הפרשה שלנו – בהעלותך

Bookmark and Share
03 יוני, 2015 |

תרגיל של פיקוד העורף, הרבנית מלכה פיוטרקובסקי ומחשבות על היסטוריה אחרת. הפרשה שלנו לשבת בהעלותךלזכר

 

בנות יקרות,

 

פתחנו את השבוע עם תרגול של פיקוד העורף בו לקחנו חלק ממש!

המשכנו בשיחה מרתקת ומלאת השראה של הרבנית מלכה פיוטרקובסקי. צוות סיום כבר עובד במרץ על מצגות, ספרי סיום וכדו' ואנחנו משתדלות לשמור על שגרה.

 

בפרשה, אליכין מתאר מה היה אילו לא היו בנ"י חוטאים במדבר…

 

שבת שלום ומבורך,

יפית

 

פרשת בהעלותך

אליכין בן נון

 

פרשת בהעלותך מתארת בפנינו את תחילתו של מסע הנדודים של בני ישראל מהר סיני לכיוונה של ארץ ישראל. תחילתו של המסע בחגיגיות עצומה ובשמחה גדולה אך המשכו של המסע הינו רצף מורכב וקשה של נפילות וכישלונות לאומיים כאשר שיא השפל יגיע בשבת הבאה עם גזרת 38 שנות הנדודים הנוספות במדבר כתוצאה של חטא התיירים המרגלים, ובשבת שלאחריה במרד קרח ועדתו במשה באהרון ואף בקב"ה. אם ננסה לתאר את משמעות תקופה זו הרי זו הדרך הכואבת מ"איגרא רמא לבירא עמיקתא".

אך ברצוני שננסה לתאר מה היה קורה אילו…

מה היה תכנון המסע המקורי של עמ"י מהר סיני בואכה ארץ כנען. אם בנ"י לא היו נופלים לרצף התלונות החטאים והכישלונות כיצד היה נראה מבנה המסע?

על מנת לענות על כך ננסה להציג שני נתונים שמביאים לידי תמונה אחת שלמה ומפתיעה – עיון בפרשת השבוע מלמד אותנו את הנתון הראשון:

"וַיְהִי בַּשָּׁנָה הַשֵּׁנִית בַּחֹדֶשׁ הַשֵּׁנִי בְּעֶשְׂרִים בַּחֹדֶשׁ נַעֲלָה הֶעָנָן מֵעַל מִשְׁכַּן הָעֵדֻת…"

לפנינו תאריך היציאה מהר סיני – כ' באייר בשנה השנייה מכאן גם נלמד  ששנה פחות 11 יום שהו בנ"י בהר סיני מ'אחד לחודש השלישי' עד הגעתם להר סיני ותחילת ההכנות למעמד הר סיני [עפ"י שמות פרק יט'].

אך כמה זמן היה מתוכנן המסע עצמו? הנתון השני מופיע בראשית נאומי משה בכותרת חומש דברים:

"אַחַד עָשָׂר יוֹם מֵחֹרֵב דֶּרֶךְ הַר-שֵׂעִיר עַד קָדֵשׁ בַּרְנֵעַ."

11 ימים סה"כ אורכה של הדרך מהר סיני עד קדש ברנע! זו כל התקופה שבני ישראל נדרשו ללכת לאור הענן והחצוצרות ולעמוד בניסיונות הדרך הקשים אך לצערנו כשלו כבר לאחר שלושה ימים…

אך מבחינתנו חשוב להבין מכאן את חיבור הנתונים וללמוד שתכנון המסע מהר סיני לארץ כנען היה צריך להביא את בנ"י בר"ח סיוון לקדש ברנע, על גבול ארץ כנען. שנה בדיוק לאחר הגעת בנ"י להר סיני היו אמורים העם להגיע לגבול ארץ כנען ומכאן להתכונן לכניסה מהירה לתוך ארץ כנען.

 

סביר מאוד לומר שתחנתם הראשונה בארץ כנען היתה חברון עיר האבות כך ששנה למעמד הר סיני היו אמורים בנ"י לחגוג בחברון בתוך ארץ כנען!

לצערנו לא זכו בני ישראל לכך בעת ההיא ונדחו לשנים רבות, ועל כך נלמד בחלקה השני של פרשת בהעלותך – בהמשך פרשיות חומש במדבר.

 

 

 HEBRON

 

הירשמי עכשיו לניוזלטר שלנו, והישארי מעודכנת בכל מה שקורה בצהלי

האם את באמת מוכנה?
לפני צבא? לחצי כאן לשירות משמעותי
שו"ת
  • האם מותר לי לאכול ביום חול אוכל שנסע בשבת? מותר
  • האם המשפחה שלי מוציאה אותי בבדיקת חמץ? עלייך לבדוק חמץ בחדר שלך בצבא.
  • האם אפשר לצרף קראי למניין? הרב עובדיה פוסק שהם יהודים אז בגדול כן.
  • פספסתי מנחה, אפשר להתפלל תשלומין בערבית? תמיד אפשר תפילה נוספת כ"תפילת נדבה".
  • האם אפשר להשתתף בלו"ז הצבאי (שיעורי נשק) בט' באב? כן
  • בגלל אילוצי לו"ז לא נקבל ארוחה בשרית בפורים אפשר לקיים מצוות סעודת פורים גם בסעודה חלבית.
שלחי שאלה
סקר
פייסבוק
טוויטר
אינסטגרם
יוטיוב

צהלולם- שירת המונים לכבוד החיילות הדתיות, 'הדרך שלך'

לרגל 70 שנות עצמאותנו, התכנסנו לשיר יחד לכבודן של החיילות הדתיות להודות להן על הדרך שלהן והעשייה למען מדינת ישראל לברך אותן שיזכו לקדש שם שמים בכל מעשיהן. תודה לעידן עמדי , שנתן לנו באהבה את השיר 'בדרך שלך' תודה ל'אלומה - משרתות באמונה' על השותפות קרדטים ותודות - תופים- מיכל רהט גיטרה - לילי רוזנר קלידים- עדן ליברמן כינור- אריאלה צייטלין באס - הדס פרנקל מנצחות- מוריה מעטוף-שילה, מוריה מוזס הפקה - הדס פרנקל הגברה, תאורה, הקלטה - תמיר קול סאונד- סול סבג מוקסס באולפני גלים - הראל חדד ושרון רייז תודה מיוחדת לסתיו אליאב, ציפי ביבי, קרן גרין. צילום – יואב אליצור, דוד עצמי, יוסף שלסט הפקת ועריכת הקליפ: אליצור הפקות הפקת האירוע ויח"צ: ותקינ'ס בוטיק אחרונות חביבות חניכות וחיילות צהלי לדורותיהן בשבח והודאה לבורא עולם, צהלי, ה' באייר תשע"ח