הפרשה שלנו – בהר

Bookmark and Share
19 מאי, 2016 | tal

האם יכול להיות שהחוקים בפרשה גבוהים מדי? הפרשה שלנו לשבת בהרבנות יקרות,

 

רוח הנתינה והרצון לצמיחה לא עזב אותנו גם אחרי ימי צמיחה, השבוע הצטרפה מכינת צהלי למאגר מוח העצם אחרי הרצאה מרתקת בנושא.

מיכל התחילה בשיעור 'בשערי בקו"ם' ועוד מעט יתחיל גם שיעור 'בעת נעילת שער' ותהליכי הפרידה…

 

מזל טוב לזיו עצר (מחזור ח') לרגל אירוסיה (:

 

שבת שלום,

יפית

 

 

חוקים גבוהים. מדי?

ד"ר נח חיות

 

רעיון השמיטה והיובל הוא מהרעיונות היפים ביותר במקרא. הדרישה שאחת לשבע שנים נוותר על בעלותנו על הקרקע ונוותר על החזר ההלוואות אותן הלווינו, כמו גם הדרישה שאחת לחמישים שנים נשחרר עבדים ואיש ישוב לביתו ואל שדהו מקסימה ומפעימה כל לב רגיש, בוודאי בעולם קפיטליסטי בו הפערים החברתיים והכלכליים הולכים וגדלים. מעיון בפסוקים של פרקנו ובפרקים מקבילים ניכר שהתורה הייתה מודעת לאתגר הקשה שהיא מציבה לפני קוראיה ושומרי מצוותיה. היא מנסה לחזק אותנו ומטיפה לנו להתאמץ ולקיים את השמיטה והיובל תוך שהיא מבטיחה ומאיימת חליפות.

בפועל, מצוות אלה כמעט שלא קוימו, הן בעבר והן בימים אלה. שמיטת הכספים נעקפה באמצעות הפרוזבול שאפשר לגבות חובות. החשש היה שהשמיטה תפגע דווקא בעניים שלא יזכו כלל ללוות. שמיטת הקרקע נעקפת באמצעות מכירתה לנוכרי. גם כתובים קדומים כגון בירמיה מעידים שהן השמיטה והן שחרור העבדים לא קוימו בפועל.

האם דרישות אוטופיות, כגון אלה שבפרשת בהר מקדמות חברה או חלילה מסיגות אותה אחורה? האם אין סכנה שחוק גבוה מידי, דורש מידיי, בסופו של דבר לא ישיג דבר?!

נראה שהדבר בידינו. אם נדע להיצמד לרוח המצווה ולערכיה יוכל החוק לתת לנו השראה ותנופה לחברה מתוקנת. יש לקלף את הקליפה, לאסוף את הרוח הנפלאה של השמיטה והיובל ולקרוא לחלקים חלוציים בחברה לפעול בהשראתם. הרעיון הקורא לצמצום הפער החברתי אינו אוטופי, הוא צו השעה.

 

 

 

———————

על אירוע העשור כבר שמעתן??

asor

 

 

אז נספר לכן שכבר התחלנו לקבל תרומות לכבוד האירוע… חברת ליימן-שליסל שלחה ארגזים מלאים בשוקולדים ועוגיות :-)

 

shoko

הירשמי עכשיו לניוזלטר שלנו, והישארי מעודכנת בכל מה שקורה בצהלי

האם את באמת מוכנה?
לפני צבא? לחצי כאן לשירות משמעותי
שו"ת
  • האם מותר לי לאכול ביום חול אוכל שנסע בשבת? מותר
  • האם המשפחה שלי מוציאה אותי בבדיקת חמץ? עלייך לבדוק חמץ בחדר שלך בצבא.
  • האם אפשר לצרף קראי למניין? הרב עובדיה פוסק שהם יהודים אז בגדול כן.
  • פספסתי מנחה, אפשר להתפלל תשלומין בערבית? תמיד אפשר תפילה נוספת כ"תפילת נדבה".
  • האם אפשר להשתתף בלו"ז הצבאי (שיעורי נשק) בט' באב? כן
  • בגלל אילוצי לו"ז לא נקבל ארוחה בשרית בפורים אפשר לקיים מצוות סעודת פורים גם בסעודה חלבית.
שלחי שאלה
סקר
פייסבוק
טוויטר
אינסטגרם
יוטיוב

צהלולם- שירת המונים לכבוד החיילות הדתיות, 'הדרך שלך'

לרגל 70 שנות עצמאותנו, התכנסנו לשיר יחד לכבודן של החיילות הדתיות להודות להן על הדרך שלהן והעשייה למען מדינת ישראל לברך אותן שיזכו לקדש שם שמים בכל מעשיהן. תודה לעידן עמדי , שנתן לנו באהבה את השיר 'בדרך שלך' תודה ל'אלומה - משרתות באמונה' על השותפות קרדטים ותודות - תופים- מיכל רהט גיטרה - לילי רוזנר קלידים- עדן ליברמן כינור- אריאלה צייטלין באס - הדס פרנקל מנצחות- מוריה מעטוף-שילה, מוריה מוזס הפקה - הדס פרנקל הגברה, תאורה, הקלטה - תמיר קול סאונד- סול סבג מוקסס באולפני גלים - הראל חדד ושרון רייז תודה מיוחדת לסתיו אליאב, ציפי ביבי, קרן גרין. צילום – יואב אליצור, דוד עצמי, יוסף שלסט הפקת ועריכת הקליפ: אליצור הפקות הפקת האירוע ויח"צ: ותקינ'ס בוטיק אחרונות חביבות חניכות וחיילות צהלי לדורותיהן בשבח והודאה לבורא עולם, צהלי, ה' באייר תשע"ח