הפרשה שלנו – בחוקותי

Bookmark and Share
12 מאי, 2015 |

דרוזים, צ'רקסים, גליל, גולן ושנת שמיטה. הפרשה שלנו לשבת בחוקותילזכר

 

בנות יקרות,

 

יצאנו צפונה השבוע למפגשים מרתקים. זוכרות? השומר הצעיר, דרוזים, צ'רקסים, גליל, גולן, ועוד ועוד. לא להאמין שזו הסדרה האחרונה השנה! חפשו בפייסבוק את התמונות שיישלחו.

 

בפרשה, הרב יאיר מזכיר לנו שאנו בשנת שמיטה!

 

להתראות ביום העיון בשבוע הבא,

 

יפית

 

 

פרשת בחוקותי

הרב יאיר פינקלשטיין

 

בפרשתנו מתארת התורה את הברכה לה יזכו ישראל אם ישמרו את מצוות התורה ואת הקללה שתבוא אם לא יעמדו בהתחייבותם.

בין פסוקי הפורענות  המתוארים בקללה, מופיע תאור של גלות ומיד אחר כך איזכור של מצוות השמיטה. אם כן מתברר שאמנם הגלות הינה עונש על אי קיום המצוות הכללי אך קשורה במיוחד לביטול מצוות השמיטה. מדוע?

 

מדוע ביטול מצוות השמיטה קשורה בעונש הגלות יותר ממצוות אחרות ?

 

תשובה על כך נוכל לקבל אם נתבונן במצוות השמיטה והיובל המופיעות בפרשה הקודמת.

כידוע עם ישראל מצווה להשבית את הארץ אחת לשבע שנים, ולספור שבע שמיטות כאלה ואז מגיעה שנת היובל, בה לא רק שובתים מעבודת האדמה אלא גם שבים כל אחד לנחלתו.

במבט ראשון נדמה כי לפנינו שתי מצוות סוציאליות במהותן, מצוות השמיטה הדואגת כי פעם בשבע שנים יהיה לעניים אפשרות להשיג אוכל מהשדות כמו כולם, ומצוות היובל הדואגת כי אחת לחמישים שנה ישובו כל הקרקעות לבעליהן וכך יחזור שוויון ההזדמנויות והיכולת להתפרנס לעם ישראל, דומה במקצת לקומוניזם.

 

אולם בהתבוננות בפסוקים נראה כי לא זו המגמה העולה מן הכתובים, עיקר הדגשתה של תורה הינה  "וְהָאָרֶץ לֹא תִמָּכֵר לִצְמִתֻת כִּי לִי הָאָרֶץ כִּי גֵרִים וְתוֹשָׁבִים אַתֶּם עִמָּדִי:" (ויקרא פרק כה, כג ) כלומר חובת השביתה וחובת החזרת הנחלות לבעליהן נובעות מכך שזו הארץ של ה', ועלינו להרגיש כי אנו אורחים/ שכירים ב'פלטין של מלך'.

 

אין זו הארץ שלנו אלא ארצו של הקב"ה, היכלו ממש, ורק מכוח העובדה שהוא מרשה לנו לעבוד בה ורוצה שאנו ניישב אותה ונגור בה, רק מתוך כך יש לנו רשות לעשות זאת. ולכן לפי מצוותו אנו משביתים את הארץ ומשיבים את הנחלות לבעליהן.

 

עתה נבין מדוע ביטול השמיטה מביא לידי גלות, כל מצוות השמיטה מבטאת את ההכרה בכך שאין אנו בעלים על הארץ אלא מקבלים אותה מבורא עולם. אם לא מכירים בכך, אם לא מקשיבים לבעל הבית ומעבדים את אדמתו בשמיטה, אין אנו ראויים עוד לרשת את הארץ ולכן 'תִּרְצֶה הָאָרֶץ אֶת שַׁבְּתֹתֶיהָ'.

 

 

 

 

שבת שלום!

 

ATIRAT

עטירת בביקור בבה"ד 1

הירשמי עכשיו לניוזלטר שלנו, והישארי מעודכנת בכל מה שקורה בצהלי

האם את באמת מוכנה?
לפני צבא? לחצי כאן לשירות משמעותי
שו"ת
  • האם מותר לי לאכול ביום חול אוכל שנסע בשבת? מותר
  • האם המשפחה שלי מוציאה אותי בבדיקת חמץ? עלייך לבדוק חמץ בחדר שלך בצבא.
  • האם אפשר לצרף קראי למניין? הרב עובדיה פוסק שהם יהודים אז בגדול כן.
  • פספסתי מנחה, אפשר להתפלל תשלומין בערבית? תמיד אפשר תפילה נוספת כ"תפילת נדבה".
  • האם אפשר להשתתף בלו"ז הצבאי (שיעורי נשק) בט' באב? כן
  • בגלל אילוצי לו"ז לא נקבל ארוחה בשרית בפורים אפשר לקיים מצוות סעודת פורים גם בסעודה חלבית.
שלחי שאלה
סקר
פייסבוק
טוויטר
אינסטגרם
יוטיוב

צהלולם- שירת המונים לכבוד החיילות הדתיות, 'הדרך שלך'

לרגל 70 שנות עצמאותנו, התכנסנו לשיר יחד לכבודן של החיילות הדתיות להודות להן על הדרך שלהן והעשייה למען מדינת ישראל לברך אותן שיזכו לקדש שם שמים בכל מעשיהן. תודה לעידן עמדי , שנתן לנו באהבה את השיר 'בדרך שלך' תודה ל'אלומה - משרתות באמונה' על השותפות קרדטים ותודות - תופים- מיכל רהט גיטרה - לילי רוזנר קלידים- עדן ליברמן כינור- אריאלה צייטלין באס - הדס פרנקל מנצחות- מוריה מעטוף-שילה, מוריה מוזס הפקה - הדס פרנקל הגברה, תאורה, הקלטה - תמיר קול סאונד- סול סבג מוקסס באולפני גלים - הראל חדד ושרון רייז תודה מיוחדת לסתיו אליאב, ציפי ביבי, קרן גרין. צילום – יואב אליצור, דוד עצמי, יוסף שלסט הפקת ועריכת הקליפ: אליצור הפקות הפקת האירוע ויח"צ: ותקינ'ס בוטיק אחרונות חביבות חניכות וחיילות צהלי לדורותיהן בשבח והודאה לבורא עולם, צהלי, ה' באייר תשע"ח