הפרשה שלנו – בא

Bookmark and Share
21 ינואר, 2015 |

כשאלוקים אומר למשה "בא אל פרעה" – למה הוא מתכוון בדיוק? הפרשה שלנו לשבת באלזכר

 

בנות יקרות שלום וברכה!

 

היה נפלא לשמוע על חוויות השבת של מחזור ח'!

שבועות עמוסים לפנינו, באופק כבר רואים את סדרת יו"ש, 'צהלי משפחתי' בפתח וכן מפגשים עם פוליטיקאים לקראת הבחירות. לפרעה כידוע לא היתה זכות לבחור…

 

הרב אברהם משרטט את מהלך המכות והכבדת הלב ומשמעותו.

 

להתראות, יפית

 

 

בוא (אל פרעה) אליי

הרב אברהם בלידשטין

 

"בא אל פרעה" פותח הקב"ה את מכת ארבה. אין עוד מכה שפותחת כך, בהצהרה שמיועדת בעיקרה לאוזניים שלנו.

 

אנחנו עומדים בישורת האחרונה של המכות– המכה הבאה, מכת חושך, נראית כאיזו הקדמה דרמטית למכת בכורות. וכאן, מכה אחת לפני הסוף, נותן הקב"ה את אחד ההסברים לכל מהלך המכות.

ההסבר בנוי כשרשרת סיבתית: בא אל פרעה – כי אני הכבדתי – למען שיתי אותותי – ולמען תספר את…אותותי אשר שמתי בם – וידעתם כי אני ה'.

ננסה לפענח את השרשרת, חוליה אחר חוליה:

 

"בא אל פרעה, כי…" – מדוע הציווי למשה דורש נימוק מיוחד? אולי כיוון שיש משהו מתסכל ושוחק, שלא לומר משפיל, בהתייצבות החוזרת ונשנית לפני פרעה, התייצבות שאיננה מניבה תוצאות. לכן רואה הקב"ה צורך לומר – בא אל פרעה, כי אני הכבדתי את ליבו ואת לב עבדיו. הכבדת הלב של פרעה אינה סיבה להשפיל מבט או להרים ידיים. להיפך, היא חלק מהמהלך הא-לוקי המתוכנן.

 

מדוע להכביד את לב פרעה?

למען שתי אותותי אלה בקרבו. לולא הכבדת הלב, אילו נכנע פרעה מיד, לא הייתה אפשרות סבירה להמשיך "לאותת" לפרעה. ויש מטרה נוספת להכבדת הלב –

ולמען תספר באזני בנך ובן בנך את אשר התעללתי במצרים – הכבדת הלב נועדה לא רק לאפשר את נתינת המכות במצרים, אלא גם לחזק את הרושם של ההתעללות במצרים, שניתן יהיה לספר אותה לזרענו אחרינו.

ואת אותותי אשר שמתי בם – אנחנו אמורים לספר לזרענו גם את עצם נתינת המכות. הנה כאן נסגר מעגל.

 

נסכם – הכבדת הלב נועדה לאפשר את המכות, ולאפשר את סיפור ההתעללות לבנים. והמכות? גם הן נועדו להיות מסופרות באזני הבנים. אם כן בשורה התחתונה כל המהלך נועד לאוזנינו, לאוזני בנינו ובני בנינו. מדוע כל כך חשוב שנספר באזני הבנים? וידעתם כי אני ה' – על מנת שנגיע לידיעת ה'. ובאופן יותר מדויק – כי אני ה'. כי אני הכבדתי את ליבו – כי אני ה'.

 

אם כן, אומר הקב"ה למשה, בוא אל פרעה, שכן בבואך פעם נוספת אל פרעה, כששוב תפגוש את כובד ליבו, אתה תדע אותי. למעשה, אותי אתה פוגש.

 

שבת שלום!

 

והנה איחול 'חודש טוב' לחודש שבט בסימן ט"ו בשבט:

צהלי רימון

הירשמי עכשיו לניוזלטר שלנו, והישארי מעודכנת בכל מה שקורה בצהלי

האם את באמת מוכנה?
לפני צבא? לחצי כאן לשירות משמעותי
שו"ת
  • האם מותר לי לאכול ביום חול אוכל שנסע בשבת? מותר
  • האם המשפחה שלי מוציאה אותי בבדיקת חמץ? עלייך לבדוק חמץ בחדר שלך בצבא.
  • האם אפשר לצרף קראי למניין? הרב עובדיה פוסק שהם יהודים אז בגדול כן.
  • פספסתי מנחה, אפשר להתפלל תשלומין בערבית? תמיד אפשר תפילה נוספת כ"תפילת נדבה".
  • האם אפשר להשתתף בלו"ז הצבאי (שיעורי נשק) בט' באב? כן
  • בגלל אילוצי לו"ז לא נקבל ארוחה בשרית בפורים אפשר לקיים מצוות סעודת פורים גם בסעודה חלבית.
שלחי שאלה
סקר
פייסבוק
טוויטר
אינסטגרם
יוטיוב

צהלולם- שירת המונים לכבוד החיילות הדתיות, 'הדרך שלך'

לרגל 70 שנות עצמאותנו, התכנסנו לשיר יחד לכבודן של החיילות הדתיות להודות להן על הדרך שלהן והעשייה למען מדינת ישראל לברך אותן שיזכו לקדש שם שמים בכל מעשיהן. תודה לעידן עמדי , שנתן לנו באהבה את השיר 'בדרך שלך' תודה ל'אלומה - משרתות באמונה' על השותפות קרדטים ותודות - תופים- מיכל רהט גיטרה - לילי רוזנר קלידים- עדן ליברמן כינור- אריאלה צייטלין באס - הדס פרנקל מנצחות- מוריה מעטוף-שילה, מוריה מוזס הפקה - הדס פרנקל הגברה, תאורה, הקלטה - תמיר קול סאונד- סול סבג מוקסס באולפני גלים - הראל חדד ושרון רייז תודה מיוחדת לסתיו אליאב, ציפי ביבי, קרן גרין. צילום – יואב אליצור, דוד עצמי, יוסף שלסט הפקת ועריכת הקליפ: אליצור הפקות הפקת האירוע ויח"צ: ותקינ'ס בוטיק אחרונות חביבות חניכות וחיילות צהלי לדורותיהן בשבח והודאה לבורא עולם, צהלי, ה' באייר תשע"ח