הפרשה שלנו – במדבר

Bookmark and Share
02 יוני, 2016 | tal

עשור, שלוחות והייחודיות של כל אחת ואחת. הפרשה שלנו לשבת במדברבנות יקרות,

 

לחגוג עשור לצהלי היה לחגוג את כל הטוב הזה. טוב שנדמה היה שאין מילים להגדירו במדויק, דבר שרק הלב והנשמה מבינים. תודה על מי שאתן.

בהמשך השבוע יצאו השלוחות לימי סדרה בירושלים עיר הקודש תובב"א.

ובד"ת – עתירת, על הקשר בין הפרשה לבנות צהלי (:

 

שבת שלום,

יפית

 

 

כל אחד ואחת

עתירת גרנביץ'

 

פרשת במדבר פותחת בציווי למנות את בני ישראל שיוכלו להלחם כחלק מהכנות הכניסה לארץ – "שאו את ראש כל עדת בני ישראל למשפחתם לבית אבותם במספר שמות.. כל יוצא צבא בישראל תפקדו אותם". כביכול ציווי טכני בעל שיקולים צבאיים. אך נשים לב למילים המשמשות ציווי זה – לשאת שמשמעותו להרים, לפקוד שמשמעותו לזכור והביטוי המיוחד "במספר שמות" שמתאר ספירה שמית ולא סתמית. כמו כן, בסיום המניה, מזכירים שהלוויים לא נספרו "והלוים לא התפקדו בתוך בני ישראל כאשר צוה ה' את משה". הסיבה הפשוטה לכך היא שהם לא נלחמים. אולם, כמה פסוקים מאוחר יותר, מופיע הציווי למנות גם את בני לוי מבלי לציין למה – "פקד את בני לוי לבית אבותם למשפחותם".

נראה לי שניתן ללמוד ממניה זו ומביטויים אלו על הייחודיות של כל אחד ואחד בעם. אמנם ישנו כאן עם שיוצא להלחם וצריך באופן טכני לדעת כמה חיילים יהיו לו. אך ידיעה זו אינה סתמית ומבטלת כל חייל בכך שהיא הופכת אותו למספר, אלא להיפך, היא מרימה וזוכרת כל אחד על פי שמו, וגם את מי שלא נלחם. במלחמה יכולה להיות התחושה שהמטרה היא העיקר והחיילים הינם רק הכלי. לא כך על פי התורה, הגמרא במסכת סנהדרין אומרת זאת במפורש "לפיכך נברא אדם יחידי, ללמדך שכל המאבד נפש אחת מישראל, מעלה עליו הכתוב כאילו איבד עולם מלא. וכל המקיים נפש אחת מישראל, מעלה עליו הכתוב כאילו קיים עולם מלא" (דף ל"ז ע"א). ובדומה לכך, במסכת ברכות נאמר "כשם שפרצופיהם שונים כך דעותיהם שונות (דף נ"ח ע"ב). אין אחד דומה למשנהו, כל אחד ואחת והייחודיות שלו ושלה.

לפני כמה ימים, חגגנו במשואות יצחק את העשור לצהלי. עשרות בוגרות ומשפחותיהן הגיעו, כמה התרגשות עמדה שם באוויר! אחת התחושות שמילאו אותי היתה ההתרגשות מהייחודיות של כל אחת מכן שבונה את היחד השלם והגדול. כל אחת שלא יכלה להגיע חסרה וכל אחת שהגיעה היתה משמעותית.

תודה לכן ושניפגש בטוב ובשמחות!

עתירת

 

תמונות עשור

הירשמי עכשיו לניוזלטר שלנו, והישארי מעודכנת בכל מה שקורה בצהלי

האם את באמת מוכנה?
לפני צבא? לחצי כאן לשירות משמעותי
שו"ת
  • האם מותר לי לאכול ביום חול אוכל שנסע בשבת? מותר
  • האם המשפחה שלי מוציאה אותי בבדיקת חמץ? עלייך לבדוק חמץ בחדר שלך בצבא.
  • האם אפשר לצרף קראי למניין? הרב עובדיה פוסק שהם יהודים אז בגדול כן.
  • פספסתי מנחה, אפשר להתפלל תשלומין בערבית? תמיד אפשר תפילה נוספת כ"תפילת נדבה".
  • האם אפשר להשתתף בלו"ז הצבאי (שיעורי נשק) בט' באב? כן
  • בגלל אילוצי לו"ז לא נקבל ארוחה בשרית בפורים אפשר לקיים מצוות סעודת פורים גם בסעודה חלבית.
שלחי שאלה
סקר
פייסבוק
טוויטר
אינסטגרם
יוטיוב

צהלולם- שירת המונים לכבוד החיילות הדתיות, 'הדרך שלך'

לרגל 70 שנות עצמאותנו, התכנסנו לשיר יחד לכבודן של החיילות הדתיות להודות להן על הדרך שלהן והעשייה למען מדינת ישראל לברך אותן שיזכו לקדש שם שמים בכל מעשיהן. תודה לעידן עמדי , שנתן לנו באהבה את השיר 'בדרך שלך' תודה ל'אלומה - משרתות באמונה' על השותפות קרדטים ותודות - תופים- מיכל רהט גיטרה - לילי רוזנר קלידים- עדן ליברמן כינור- אריאלה צייטלין באס - הדס פרנקל מנצחות- מוריה מעטוף-שילה, מוריה מוזס הפקה - הדס פרנקל הגברה, תאורה, הקלטה - תמיר קול סאונד- סול סבג מוקסס באולפני גלים - הראל חדד ושרון רייז תודה מיוחדת לסתיו אליאב, ציפי ביבי, קרן גרין. צילום – יואב אליצור, דוד עצמי, יוסף שלסט הפקת ועריכת הקליפ: אליצור הפקות הפקת האירוע ויח"צ: ותקינ'ס בוטיק אחרונות חביבות חניכות וחיילות צהלי לדורותיהן בשבח והודאה לבורא עולם, צהלי, ה' באייר תשע"ח