הפרשה שלנו – בשלח

Bookmark and Share
22 ינואר, 2016 |

פתיחת הלב ודיבור של אמת. הפרשה שלנו לשבת שירה (בשלח)לזכר

 

 

בנות יקרות,

 

שבוע מטלטל  עבר על עם ישראל ועל קהילת עתניאל בפרט. מיכל שלנו הטיבה לבטא רגשות פרטיים ותחושות כלליות מהם רוצה אני לחזור על שתי תובנות – פתיחת הלב ודיבור של אמת. תובנות אלו ליוו אותנו גם בימי מנחה אינטנסיביים, מתישים ומרוממים.

 

ובפרשה, גילי זיוון על שירת נשים.

 

יהי רצון שיתקיימו בנו מילות השיר – אז ימלא שחוק פינו ולשוננו רינה,

שבת שלום, באהבה,

יפית

 

 

שירת נשים

גילי זיוון

 

במסורת היהודית יש שתי תמונות מנוגדות של שירת נשים – תמונה אחת הלקוחה פרשתנו, מיוצגת על ידי מרים הסוחפת אחריה את ציבור הנשים בריקוד, שירה ונגינה, כמחוות תודה ספונטנית על קריעת ים סוף והטבעת צבא מצרים בים: 'וַתִּקַּח מִרְיָם הַנְּבִיאָה אֲחוֹת אַהֲרֹן אֶת הַתֹּף בְּיָדָהּ וַתֵּצֶאןָ כָל הַנָּשִׁים אַחֲרֶיהָ בְּתֻפִּים וּבִמְחֹלֹת: וַתַּעַן לָהֶם מִרְיָם שִׁירוּ לה' כִּי גָאֹה גָּאָה סוּס וְרֹכְבוֹ רָמָה בַיָּם' (שמות טו, כ-כא).

 

שירה דומה בוקעת גם מפיה של דבורה הנביאה וכן מפי נשות ישראל המקדמות את פני שאול ודוד בשובם בשלום ממלחמתם בפלשתים.אלה הם רגעים ייחודים של שירת הודיה הבאה מעמקי הלב, שאינם מעוררים בקרב הגברים סביב שום מחשבות על ערווה וחוסר צניעות. שירת מרים ושירת משה ובני ישראל שנאמרה לפניה, מהדהדות זו כלפי זו ובזיווגן עולות השמימה והופכות לשירת ההודיה הלאומית של עם שניצל מידי רודפיו….

התמונה השנייה מאוחרת יותר. היא מבצבצת לראשונה מדפי התלמוד הבבלי וממשיכה להופיע ולהתעצם מכאן והלאה בספרי שו"ת רבים. כך למשל הוא קולו הרועם של האמורא  שמואל המכריז: 'קול באשה ערווה, שנאמר ‏"כי קולך ערב ומראך נאוה" (שה"ש ב, ידי) (בבלי, ברכות כד, ע"א).

 

באיזה עולם אנו רוצות לחיות? האם בעולם שבו יצרם של הגברים נדלק לשמע קול אישה שרה? או בעולם שבו שירת נשים היא שירת קודש, ויחד משתלבים הקולות הגבריים והנשיים בשירה משותפת והרמונית, המבטאת הודיה לה' של העם כולו?

 

פרשנויות רבות נערמו במהלך הדורות ובחילופי התקופות על דבריו של האמורא שמואל: האם התכוון רק להזהיר את מי שקורא קריאת שמע שמא יסיח דעתו, או שכיוון את דבריו לכל עת ולכל שעה? האם התכוון לאישה יחידה או לשירה קבוצתית? האם קול מוקלט אסור כקול 'חי'? והעיקר – האם דבריו כוונו רק לשירה מפתה שמטרתה גירוי או לשירת אישה באשר היא?  דומה כי כיום נחוץ לנו, יותר מדיונים הלכתיים ומפולפלים, השכל הישר שמזמן אבד לנו.

 

אנו זקוקים להחזיר את הכבוד ההדדי בין גברים ונשים ולראות בגברים לא רק יצורים המונחים על ידי יצרם ובנשים לא רק אובייקטים מפתים.עלינו להשיב את הביטחון העצמי לגברים היודעים להתרגש משירה – גם של נשים – בשעה שהיא מסבה להם התרוממות רוח ומוציאה מתוכם רגשות עמוקים של שמחה או עצב. אילו הייתי גבר, הייתי נעלבת מדברי שמואל. ידידיי הגברים ראויים להערכה גבוהה יותר.

 

נדמה לי שאם נחזור להקשיב לליבנו – נזכה גם לשמוע את שירתן של מרים והנשים המתופפות הרוקדות יחפות על גדות ים סוף.

 

המשוררת אסתר שקלים תארה רגע מופלא של שירת מרים:

 

כְּשֶמִרְיָם הַנְּבִיאָה

שָׁרָה עַל הַיָּם,

מֹשֶׁ ה לֹא גָּעַר

אַהֲרֹן לֹא פָּרַח

עַמּוּד הָאֵשׁ לֹא שָׂרַף

וְכָל הָעָם גָאֹה גָּאָה:

נְהַסֶּה

וְנִשְׁמַע.

כְּשֶמִרְיָם שָׁרָה

 

 

 

ימי מנחה - אני מאמין קבוצתי המורכב מפסיפס של יצירות אישיות

ימי מנחה – אני מאמין קבוצתי המורכב מפסיפס של יצירות אישיות

הירשמי עכשיו לניוזלטר שלנו, והישארי מעודכנת בכל מה שקורה בצהלי

האם את באמת מוכנה?
לפני צבא? לחצי כאן לשירות משמעותי
שו"ת
  • האם מותר לי לאכול ביום חול אוכל שנסע בשבת? מותר
  • האם המשפחה שלי מוציאה אותי בבדיקת חמץ? עלייך לבדוק חמץ בחדר שלך בצבא.
  • האם אפשר לצרף קראי למניין? הרב עובדיה פוסק שהם יהודים אז בגדול כן.
  • פספסתי מנחה, אפשר להתפלל תשלומין בערבית? תמיד אפשר תפילה נוספת כ"תפילת נדבה".
  • האם אפשר להשתתף בלו"ז הצבאי (שיעורי נשק) בט' באב? כן
  • בגלל אילוצי לו"ז לא נקבל ארוחה בשרית בפורים אפשר לקיים מצוות סעודת פורים גם בסעודה חלבית.
שלחי שאלה
סקר
פייסבוק
טוויטר
אינסטגרם
יוטיוב

צהלולם- שירת המונים לכבוד החיילות הדתיות, 'הדרך שלך'

לרגל 70 שנות עצמאותנו, התכנסנו לשיר יחד לכבודן של החיילות הדתיות להודות להן על הדרך שלהן והעשייה למען מדינת ישראל לברך אותן שיזכו לקדש שם שמים בכל מעשיהן. תודה לעידן עמדי , שנתן לנו באהבה את השיר 'בדרך שלך' תודה ל'אלומה - משרתות באמונה' על השותפות קרדטים ותודות - תופים- מיכל רהט גיטרה - לילי רוזנר קלידים- עדן ליברמן כינור- אריאלה צייטלין באס - הדס פרנקל מנצחות- מוריה מעטוף-שילה, מוריה מוזס הפקה - הדס פרנקל הגברה, תאורה, הקלטה - תמיר קול סאונד- סול סבג מוקסס באולפני גלים - הראל חדד ושרון רייז תודה מיוחדת לסתיו אליאב, ציפי ביבי, קרן גרין. צילום – יואב אליצור, דוד עצמי, יוסף שלסט הפקת ועריכת הקליפ: אליצור הפקות הפקת האירוע ויח"צ: ותקינ'ס בוטיק אחרונות חביבות חניכות וחיילות צהלי לדורותיהן בשבח והודאה לבורא עולם, צהלי, ה' באייר תשע"ח