואות

כדי להגיע למתן תורה צריך לצאת מהאמונה הפחדנית והמרה. במרה בשעה שאין מים לעם, העם מנסה את א-להיו. האם הוא גם רועה נאמן ורחמן הדואג להשקות את צאנו?

כך פירש הרלב"ג: "הם ראו שכל הנפלאות שהגיעו מאת ה' יתעלה היה בהם רע… ולזה ניסה העם את ה' יתעלה, אם יוכל להשפיע להם טובות… ואמר להם… שמדרכי להסיר המחלה מהדבקים בי… הלא תראו שכבר ריפאתי המים המרים והשבתי אותם מתוקים". לא עוד רק בעל מלחמות, כי אם בורא רפואות. מצוות התורה הן תהליך ההבראה האנושי "והאזנת למצותיו ושמרת כל חקיו כל המחלה…לא אשים עליך כי אני ה' רופאך'.

לפני מתן תורה העם חייב לעבור שינוי תודעתי ורוחני. יש להוציא גם את האמונה לחרות. אמונת בני חורין היא 'אמונה מאהבה' הבוחרים בה מתוך חפץ הלב והזדהות בקבלת עול מלכות שמים.

בסיני יראו ויכירו את הקב"ה "כזקן מלא רחמים". מתן תורה מתוך הארת פנים כי 'דרכיה דרכי נעם וכל נתיבותיה שלום'.

 

מי שאמונתו היא מהארת פנים זוכה להאיר פנים בעולם. פנים של חן וחסד ורחמים חיים ושלום!

 

שבת שלום

 

 

 משפחתי3

 

 

 

הירשמי עכשיו לניוזלטר שלנו, והישארי מעודכנת בכל מה שקורה בצהלי

האם את באמת מוכנה?
לפני צבא? לחצי כאן לשירות משמעותי
שו"ת
  • האם מותר לי לאכול ביום חול אוכל שנסע בשבת? מותר
  • האם המשפחה שלי מוציאה אותי בבדיקת חמץ? עלייך לבדוק חמץ בחדר שלך בצבא.
  • האם אפשר לצרף קראי למניין? הרב עובדיה פוסק שהם יהודים אז בגדול כן.
  • פספסתי מנחה, אפשר להתפלל תשלומין בערבית? תמיד אפשר תפילה נוספת כ"תפילת נדבה".
  • האם אפשר להשתתף בלו"ז הצבאי (שיעורי נשק) בט' באב? כן
  • בגלל אילוצי לו"ז לא נקבל ארוחה בשרית בפורים אפשר לקיים מצוות סעודת פורים גם בסעודה חלבית.
שלחי שאלה
סקר
פייסבוק
טוויטר
אינסטגרם
יוטיוב

צהלולם- שירת המונים לכבוד החיילות הדתיות, 'הדרך שלך'

לרגל 70 שנות עצמאותנו, התכנסנו לשיר יחד לכבודן של החיילות הדתיות להודות להן על הדרך שלהן והעשייה למען מדינת ישראל לברך אותן שיזכו לקדש שם שמים בכל מעשיהן. תודה לעידן עמדי , שנתן לנו באהבה את השיר 'בדרך שלך' תודה ל'אלומה - משרתות באמונה' על השותפות קרדטים ותודות - תופים- מיכל רהט גיטרה - לילי רוזנר קלידים- עדן ליברמן כינור- אריאלה צייטלין באס - הדס פרנקל מנצחות- מוריה מעטוף-שילה, מוריה מוזס הפקה - הדס פרנקל הגברה, תאורה, הקלטה - תמיר קול סאונד- סול סבג מוקסס באולפני גלים - הראל חדד ושרון רייז תודה מיוחדת לסתיו אליאב, ציפי ביבי, קרן גרין. צילום – יואב אליצור, דוד עצמי, יוסף שלסט הפקת ועריכת הקליפ: אליצור הפקות הפקת האירוע ויח"צ: ותקינ'ס בוטיק אחרונות חביבות חניכות וחיילות צהלי לדורותיהן בשבח והודאה לבורא עולם, צהלי, ה' באייר תשע"ח