הפרשה שלנו – במדבר/שבועות

Bookmark and Share
20 מאי, 2015 |

יום ירושלים ארוך במיוחד ומפקד כפול במדבר. הפרשה שלנו לשבת במדבר-שבועותלזכר

 

שלום וברכה לכולן,

 

מאחר שהתקשינו להיפרד מיום ירושלים, חגגנו גם ביום ראשון בארוחה חגיגית ויציאת רשות לריקוד דגלים וגם ביום שלישי בסיור בירושלים (ארמון הנציב, עיר דוד) וטקס מיוחד בעמק הצבאים (חלוקת פרסי הוקרה של קרן מושקוביץ).

 

כעת פנינו לשבועות! עם יום עיון והחג עצמו אותו נבלה בימין אורד!

 

שבת שלום וחג מתן תורה ממלא ומעצים,

 

נשיקות,

יפית

 

 

מפקד

הרב אלי רייף

 

המפקד יעבוד לדום. שבט ראובן מונה…שבט שמעון מונה… ר"ח אייר שבת פרשת… סה"כ: 'פקודי בני ישראל… מבן עשרים שנה ומעלה כל יוצאי צבא בישראל' – מונים: 603,550.

רחש עובר בקהל, זה לא יאמן, אותו מספר בדיוק כמו במפקד שאחרי חטא העגל (המופיע בפרשת 'כי תשא').

 

רש"י כתב, שמדובר בשני מפקדים שונים. אולם כיצד למרות הפער של חצי שנה לשני המפקדים בדיוק אותה תוצאה! ואם מדובר בנס לשם מה נצרך הנס הזה?

 

הרב אלחנן סמט בעקבות פירוש קסוטו, מסביר, שבשני החומשים מדובר באותו מפקד. עריכת מפקד ארכה זמן רב. הוא התחיל עם גביית הכסף לבניית המשכן. הסכום הכללי הוזכר כבר בחומש שמות, המיון והפירוט המשיך במקביל כל העת. בר"ח אייר הוקהלה כל העדה ונערך מפקד סיום חגיגי. לפי פירוש זה צו ה' בפרשתנו 'שאו את ראש כל עדת בני ישראל…תפקדו אתם לצבאתם', הכוונה למסירת מספרי המפקד בנוכחות העם הנפקד ובהשתתפות נשיאי השבטים.

 

מה צורך יש במפקד הציבורי, ומדוע נדרש פירוט כפול?

 

נראה שהיו למפקד שתי תכליות שונות. האחת, קשורה לעיתוי של תחילתו. הוא מתחיל מייד לאחר חטא העגל וקודם בניית המשכן. במישור הפרקטי הוא נועד לגיוס ממון מכל העם, אבל במישור הערכי והרוחני המגמה היתה מהלך של תיקון ותשובה. בכך שותף כלל הציבור בבניית המשכן והעוצמות והתחושות השליליות של חטא העגל ותוצאותיו הופנו ותוקנו ע"י עיסוק בבנין הרוחני המרכזי של עם ישראל – המשכן. מנקודת מבט זו המפקד הוא תוצאה של צורך ודיעבד. אילוצי בניית המשכן והצורך בתשובה ותיקון לאחר החטא.

 

ברם, למפקד יש תכלית נוספת המשקפת מגמה, חזון ויעוד. זהו מפקד של יוצאי הצבא תוך פירוט המטות ולפי דגלים. מגמתו להכין את העם לכניסה לארץ. המפקד הציבורי עוצמה יש בו, הרגשת שייכות וגאוות יחידה. איחוד השורות והדגשת מעלת הכלל כולו כאשר הוא מאוחד וההכרה כי עם ישראל הוא צבא ה'. תכליתו חיזוק העם והכנתו לקראת מטרה ויעוד נכספים ונעלים – הכניסה לארץ ישראל וישובה.

 

 

ארוחה חגיגית ליום ירושלים :-)

ארוחה חגיגית ליום ירושלים :-)

הירשמי עכשיו לניוזלטר שלנו, והישארי מעודכנת בכל מה שקורה בצהלי

האם את באמת מוכנה?
לפני צבא? לחצי כאן לשירות משמעותי
שו"ת
  • האם מותר לי לאכול ביום חול אוכל שנסע בשבת? מותר
  • האם המשפחה שלי מוציאה אותי בבדיקת חמץ? עלייך לבדוק חמץ בחדר שלך בצבא.
  • האם אפשר לצרף קראי למניין? הרב עובדיה פוסק שהם יהודים אז בגדול כן.
  • פספסתי מנחה, אפשר להתפלל תשלומין בערבית? תמיד אפשר תפילה נוספת כ"תפילת נדבה".
  • האם אפשר להשתתף בלו"ז הצבאי (שיעורי נשק) בט' באב? כן
  • בגלל אילוצי לו"ז לא נקבל ארוחה בשרית בפורים אפשר לקיים מצוות סעודת פורים גם בסעודה חלבית.
שלחי שאלה
סקר
פייסבוק
טוויטר
אינסטגרם
יוטיוב

צהלולם- שירת המונים לכבוד החיילות הדתיות, 'הדרך שלך'

לרגל 70 שנות עצמאותנו, התכנסנו לשיר יחד לכבודן של החיילות הדתיות להודות להן על הדרך שלהן והעשייה למען מדינת ישראל לברך אותן שיזכו לקדש שם שמים בכל מעשיהן. תודה לעידן עמדי , שנתן לנו באהבה את השיר 'בדרך שלך' תודה ל'אלומה - משרתות באמונה' על השותפות קרדטים ותודות - תופים- מיכל רהט גיטרה - לילי רוזנר קלידים- עדן ליברמן כינור- אריאלה צייטלין באס - הדס פרנקל מנצחות- מוריה מעטוף-שילה, מוריה מוזס הפקה - הדס פרנקל הגברה, תאורה, הקלטה - תמיר קול סאונד- סול סבג מוקסס באולפני גלים - הראל חדד ושרון רייז תודה מיוחדת לסתיו אליאב, ציפי ביבי, קרן גרין. צילום – יואב אליצור, דוד עצמי, יוסף שלסט הפקת ועריכת הקליפ: אליצור הפקות הפקת האירוע ויח"צ: ותקינ'ס בוטיק אחרונות חביבות חניכות וחיילות צהלי לדורותיהן בשבח והודאה לבורא עולם, צהלי, ה' באייר תשע"ח