הפרשה שלנו – בהר

Bookmark and Share
07 מאי, 2015 |

מדורה, מצטיינת פלוגתית, ו"של מי הארץ הזו בכלל?" הפרשה שלנו לשבת בהרלזכר

 

שלום לכולן,

 

אוטוטו כולן סוגרות תפקיד!

 

השבוע, הרבנית ענבל מלמד העבירה שיחה על להיות אישה יהודייה מנקודת מבטה. מי שמעוניינת לדעת מה אמרה, שתתקשר (:

 

מדורת ל"ג בעומר הייתה מהפנטת ומחממת.

 

מזל טוב ליעלה ורביד (מחזור ז) על סיום השלמה חילית. לאביה, בקי, אורטל ושקד (מחזור ז) על סיום קורס קצינות ולשקד על מצטיינת פלוגתית!!!

 

ובפרשה – מברר הרב אלי את מהמושג "גרים בארץ".

 

נשיקות,

יפית

 

 

של מי הארץ?

הרב אלי רייף

 

בעקבות החזון הציוני יש נטייה לומר "שבנו לארצנו", אבל נראה שעלינו לומר "שבנו לארץ ה'". בפרשה מופיע איסור מכירת הארץ לצמיתות ודין היובל שהקרקעות חוזרות לבעליהם. 'והארץ לא תימכר לצמיתות כי לי הארץ כי גרים ותושבים אתם עמדי' (ויקרא כה,כג). מאחורי האיסור עומד עיקרון יסודי – "כי גרים ותושבים אתם עמדי". הארץ אינה שלכם אלא ארץ ה'. הדבר מתבטא בני מישורים:

 

המישור הראשון הוא קנייני. בדרך כלל הסיבה שבגללה אדם מוכר את קרקעו היא מצוקה כלכלית. האיסור על מכירה לצמיתות מגן על החלשים מפני ניצול הכוח של החזקים בצבירת קרקעות רבים, ומחזק את זכותו של כל אדם לבית משלו המעניק לו ביטחון ויציבות.

בנוסף, האיסור מגביל את כוח השלטון. במצרים נאמר: "כל אדמת מצרים לפרעה… ותהי הארץ לפרעה" (בראשית מז,כ), ועל ידי נישולם מהקרקע נהפכו כולם לעבדים "קניתי אתכם היום ואת אדמתכם לפרעה" (שם,כג). אולם בישראל נאמר: "וקראתם דרור בארץ לכל יושביה יובל היא תהיה לכם ושבתם איש אל אחזתו… והארץ לא תמכר לצמִתֻת". (ויקרא כה,י-כח). וכך מדגיש הנביא: "ולא יקח הנשיא מנחלת העם להוֹנתם מאחֻזתם. מאחֻזתו ינחיל את בניו, למען אשר לא יָפֻצו עמי איש מאחזתו". (יחזקאל מו,יח). האיסור מונע מהשלטון לרכוש את קרקעות היחידים, כי לכל פרט זכות בסיסית לקרקע.

 

המישור השני של הקביעה "כי גרים תושבים" הוא המישור המוסרי. אנו גֵרים בארץ ה' ועלינו להתנהג בה בהתאם לדרכי ה' ולמצותיו, כי הארץ – ארץ ה' איננה סובלת עוברי עבירה (ויקרא יח,יז-יח) "כִּי אֶת כָּל הַתּוֹעֵבֹת הָאֵל עָשׂוּ אַנְשֵׁי הָאָרֶץ אֲשֶׁר לִפְנֵיכֶם וַתִּטְמָא הָאָרֶץ. וְלֹא תָקִיא הָאָרֶץ אֶתְכֶם בְּטַמַּאֲכֶם אֹתָהּ". כחלק מכך גם עלינו להתנהג באופן ראוי לכל המתגוררים בארץ.

 

הארץ איננה שלנו ואיננו אדוני הארץ. נתנה לנו הזכות לשבת בארץ כדי לממש בה את הייעוד שהקב"ה הטיל עלינו. השיבה לארץ ה' מטילה עלינו אחריות גדולה. זיכנו הקב"ה לשוב לארצו – ארץ ה', ועלינו לשמור את בריתו ולהתנהג באופן שנהיה ראויים לשבת בה, ולהגשים את הייעוד להיות "ממלכת כהנים וגוי קדוש".

 

 

שבת שלום!

 

Satellite_image_of_Israel_in_January_2003 

הירשמי עכשיו לניוזלטר שלנו, והישארי מעודכנת בכל מה שקורה בצהלי

האם את באמת מוכנה?
לפני צבא? לחצי כאן לשירות משמעותי
שו"ת
  • האם מותר לי לאכול ביום חול אוכל שנסע בשבת? מותר
  • האם המשפחה שלי מוציאה אותי בבדיקת חמץ? עלייך לבדוק חמץ בחדר שלך בצבא.
  • האם אפשר לצרף קראי למניין? הרב עובדיה פוסק שהם יהודים אז בגדול כן.
  • פספסתי מנחה, אפשר להתפלל תשלומין בערבית? תמיד אפשר תפילה נוספת כ"תפילת נדבה".
  • האם אפשר להשתתף בלו"ז הצבאי (שיעורי נשק) בט' באב? כן
  • בגלל אילוצי לו"ז לא נקבל ארוחה בשרית בפורים אפשר לקיים מצוות סעודת פורים גם בסעודה חלבית.
שלחי שאלה
סקר
פייסבוק
טוויטר
אינסטגרם
יוטיוב

צהלולם- שירת המונים לכבוד החיילות הדתיות, 'הדרך שלך'

לרגל 70 שנות עצמאותנו, התכנסנו לשיר יחד לכבודן של החיילות הדתיות להודות להן על הדרך שלהן והעשייה למען מדינת ישראל לברך אותן שיזכו לקדש שם שמים בכל מעשיהן. תודה לעידן עמדי , שנתן לנו באהבה את השיר 'בדרך שלך' תודה ל'אלומה - משרתות באמונה' על השותפות קרדטים ותודות - תופים- מיכל רהט גיטרה - לילי רוזנר קלידים- עדן ליברמן כינור- אריאלה צייטלין באס - הדס פרנקל מנצחות- מוריה מעטוף-שילה, מוריה מוזס הפקה - הדס פרנקל הגברה, תאורה, הקלטה - תמיר קול סאונד- סול סבג מוקסס באולפני גלים - הראל חדד ושרון רייז תודה מיוחדת לסתיו אליאב, ציפי ביבי, קרן גרין. צילום – יואב אליצור, דוד עצמי, יוסף שלסט הפקת ועריכת הקליפ: אליצור הפקות הפקת האירוע ויח"צ: ותקינ'ס בוטיק אחרונות חביבות חניכות וחיילות צהלי לדורותיהן בשבח והודאה לבורא עולם, צהלי, ה' באייר תשע"ח